Pierwsza edycja festiwalu „Łączy nas historia” przeszła do historii. Poza jednym, niefortunnym punktem, program był skrojony na miarę i mógł zadowolić wielu. Organizatorzy rozpoczęli już przygotowania do drugiej edycji.
Pierwsza edycja festiwalu trwała od 26 do 28 sierpnia br. W czasie trzech dni trwania imprezy pomysłodawcy przenieśli widzów do przełomu XIX i XX, czasów budowy i walk o Twierdzę Przemyśl.
„Festiwal tworzony w oparciu o fundusze zewnętrzne, tworzony jest jednak przez mieszkańców i dla mieszkańców oraz oczywiście turystów. Mając przekonanie, że ten pomysł spotkał się z pozytywnym przyjęciem, chcemy go kontynuować w przyszłych latach (...)” – możemy przeczytać na stronie internetowej miasta.
Echa pierwszej edycji jeszcze nie minęły, a organizatorzy już zwrócili się do wszystkich mieszkańców miasta o opinię w sprawie kolejnej.
„W przyszłym roku chcemy osadzić festiwal „Łączy nas Historia” w jednym z trzech[paywall] okresów historii Przemyśla, a od wyników konsultacji będzie zależeć, na którym z nich się skupimy” – napisali organizatorzy.
Pierwszy z proponowanych okresów to średniowiecze i czasy Kazimierza Wielkiego. Drugi – okres Polski międzywojennej i wczesnej okupacji Przemyśla do 1941 roku, trzeci zaś – Przemyśl w czasach PRL – lata 70. i 80. Głosować można w specjalnej ankiecie, udostępnionej na stronie magistratu (www.przemysl.pl).
Jako że pewna część mieszkańców miasta zastanawiała się nad kosztami tego przedsięwzięcia, skierowaliśmy do magistratu pięć pytań, dotyczących pierwszej edycji festiwalu. Oto one:
– kto konkretnie (jaka instytucja/instytucje) był organizatorem i autorem programu Festiwalu „Łączy nas historia”, który odbędzie się od 26 do 28 sierpnia br.?
– jaki był łączny koszt organizacji tego festiwalu?
– jaka kwota została przeznaczona na jego organizację z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, jaka z budżetu państwa w ramach Programu Rozwój Lokalny, a jaka z budżetu miasta?
–jakie grupy rekonstrukcyjne spoza Przemyśla zostały zaangażowane w festiwal i ile ich było?
– jaka kwota została przeznaczona na ich udział w tym przedsięwzięciu?
Organizatorem festiwalu było Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” przy udziale wielu stowarzyszeń, grup artystycznych, teatrów, Państwowej Szkoły Muzycznej, właścicieli kilkunastu lokali gastronomicznych z terenu miasta oraz wielu innych osób, mieszkańców Przemyśla, którzy w ramach wolontariatu zaangażowali się w realizację tego przedsięwzięcia.
Nie uzyskaliśmy odpowiedzi, kto był autorem programu festiwalu.
– To festiwal tworzony przez mieszkańców Przemyśla dla mieszkańców i turystów – powiedział Kamil Krukiewicz z Kancelarii Prezydenta Miasta Przemyśla.
Pierwsza edycja kosztowała ok. 135 tys. zł. Według otrzymanej informacji ok. 132 tys. 975 zł (czyli 85 procent) miasto otrzymało w ramach dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a ok. 2 tys. 25 zł (15 procent) z budżetu państwa w ramach Programu Rozwój Lokalny. Miejski budżet nie został obciążony.
W festiwalu wzięło udział 11 grup rekonstrukcyjnych spoza Przemyśla. Dwie grupy rekonstrukcyjne z Czech, dwie ze Słowacji i pozostałe 7 z różnych części Polski. Koszty związane z ich udziałem podczas festiwalu wyniosły 44 tys. zł.
Według niedawno opublikowanego zestawienia zaplanowanych i wykonanych zadań inwestycyjnych za I półrocze 2022 r. w rubryce „Razem zmieniamy Przemyśl” (środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021; dział 750; rozdział 75395) widnieje „0” w rubryce „wykonanie”.
Pytanie, co – oprócz organizacji festiwalu „Łączy nas historia” – zostało już wykonane? Miasto otrzymało na ten wielowątkowy projekt niecałe 16 mln zł. Podczas konferencji prasowej pod koniec grudnia ub.r. padło m.in. stwierdzenie, że
„(...) Wiadomo, że z niecałych 16 mln zł wsparcia, które miasto otrzymało w ramach Funduszy Norweskich, 60 procent może zostać przeznaczone na inwestycje, zaś pozostała kwota na tzw. działania miękkie (...)”.
Największą inwestycją jest stworzenie na Zniesieniu, w niezagospodarowanym słynnym już „bunkrze” Centrum Dowodzenia – Twierdza Przemyśl. Odbyło się już postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Wybrany został wykonawca, który opracowuje wielobranżową dokumentację projektowo-kosztorysową i scenariusz wystawy wraz z projektem aranżacji i wyposażenia.
Podobnie sprawa się ma z Centrum Aktywizacji Społecznej (wykonawca ma stworzyć dokumentację projektowo-kosztorysową w zakresie adaptacji i wyposażenia w sprzęt multimedialny i meble lokalu przy ul. Słowackiego 13 na potrzeby działania organizacji pozarządowych oraz innych grup nieformalnych) oraz projektu pod nazwą „Od wykluczenia do aktywizacji osób niepełnosprawnych”. W tym wypadku wykonawca przygotowuje koncepcję budowy zewnętrznego, krytego wiatą kortu do gry w bocce oraz modernizacji salki sportowej w budynku SOSW nr 1.
1 września br. rozpoczęła się realizacja przedsięwzięcia pod nazwą „Przemyśl jest PRZE!-dsiębiorczy”. Młodzież siedmiu przemyskich szkół ponadpodstawowych weźmie udział w zajęciach dodatkowych z nauki prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstaw przedsiębiorczości.
W ramach tzw. symulacji uczestnicy będą musieli podejmować realne decyzje biznesowe, zarządzając wirtualnym przedsiębiorstwem. Będą musieli m.in.: stworzyć stanowiska pracy, zatrudnić pracowników, ustalić wynagrodzenia, kupić sprzęt, inwestować w reklamę tradycyjną oraz internetową, ustalać ceny.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze