W 644 miejscowościach Polski 6 stycznia odbędą się Orszaki Trzech Króli. W Przemyślu charakterystyczną cechą wydarzenia jest towarzyszenie królom aniołów. W planie jest msza święta pod przewodnictwem abp. Adama Szala oraz wspólne kolędowanie przy szopce.
Orszak rozpocznie się w archikatedrze o godz. 11.00. – Tam nastąpi powitanie orszaku, przybędzie Święta Rodzina, przybędą Mędrcy. Ten szczególny dzień jest szczególnie związany z misjami, kiedy patrzymy w stronę misjonarzy i misjonarek. Symbolicznie chcemy ukazać te różne państwa poprzez wniesienie do katedry flag poszczególnych państw Afryki i Ameryki Południowej – zapowiada ks. Andrzej Bienia, dyrektor archidiecezjalnego Radia Fara.
O 11.30 rozpocznie się msza św., której będzie przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Po niej wyruszy uroczysty, radosny orszak ulicami: Katedralną, Asnyka, Franciszkańską, Kazimierza Wielkiego do przemyskiego Rynku. Tam przy szopce nastąpi pokłon Trzech Króli i rozpocznie się świąteczne biesiadowanie przy śpiewie kolęd.
Organizatorzy przygotują nagłośnienie wzorem procesji Bożego Ciała – na całym Starym Mieście zostaną na słupach rozwieszone głośniki. W ten sposób głos z katedry będzie rozbrzmiewał na ulicach.
Wszyscy uczestnicy są zaproszeni do tego, aby przebrać się za aniołów, królów lub pasterzy. Renata Nowakowska, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zachęca, by nie pozostać obojętnym na to zaproszenie.
– Ta wspólnota ma stanowić o tym, że my naszą obrzędowość i tradycję podtrzymujemy i chcemy wspólnie oddać cześć Dzieciątku. Wierzymy, że tegoroczna koncepcja pozwoli nam na dłuższe wspólne biesiadowanie i kolędowanie, czego nam czasem zwyczajnie brakuje – mówi.
Pomocą w śpiewie kolęd mają być śpiewniki, które będą rozdawane uczestnikom wydarzenia. Ciepły posiłek zapewni natomiast Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
Na scenie pojawią się muzycy z Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, chór Pokolenie i młodzież z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.
Organizatorami Orszaku Trzech Króli w asyście Aniołów są: Orszak Trzech Króli, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Radio Fara.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: metropolita przemyski abp Adam Szal oraz prezydent Przemyśla Robert Choma.
W sobotę 6 stycznia Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 644 miejscowości w kraju i 16 poza granicami Polski. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ten trzecina zdjęciu to chyba królowa a nie król .
"Trzech króli" - ???Badania dowiodły, że to nie byli żadni królowie lecz całkowicie błędne tłumaczenie średniowiecznego tekstu podania (bajki arabskiej), mówiącej o iluś tam (2-5) magach przybyłych z Persji (Iranu) do Izraela, aby zobaczyć rzekomego "króla żydowskiego". Czy ktoś jest w stanie w trzech zdaniach wyjaśnić co świętowanie dzisiaj tej bajki ma wspólnego z Polską, z jej urzędami?
wyruszy radosny orszak w zafajdanym Przemyślu...
Wyruszy radosny orszak w zafajdanym Przemyślu. tak to niestety prawda
Prezydent Ch... Będzie jednym z trzech króli który zbawił Przemyśl :D i doprowadził do upadku :D
czy ta dupa bedzie robiła za aniolka
układy , układziki, nepotyzm, ciemnota i duchota - myślę że przyjdzie kiedyś taki czas kiedy dumny będę z Przemyśla bo na razie się wstydzę za włodarzy tego miasta bo każdy z nich jest takim śmiesznym i ogłupiałym wojakiem szwejkiem
trzech króli juz mamy od dawna: choma i obaj jego zastepcy
Ten trzecina zdjęciu to chyba królowa a nie król .
Jakie Miasto taki KRÓL
"Trzech króli" - ???Badania dowiodły, że to nie byli żadni królowie lecz całkowicie błędne tłumaczenie średniowiecznego tekstu podania (bajki arabskiej), mówiącej o iluś tam (2-5) magach przybyłych z Persji (Iranu) do Izraela, aby zobaczyć rzekomego "króla żydowskiego". Czy ktoś jest w stanie w trzech zdaniach wyjaśnić co świętowanie dzisiaj tej bajki ma wspólnego z Polską, z jej urzędami?