Na koniec lutego br. na Podkarpaciu potwierdzono 213 przypadków zachorowań na tzw. świńską grypę. W Przemyślu są trzy osoby zarażone wirusem AH1N1. Podkarpackie służby sanitarno-epidemiologiczne zanotowały trzy przypadki zgonów. Jedna osoba zmarła z powodu chorób somatycznych i rozpoznanej grypy, druga z powodu powikłań po grypie, trzecia zaś (po rozpoznaniu grypy) przez chorobę hematologiczną.
Od 16 do 22 lutego przemyski sanepid zarejestrował 94 przypadki zachorowań na grypę i zakażenia grypopochodne. – Powiem, że nie jest aż tak źle. Średnia dzienna zapadalność wynosi u nas 9,8 procent, w tym samym okresie średnia dzienna zapadalność w całym województwie podkarpackim wynosiła 56,34 procent, a w Polsce 78,95 procent – uspokaja Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu Adam Sidor[paywall].
We wspomnianym gronie chorych osób są trzy zarażone wirusem AH1N1, czyli wirusem świńskiej grypy. Wszyscy to mieszkańcy Przemyśla. Jedna z nich jest w przedziale wiekowym między 22 a 44 lata, dwie pozostałe mają ponad 64 lata. Nikt nie wymagał hospitalizacji. Ostatni raz wirus AH1N1 pojawił się na terenie Przemyśla i powiatu przemyskiego w 2014 r. Wówczas stwierdzono go u dwóch osób.
Pandemia grypy wystąpiła w 2009 r. Wirus „przybył” do nas zza wschodniej granicy. W marcu tegoż roku obecność śmiercionośnego wirusa AH1N1 potwierdzono u trzech pacjentów, którzy kilka dni wcześniej zgłosili się do szpitala. Wśród chorych był m.in. funkcjonariusz straży granicznej, 17-latek oraz 11-letni chłopiec, który był na wycieczce z rodzicami we Lwowie. Wszyscy mieli te same objawy: bóle gardła, mięśni oraz wysoką ponad 39-stopniową gorączkę.
– Z całą pewnością taka sytuacja, jaka miała miejsce w 2009 roku, nam nie grozi. Wówczas mieliśmy pięciokrotnie większą zachorowalność niż w tym roku. Owszem, w tym roku chorych jest więcej niż w ubiegłym, ale to zależy od aury – stwierdził A. Sidor.
Jak przypomniał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu, jedynym i skutecznym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na grypę jest coroczne szczepienie się. Od trzech lat na terenie Przemyśla i powiatu przemyskiego odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym, bardzo niskim poziomie.
– Nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Najlepiej jest przyjąć szczepionkę we wrześniu lub w październiku, dzięki czemu będziemy chronieni w całym okresie wzmożonych zachorowań. W późniejszym okresie sezonu nadal warto się szczepić, a odporność uzyskamy w siedem dni po zaszczepieniu – podsumował A. Sidor.
Co robić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?
* zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie
* przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową
* jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem
* w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia
* unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym, zwłaszcza podczas dłuższych podróży
* zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń
* przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, szkoły; zostań w domu do czasu ustąpienia objawów
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze