Reklama

W Przemyślu już myślą o drugiej edycji festiwalu. Średniowiecze, a może PRL?

Pierwsza edycja festiwalu „Łączy nas historia” przeszła do historii. Poza jednym, niefortunnym punktem, program był skrojony na miarę i mógł zadowolić wielu. Organizatorzy rozpoczęli już przygotowania do drugiej edycji.

Pierwsza edycja festiwalu trwała od 26 do 28 sierpnia br. W czasie trzech dni trwania imprezy pomysłodawcy przenieśli widzów do przełomu XIX i XX, czasów budowy i walk o Twierdzę Przemyśl.

„Festiwal tworzony w oparciu o fundusze zewnętrzne, tworzony jest jednak przez mieszkańców i dla mieszkańców oraz oczywiście turystów. Mając przekonanie, że ten pomysł spotkał się z pozytywnym przyjęciem, chcemy go kontynuować w przyszłych latach (...)” – możemy przeczytać na stronie internetowej miasta.

Echa pierwszej edycji jeszcze nie minęły, a organizatorzy już zwrócili się do wszystkich mieszkańców miasta o opinię w sprawie kolejnej.

„W przyszłym roku chcemy osadzić festiwal „Łączy nas Historia” w jednym z trzech[paywall] okresów historii Przemyśla, a od wyników konsultacji będzie zależeć, na którym z nich się skupimy” – napisali organizatorzy.

Reklama

Pierwszy z proponowanych okresów to średniowiecze i czasy Kazimierza Wielkiego. Drugi – okres Polski międzywojennej i wczesnej okupacji Przemyśla do 1941 roku, trzeci zaś – Przemyśl w czasach PRL – lata 70. i 80. Głosować można w specjalnej ankiecie, udostępnionej na stronie magistratu (www.przemysl.pl).

Pięć pytań

Jako że pewna część mieszkańców miasta zastanawiała się nad kosztami tego przedsięwzięcia, skierowaliśmy do magistratu pięć pytań, dotyczących pierwszej edycji festiwalu. Oto one:

– kto konkretnie (jaka instytucja/instytucje) był organizatorem i autorem programu Festiwalu „Łączy nas historia”, który odbędzie się od 26 do 28 sierpnia br.?

Reklama

– jaki był łączny koszt organizacji tego festiwalu?

– jaka kwota została przeznaczona na jego organizację z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, jaka z budżetu państwa w ramach Programu Rozwój Lokalny, a jaka z budżetu miasta?

–jakie grupy rekonstrukcyjne spoza Przemyśla zostały zaangażowane w festiwal i ile ich było?

– jaka kwota została przeznaczona na ich udział w tym przedsięwzięciu?

Przedsięwzięcie za ok. 135 tys. zł

Organizatorem festiwalu było Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” przy udziale wielu stowarzyszeń, grup artystycznych, teatrów, Państwowej Szkoły Muzycznej, właścicieli kilkunastu lokali gastronomicznych z terenu miasta oraz wielu innych osób, mieszkańców Przemyśla, którzy w ramach wolontariatu zaangażowali się w realizację tego przedsięwzięcia.

Nie uzyskaliśmy odpowiedzi, kto był autorem programu festiwalu.

Reklama

– To festiwal tworzony przez mieszkańców Przemyśla dla mieszkańców i turystów – powiedział Kamil Krukiewicz z Kancelarii Prezydenta Miasta Przemyśla.

Pierwsza edycja kosztowała ok. 135 tys. zł. Według otrzymanej informacji ok. 132 tys. 975 zł (czyli 85 procent) miasto otrzymało w ramach dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a ok. 2 tys. 25 zł (15 procent) z budżetu państwa w ramach Programu Rozwój Lokalny. Miejski budżet nie został obciążony.

W festiwalu wzięło udział 11 grup rekonstrukcyjnych spoza Przemyśla. Dwie grupy rekonstrukcyjne z Czech, dwie ze Słowacji i pozostałe 7 z różnych części Polski. Koszty związane z ich udziałem podczas festiwalu wyniosły 44 tys. zł.

Reklama

Tworzy się projekt zagospodarowania słynnego „bunkra”

Według niedawno opublikowanego zestawienia zaplanowanych i wykonanych zadań inwestycyjnych za I półrocze 2022 r. w rubryce „Razem zmieniamy Przemyśl” (środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021; dział 750; rozdział 75395) widnieje „0” w rubryce „wykonanie”.

Pytanie, co – oprócz organizacji festiwalu „Łączy nas historia” – zostało już wykonane? Miasto otrzymało na ten wielowątkowy projekt niecałe 16 mln zł. Podczas konferencji prasowej pod koniec grudnia ub.r. padło m.in. stwierdzenie, że

„(...) Wiadomo, że z niecałych 16 mln zł wsparcia, które miasto otrzymało w ramach Funduszy Norweskich, 60 procent może zostać przeznaczone na inwestycje, zaś pozostała kwota na tzw. działania miękkie (...)”.

Największą inwestycją jest stworzenie na Zniesieniu, w niezagospodarowanym słynnym już „bunkrze” Centrum Dowodzenia – Twierdza Przemyśl. Odbyło się już postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Wybrany został wykonawca, który opracowuje wielobranżową dokumentację projektowo-kosztorysową i scenariusz wystawy wraz z projektem aranżacji i wyposażenia.

Podobnie sprawa się ma z Centrum Aktywizacji Społecznej (wykonawca ma stworzyć dokumentację projektowo-kosztorysową w zakresie adaptacji i wyposażenia w sprzęt multimedialny i meble lokalu przy ul. Słowackiego 13 na potrzeby działania organizacji pozarządowych oraz innych grup nieformalnych) oraz projektu pod nazwą „Od wykluczenia do aktywizacji osób niepełnosprawnych”. W tym wypadku  wykonawca przygotowuje koncepcję budowy zewnętrznego, krytego wiatą kortu do gry w bocce oraz modernizacji salki sportowej w budynku SOSW nr 1.

Reklama

Wstępne fazy realizacji

1 września br. rozpoczęła się realizacja przedsięwzięcia pod nazwą „Przemyśl jest PRZE!-dsiębiorczy”. Młodzież siedmiu przemyskich szkół ponadpodstawowych weźmie udział w zajęciach dodatkowych z nauki prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstaw przedsiębiorczości.

W ramach tzw. symulacji uczestnicy będą musieli podejmować realne decyzje biznesowe, zarządzając wirtualnym przedsiębiorstwem. Będą musieli m.in.: stworzyć stanowiska pracy, zatrudnić pracowników, ustalić wynagrodzenia, kupić sprzęt, inwestować w reklamę tradycyjną oraz internetową, ustalać ceny.

We wstępnych fazach realizacji są także inne punkty projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”, czyli: „Efektywny Urząd”,  „Portal Otwartych Danych Miejskich”, „Przemyśl Dostępny” czy „Akademia inspiracji sąsiedzkiej (zielona strefa relaksu)”. W tym ostatnim zagospodarowane zostaną podwórka między ulicami Władycze, Śnigurskiego i Osińskich oraz między ulicami Krasińskiego, Traugutta i 22 Stycznia, a także skwer miejski przy ul. Ratuszowej.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama