Trzy miesiące trwają już prace przy budowie powstającej w Przemyślu elektrociepłowni gazowej. To największa tegoroczna inwestycja w mieście, kosztująca prawie 26 mln zł. Za jej budowę odpowiada PGNiG Termika SA, a jest dofinansowana z Funduszy Europejskich, z Programu Infrastruktura i Środowisko.
Wykonawcą jest konsorcjum firm Metrolog i Ferox Energy Systems, z którym umowę podpisano w marcu br. Inżynierem kontraktu podczas budowy jest natomiast firma SWECO Consulting. Mimo wciąż panującej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, prace przebiegają zgodnie z planem[paywall].
Podczas uroczystego wbicia pierwszej łopaty ówczesny prezes zarządu PGNiG (rezygnację z funkcji złożył w październiku br.) Jerzy Kwieciński powiedział: – To bardzo ważna inwestycja zarówno dla Przemyśla, jak i Grupy Kapitałowej PGNiG. Dzięki niej miasto uzyska nowoczesne, efektywne źródło wytwarzania energii, które nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Przemyśla, ale także przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Dla Grupy Kapitałowej PGNiG to krok w stronę realizacji naszych planów związanych z rozwojem rynku ciepłowniczego. Chcemy być integratorem tego rynku, którego przyszłością są właśnie jednostki zasilane gazem ziemnym.
Parametry powstającej elektrociepłowni to 11 megawatów energii cieplnej i 5 megawatów energii elektrycznej. Zasilana gazem będzie produkować ciepło na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego i jednocześnie wytwarzać energię elektryczną. Będzie działać obok już istniejącej Ciepłowni Zasanie, która jest opalana węglem.
Latem, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, energia będzie wytwarzana wyłącznie w jednostce gazowej. Pozwoli to na poprawę jakości powietrza w Przemyślu, przekładając się na zmniejszenie szkodliwych emisji pyłów o 4,5 tony, a dwutlenku siarki aż o 32 tony rocznie. Ważną zaletą elektrociepłowni będzie ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 4300 ton rocznie. Dzięki temu przemyski system energetyczny będzie mógł sprostać coraz bardziej restrykcyjnym wymogom ochrony środowiska.
Dlaczego to tak ważne? Wspomniany kocioł K3 zapewnia ciepło kilku tysiącom mieszkań w Przemyślu.
– Na terenie ciepłowni Zasanie mamy cztery kotły. Ten zmodernizowany jest największy. Żeby dostosować się do przepisów unijnych, musieliśmy to zrobić. Pracuje już w systemie. Gwarantuje nam pokrycie pełnego zapotrzebowania na ciepło w mieście – podsumował K. Stec.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.ank you so much for this. I was into this issue and tired to tinker around to check if its pos https://vidmate.onl/download/ sible but couldnt get it done. Now that i have seen the way you did it, thanks guyswithregards
ank you so much for this. I was into this issue and tired to tinker around to check if its pos https://vidmate.onl/download/ sible but couldnt get it done. Now that i have seen the way you did it, thanks guyswithregards