Reklama

W hołdzie bohaterom [GALERIA]

08/08/2019 12:45

Po raz kolejny Komenda Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej zaprosiła mieszkańców miasta na uroczysty apel z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. W godzinę „W” pod pomnikiem Orląt Przemyskich cześć poległym 75 lat temu żołnierzom oraz cywilnym obrońcom stolicy oddali przedstawiciele różnych pokoleń i środowisk.

Obchody rozpoczęły się o 17.00, czyli w godzinę „W” 1. sierpnia br. Zawyły syreny miejskie, podniesiono na maszt flagę państwową, odśpiewano hymn i odczytano Rozkaz Specjalny Komendanta Hufca. Po wygłoszeniu okolicznościowego przemówienia przez prezydenta miasta Wojciecha Bakuna delegacje złożyły kwiaty pod tablicą Szarych Szeregów [paywall].

Historia jest spoiwem łączącym pokolenia

 – Kiedy corocznie 1. sierpnia słyszymy dźwięk syren przypominający nam o godzinie „W” i rozpoczęciu akcji „Burza”, nie sposób uniknąć refleksji nad losem powstańców warszawskich. Z jednej strony rozpiera nas duma z ich bohaterskich dokonań, z drugiej zaś pamiętamy ogromną ofiarę krwi, którą przelali w walkach z okupantem niemieckim najcenniejsi synowie i córy narodu polskiego – zauważył Wojciech Bakun. Prezydent mówił także o determinacji powstańców oraz potrzebie wpajania dzisiejszej młodzieży miłości do ojczyzny. – Wolność nigdy nie była nam dana, zawsze była przez nas wydarta, wywalczona. Taka też idea przyświecała powstańcom warszawskim. Rozpoczynając tę akcję bardzo mocno wierzyli w to, że im się uda, mimo, iż nie mają broni, karabinów […]. Chciałbym, abyśmy młodym pokoleniom Polaków zaszczepiali ideę patriotyzmu, przekazywali wiedzę, abyśmy jak najczęściej rozmawiali, słuchali powstańców, którzy jeszcze żyją i mogą nam bezpośrednio zrelacjonować wydarzenia, które miały wtedy miejsce – apelował o hołd i pamięć o żywych oraz poległych.


AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-08-08 14:14:14

    Przykro było patrzeć jacy mieszkańcy miasta  poza oficjelami z dobrej woli przybyli na te uroczystość.Zastanawiam sie czy świat kiboli jest moim światem

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama