Reklama

W Przemyślu mury elektrociepłowni pną się do góry. Zostanie oddana zgodnie z planem

Trzy miesiące trwają już prace przy budowie powstającej w Przemyślu elektrociepłowni gazowej. To największa tegoroczna inwestycja w mieście, kosztująca prawie 26 mln zł. Za jej budowę odpowiada PGNiG Termika SA, a jest dofinansowana z Funduszy Europejskich, z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Wykonawcą jest konsorcjum firm Metrolog i Ferox Energy Systems, z którym umowę podpisano w marcu br. Inżynierem kontraktu podczas budowy jest natomiast firma SWECO Consulting. Mimo wciąż panującej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, prace przebiegają zgodnie z planem[paywall].

Podczas uroczystego wbicia pierwszej łopaty ówczesny prezes zarządu PGNiG (rezygnację z funkcji złożył w październiku br.) Jerzy Kwieciński powiedział: – To bardzo ważna inwestycja zarówno dla Przemyśla, jak i Grupy Kapitałowej PGNiG. Dzięki niej miasto uzyska nowoczesne, efektywne źródło wytwarzania energii, które nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Przemyśla, ale także przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Dla Grupy Kapitałowej PGNiG to krok w stronę realizacji naszych planów związanych z rozwojem rynku ciepłowniczego. Chcemy być integratorem tego rynku, którego przyszłością są właśnie jednostki zasilane gazem ziemnym.

Reklama

Parametry powstającej elektrociepłowni to 11 megawatów energii cieplnej i 5 megawatów energii elektrycznej. Zasilana gazem będzie produkować ciepło na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego i jednocześnie wytwarzać energię elektryczną. Będzie działać obok już istniejącej Ciepłowni Zasanie, która jest opalana węglem.

Latem, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, energia będzie wytwarzana wyłącznie w jednostce gazowej. Pozwoli to na poprawę jakości powietrza w Przemyślu, przekładając się na zmniejszenie szkodliwych emisji pyłów o 4,5 tony, a dwutlenku siarki aż o 32 tony rocznie. Ważną zaletą elektrociepłowni będzie ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 4300 ton rocznie. Dzięki temu przemyski system energetyczny będzie mógł sprostać coraz bardziej restrykcyjnym wymogom ochrony środowiska.

Reklama
Warto dodać, że wspomniana inwestycja nie obejmuje tylko budowy obiektu, ale również montaż dwóch zasilanych gazem ziemnym agregatów kogeneracyjnych, kotła gazowego oraz budowę kilometrowego odcinka gazociągu. Finał prac przewidywany jest na sierpień 2021 r.

Dlaczego to tak ważne? Wspomniany kocioł K3 zapewnia ciepło kilku tysiącom mieszkań w Przemyślu.

– Na terenie ciepłowni Zasanie mamy cztery kotły. Ten zmodernizowany jest największy. Żeby dostosować się do przepisów unijnych, musieliśmy to zrobić. Pracuje już w systemie. Gwarantuje nam pokrycie pełnego zapotrzebowania na ciepło w mieście – podsumował K. Stec.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jacmkstdh - niezalogowany 2020-12-15 10:30:55

    ank you so much for this. I was into this issue and tired to   tinker around to check if its pos https://vidmate.onl/download/ sible but couldnt get it done. Now that i have seen the way you did it, thanks guyswithregards

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama