Ponad 4 mln zł dofinansowania przyznano na rewitalizację Parku Miejskiego im. Bohaterów Monte Cassino w Jarosławiu. Realizowany z programu Interreg Polska-Słowacja projekt pn. Eskapady na książęcym szlaku pozwoli całkowicie zmienić oblicze zabytkowego parku. Prace rozpoczną się w tym roku.
W jarosławskim parku powstanie ponad 10 tys. metrów kwadratowych alejek parkowych, wśród nich będą też rowerowe, planowany jest remont i uzupełnienie[paywall] ogrodzenia, monitoring wizyjny w liczbie 20 kamer, budowa nowoczesnego oświetlenia, montaż elementów małej architektury – nowych ławek, leżaków, koszy na śmieci, stojaków na rowery, a także toalet – wylicza Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia. – Rewitalizacja parku to również nowe roślinne zagospodarowanie obejmujące m.in. gatunki pachnące i miododajne. Na terenie parku pojawi się ścieżka edukacyjna, a nawet domki dla pszczół. Zakończenie prac przewidziane jest na wrzesień 2018 roku – uzupełnia.
Wniosek złożyła Gmina Miejska Jarosław, jako lider projektu, w
partnerstwie z miastem Svidnik na Słowacji. Zakwalifikował się jako pierwszy z
zaledwie 19 wybranych do dofinansowania. Całkowita wartość projektu to 1 647
915, 23 euro. Dofinansowanie wyniesie 85 proc. tej kwoty, co daje ponad 6 mln
złotych na zadania przewidziane przez obu partnerów. Do Jarosławia trafi ponad 4 mln złotych, resztę otrzyma partner.
– Długo oczekiwana rewitalizacja jarosławskiego parku zapobiegnie degradacji zabytkowego obiektu, zapewni ochronę i wyeksponowanie różnorodności biologicznej, a także uatrakcyjni Turystyczny Szlak Rodowy Gniazd Lubomirskich. Łączy on najciekawsze miejsca związane z magnackim rodem na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego po stronie polskiej oraz okręgu preszowskiego po stronie słowackiej – ocenia I. Kmiecik.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pytanie do sprawcy. Czy przewidziano odtworzenie pawilonu, który stał w parku? Architektura tego budynku jest nie zaprzeczalnym świadectwem, minionych czasów i dobrego myślenia ludzi, którzy w tedy żyli. Postawienie takiego budynku w dawnym wyglądzie, świetnie wpisało by się w projekt rewitalizacji parku. Ponadto można by przypisać, takiemu miejscu bardzo dobre funkcje np., galeria sztuki, czy też miejsce edukacyjne z tematem przeszłość parku i jego funkcja. Proszę zastanówcie się nad tym. Skoro są środki to może warto?
Pytanie do sprawcy. Czy przewidziano odtworzenie pawilonu, który stał w parku? Architektura tego budynku jest nie zaprzeczalnym świadectwem, minionych czasów i dobrego myślenia ludzi, którzy w tedy żyli. Postawienie takiego budynku w dawnym wyglądzie, świetnie wpisało by się w projekt rewitalizacji parku. Ponadto można by przypisać, takiemu miejscu bardzo dobre funkcje np., galeria sztuki, czy też miejsce edukacyjne z tematem przeszłość parku i jego funkcja. Proszę zastanówcie się nad tym. Skoro są środki to może warto?