Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczął realizację „Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Podkarpaciu”. Na pierwszy ogień pójdzie fragment drogi krajowej 94, przebiegającej przez Ostrów w gminie Radymno.
– 17 marca ogłosiliśmy przetarg na przebudowę skrzyżowania w Ostrowie. To jedno z miejsc szczególnie niebezpiecznych w naszym województwie. Jesteśmy przekonani, że to znacznie poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego w Ostrowie. Dodam, że to jedno z ponad pięćdziesięciu zadań w naszym województwie, widniejących na liście rządowego Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych, przewidzianych do realizacji w bieżącym roku. Przetargi na kolejne ogłaszane będą w najbliższych tygodniach – wyjaśniła specjalista ds. komunikacji społecznej rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus[paywall].
Inwestycje z PLMN obejmują m.in.: budowę chodników, przejść dla pieszych, montaż sygnalizacji świetlnej i dodatkowych znaków, przebudowę skrzyżowań czy budowę zatok autobusowych. Działania inżynieryjne mają się przyczynić do zmniejszenia liczby wypadków na polskich drogach, a kluczowym zadaniem PLMN jest zredukowanie liczby ofiar śmiertelnych.
Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w Ostrowie na drodze krajowej 94 polegać będzie na przebudowie skrzyżowania, budowie 800 metrów chodników, dwóch zatok autobusowych oraz sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu. To spore wyzwanie dla wykonawców, więc prace budowlane zaplanowane zostały na dwa lata (2016 – 2017).
–Mieszkańcy Ostrowa wielokrotnie apelowali o rozwiązanie tej kwestii. Problem mają zwłaszcza rolnicy, którzy chcą przejechać z jednej strony wioski na drugą. Nieraz dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń – tłumaczy radny powiatowy Marek Kisielewicz. – Wiele zrobił miejscowy radny Józef Blok, organizując spotkania z mieszkańcami. Na nich, wspólnie z przedstawicielami GDDKiA, przedstawiliśmy dwie koncepcje: albo budowa ronda, albo stworzenie sygnalizacji świetlnej, podobnej do tej, jaka istnieje na skrzyżowaniu w Żurawicy. Budowa ronda wiązałaby się jednak z wykupem prywatnych terenów, a to znacznie wydłużyłoby sprawę. Mieszkańcy zdecydowali więc o sygnalizacji świetlnej. Sklep znajdujący się tuż przy drodze wojewódzkiej zostanie wyburzony, wyciętych zostanie też kilkanaście drzew – dodał M. Kisielewicz.
Jak poinformowała J. Rarus, zadanie wymaga przeprowadzenia szeregu większych lub mniejszych robót budowlanych, polegających m.in. na poszerzeniu drogi powiatowej i gminnej na wlotach do drogi krajowej, podniesieniu tzw. niwelety tych dróg celem doprowadzenia do normatywnego spadku skrzyżowania, dobudowie pasów do skrętu w lewo, budowie chodników oraz wyposażeniu skrzyżowania w sygnalizację świetlną.
31 marca br. mija termin składania ofert w przetargu na wykonawstwo.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Miejmy nadzieję, że sygnalizacja będzie automatyczna, bo inaczej korki będą po Tuczempy, a i Policja utraci fajną miejscówkę do kontroli. Jak ktoś lubi truć się smrodem spalin i pyłem z klocków hamulcowych to nic nie poradzisz.
Miejmy nadzieję, że sygnalizacja będzie automatyczna, bo inaczej korki będą po Tuczempy, a i Policja utraci fajną miejscówkę do kontroli. Jak ktoś lubi truć się smrodem spalin i pyłem z klocków hamulcowych to nic nie poradzisz.