We wtorek, 13 grudnia, w sali widowiskowej Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki odbyło się spotkanie „W górach jest wszystko, co kocham…”. Miało stanowić zwieńczenie roku Wandy Rutkiewicz – wybitnej polskiej alpinistki i himalaistki. Tego samego dnia odbyło się też wydarzenie, którego bohaterem był himalaista z Podkarpacia Łukasz Łagożny oraz rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. Obecni byli na nim przedstawiciele władz i miejskich instytucji, młodzież oraz seniorzy z pokolenia himalaistki i koła PTTK.
Sejm RP rok 2022 poświęcił działalności Wandy Rutkiewicz. Była pierwszą Europejką, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest oraz pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na K2.
Jej osiągnięcia stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek świata w historii. Publikowała teksty o[paywall] tematyce alpinistycznej, była także pionierką, jeśli chodzi o wspinaczkową samodzielność kobiet.
Zginęła w górach w 1992 roku, podczas wspinaczki na Kanczendzongę – trzeci co do wielkości szczyt ziemi na granicy Indii i Nepalu. Jej ciała nie odnaleziono.
Łukasz Łagożny, pochodzący z podsanockich Bykowic, jako pierwszy mieszkaniec naszego regionu zdobył rozszerzoną koronę ziemi. Od 2009 roku zdążył stanąć na dziewięciu najwyższych szczytach ziemskich.
Wydał dwie książki, jest przewodnikiem beskidzkim klasy III i międzynarodowym przewodnikiem górskim UIMLA oraz członkiem Rady Naukowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
W swoim wystąpieniu w JOKiS opowiedział o zdobywaniu Mount Everestu, o pokonywaniu własnych słabości, systematycznej pracy i wyznaczaniu sobie celów.
Zwrócił uwagę na to, że ani miejsce zamieszkania, ani zasobność portfela nie warunkują tego, co człowiek osiągnie – najważniejsza jest determinacja i praca, wtedy można pokonać wszystkie przeciwności, które staną na przeszkodzie do zdobycia swoich osobistych celów.
Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu we współpracy z Jarosławskim Ośrodkiem Kultury i Sztuki oraz Jarosławskim Towarzystwem Fotograficznym Atest 2000 zorganizował konkurs dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z regionu.
Przed ogłoszeniem wyników głos zabrał prezes Atest 2000 Łukasz Roga, który zwrócił uwagę na wysoki poziom konkursowych prac. Następnie uhonorowano laureatów.
Częścią wydarzenia był też występ artystyczny przygotowany przez uczniów ZSEiO. Po jego zakończeniu naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Marta Kurpiel złożyła wszystkim zebranym życzenia, cytując Harley’a Kinga „Pamiętajcie, aby nasze marzenia były większe niż góry i abyśmy mieli odwagę wspiąć się na ich szczyty” i podkreślając, że wszystkie plany zaczynają się od marzeń.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze