Reklama

W Dubiecku chcą uratować dziedzictwo przodków. Tworzą żywy skansen

Wójt gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak ma marzenie. I to całkiem realne. W miejscowości Winne-Podbukowina chce stworzyć żywy skansen zwany „Zagrodą Wiejską”. Jeśli się uda, będzie to niewątpliwa atrakcja nie tylko dla turystów, ale i miejscowych. Pomóc w realizacji zamierzeń ma grupa pasjonatów, którą wokół siebie zgromadził.

J. Grzegorzak przez wiele lat związany był (i nadal jest, choć obowiązki nieco osłabiły zapał) z ochroną dziedzictwa kulturowego regionu. To jego wielka pasja. Przejęta po dziadku, który był rzeźbiarzem. Obecny wójt w zasadzie wychowywał się w obecności drewna i dłuta[paywall].

Po latach J. Grzegorzakowi zamarzyło się stworzenie w jednej z miejscowości gminy Dubiecko „Zagrody Wiejskiej ”. Głównym jej elementem będą oryginalne budynki przeniesione na jej teren. – To mój pomysł, ale jego realizacją zajmie się specjalnie powołana spółdzielnia socjalna. To projekt, który jeszcze nie został ogłoszony, ale już się do niego przygotowujemy. Szukamy przede wszystkim zabytkowych budynków, chat, szczególnie z terenu Pogórza Przemyskiego – tłumaczy. – Budynki kryte strzechą, wiekowe, liczące ponad sto lat. Oczywiście nie chcemy ich kupować, raczej przeprowadzać te opuszczone, niemające obecnie właściciela. Dotacje na ten cel chcielibyśmy przeznaczyć na zakup wyposażenia. Zamierzamy tam zatrudnić co najmniej dziesięć osób. Marzy mi się, aby było to takie swoiste centrum turystyczno-informacyjno-rekreacyjne. Aby tętniło tam życie. Rozmawiałem już z Radą Sołecką Winnego-Podbukowiny, bo tam wstępnie ten nasz żywy skansen miałby się znajdować. Chcielibyśmy, aby odwiedzali nas turyści. Tuż obok są dwie ścieżki edukacyjne, remontujemy stary spichlerz na Wybrzeżu. Obok jest KSM (Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – przyp. aut.), przez który przewijają się tysiące osób – wyliczył wójt gminy Dubiecko.

Reklama

Ostatni dzwonek

Jego zdaniem to ostatni dzwonek, aby ratować dziedzictwo przodków. Za moment niewiele, a może nic z niego nie zostanie. Władze gminy mają już listę kilku budynków do przeniesienia, m.in. z: Sielnicy, Śliwnicy, Huciska Nienadowskiego czy Winnego-Podbukowiny. – Marzę o takim obrazie: przyjeżdża do nas rodzina z zachodu Polski. Wynajmuje chatkę i mieszka w niej kilka dni. Śpią na przykład na sienniku, bo chcą. Chciałbym, aby poczuli klimat sprzed stu lat, aby nie był to tylko skansen do zwiedzania, ale taki do dotknięcia – powiedział J. Grzegorzak.

Jeśli gmina otrzyma dotację na utworzenie spółdzielni socjalnej, pierwsze budynki mogą stanąć w skansenie jesienią br. Wszystko oczywiście odbędzie się pod okiem etnografa. Potem J. Grzegorzak chciałby dokładać kolejne elementy, jak kuźnia, wiatrak czy kapliczka św. Jana Nepomucena – najpopularniejsze w tamtym regionie. Koniecznie dużą stodołę, w której odbywałyby się warsztaty garncarskie, kowalskie, muzyczne. Być może powstanie minizoo. – To wszystko zależy od kreatywności ludzi, którzy będą to prowadzić. Na razie mają ogromny zapał i są bardzo nakręceni. To cieszy. Wszystko zweryfikuje jednak życie – podsumował.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ciekawski - niezalogowany 2020-07-02 11:46:40

    Na zdjęciu jakiś budynek kryty eternitem a podpis mówi że kryty strzechą. O co tu chodzi?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wesoły turysta - niezalogowany 2020-07-02 12:34:11

    Już  myślałem że ten domek rekreacyjny zostanie przeniesiony przez przemyskich obrońców mostu kolejowgo własnie fo Przemyśla i uzupełni widok na zardzewiały i odrapany  z farby most jako fragment historii. Naprawdę chodząc po królewskim i wolnym miescinie patrząc na obdarde z tynków stare domy i kamienice chce się powiedzieć że ta chałupa które  zresztą pamiętam właśnie w Przemyślu z dzieciństwa naprawdę wkomponowałaby się świetnie do przemyskiego skansenu. I może turystów byłoby więcej, bo obecnie jak na lekarstwo, zaś  poprzedni i obecny mer stawiają od lat na turystykę co na razie jest mrzonką i zwykłą fikcją. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama