Reklama

W Przemyślu są 3 osoby zarażone świńską grypą

Na koniec lutego br. na Podkarpaciu potwierdzono 213 przypadków zachorowań na tzw. świńską grypę. W Przemyślu są trzy osoby zarażone wirusem AH1N1. Podkarpackie służby sanitarno-epidemiologiczne zanotowały trzy przypadki zgonów. Jedna osoba zmarła z powodu chorób somatycznych i rozpoznanej grypy, druga z powodu powikłań po grypie, trzecia zaś (po rozpoznaniu grypy) przez chorobę hematologiczną.

Od 16 do 22 lutego przemyski sanepid zarejestrował 94 przypadki zachorowań na grypę i zakażenia grypopochodne. – Powiem, że nie jest aż tak źle. Średnia dzienna zapadalność wynosi u nas 9,8 procent, w tym samym okresie średnia dzienna zapadalność w całym województwie podkarpackim wynosiła 56,34 procent, a w Polsce 78,95 procent – uspokaja Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu Adam Sidor[paywall].
We wspomnianym gronie chorych osób są trzy zarażone wirusem AH1N1, czyli wirusem świńskiej grypy. Wszyscy to mieszkańcy Przemyśla. Jedna z nich jest w przedziale wiekowym między 22 a 44 lata, dwie pozostałe mają ponad 64 lata. Nikt nie wymagał hospitalizacji. Ostatni raz wirus AH1N1 pojawił się na terenie Przemyśla i powiatu przemyskiego w 2014 r. Wówczas stwierdzono go u dwóch osób.

Pandemia nam nie grozi

Pandemia grypy wystąpiła w 2009 r. Wirus „przybył” do nas zza wschodniej granicy. W marcu tegoż roku obecność śmiercionośnego wirusa AH1N1 potwierdzono u trzech pacjentów, którzy kilka dni wcześniej zgłosili się do szpitala. Wśród chorych był m.in. funkcjonariusz straży granicznej, 17-latek oraz 11-letni chłopiec, który był na wycieczce z rodzicami we Lwowie. Wszyscy mieli te same objawy: bóle gardła, mięśni oraz wysoką ponad 39-stopniową gorączkę.
– Z całą pewnością taka sytuacja, jaka miała miejsce w 2009 roku, nam nie grozi. Wówczas mieliśmy pięciokrotnie większą zachorowalność niż w tym roku. Owszem, w tym roku chorych jest więcej niż w ubiegłym, ale to zależy od aury – stwierdził A. Sidor.

Reklama

Tylko szczepienie!

Jak przypomniał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu, jedynym i skutecznym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na grypę jest coroczne szczepienie się. Od trzech lat na terenie Przemyśla i powiatu przemyskiego odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym, bardzo niskim poziomie.
– Nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Najlepiej jest przyjąć szczepionkę we wrześniu lub w październiku, dzięki czemu będziemy chronieni w całym okresie wzmożonych zachorowań. W późniejszym okresie sezonu nadal warto się szczepić, a odporność uzyskamy w siedem dni po zaszczepieniu – podsumował A. Sidor.

Co robić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?
* zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie
* przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową
* jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem
* w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia
* unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym, zwłaszcza podczas dłuższych podróży
* zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń
* przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, szkoły; zostań w domu do czasu ustąpienia objawów


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama