Reklama

W jarosławskim parku powstaną Eskapady na książęcym szlaku

04/03/2017 15:30

Ponad 4 mln zł dofinansowania przyznano na rewitalizację Parku Miejskiego im. Bohaterów Monte Cassino w Jarosławiu. Realizowany z programu Interreg Polska-Słowacja projekt pn. Eskapady na książęcym szlaku pozwoli całkowicie zmienić oblicze zabytkowego parku. Prace rozpoczną się w tym roku.

W jarosławskim parku powstanie ponad 10 tys. metrów kwadratowych alejek parkowych, wśród nich będą też rowerowe, planowany jest remont i uzupełnienie[paywall] ogrodzenia, monitoring wizyjny w liczbie 20 kamer, budowa nowoczesnego oświetlenia, montaż elementów małej architektury – nowych ławek, leżaków, koszy na śmieci, stojaków na rowery, a także toalet – wylicza Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia. – Rewitalizacja parku to również nowe roślinne zagospodarowanie obejmujące m.in. gatunki pachnące i miododajne. Na terenie parku pojawi się ścieżka edukacyjna, a nawet domki dla pszczół. Zakończenie prac przewidziane jest na wrzesień 2018 roku – uzupełnia.

Wniosek złożyła Gmina Miejska Jarosław, jako lider projektu, w

Reklama

partnerstwie z miastem Svidnik na Słowacji. Zakwalifikował się jako pierwszy z

zaledwie 19 wybranych do dofinansowania. Całkowita wartość projektu to 1 647

915, 23 euro. Dofinansowanie wyniesie 85 proc. tej kwoty, co daje ponad 6 mln

złotych na zadania przewidziane przez obu partnerów. Do Jarosławia trafi ponad 4 mln złotych, resztę otrzyma partner.

–  Długo oczekiwana rewitalizacja jarosławskiego parku zapobiegnie degradacji zabytkowego obiektu, zapewni ochronę i wyeksponowanie różnorodności biologicznej, a także uatrakcyjni Turystyczny Szlak Rodowy Gniazd Lubomirskich. Łączy on najciekawsze miejsca związane z magnackim rodem na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego po stronie polskiej oraz okręgu preszowskiego po stronie słowackiej – ocenia I. Kmiecik.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Wioletta - niezalogowany 2017-03-05 21:26:38

    Pytanie do sprawcy. Czy przewidziano odtworzenie pawilonu, który stał w parku? Architektura tego budynku jest nie zaprzeczalnym świadectwem, minionych czasów i dobrego myślenia ludzi, którzy w tedy żyli. Postawienie takiego budynku w dawnym wyglądzie, świetnie wpisało by się w projekt rewitalizacji parku. Ponadto można by przypisać, takiemu miejscu bardzo dobre funkcje np., galeria sztuki, czy też miejsce edukacyjne z tematem przeszłość parku i jego funkcja. Proszę zastanówcie się nad tym. Skoro są środki to może warto?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama