Reklama

W Przemyślu świętowali sybiracy

Aula I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu była miejscem uroczystej akademii, zorganizowanej przez zarząd przemyskiego oddziału Związku Sybiraków.

Było kilka powodów organizacji akademii. Uczczono w ten sposób 80. rocznicę czwartej masowej deportacji Polaków na Sybir dokonanej przez Sowietów w czerwcu 1941 r., powstanie oddziału Związku Sybiraków w byłym województwie przemyskim, 5. rocznicę odsłonięcia pomnika upamiętniającego Zesłańców Sybiru i Ofiary Katynia oraz Światowy Dzień Sybiraka. Gospodarzem spotkania była prezes przemyskiego oddziału Stanisława Żak[paywall]. Ważnym punktem uroczystości były wyróżnienia. Zasłużeni przemyscy sybiracy – na podstawie zarządzenia szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – zostali uhonorowani Medalem Pro Bono Poloniae. Otrzymały go Stanisława Żak i Joanna Preiss – wiceprezes przemyskiego oddziału. Medal „Pro Patria” w uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny otrzymali: Janina Boczar, Stanisław Hańczuk, Ludwika Turowska i Maria Wielgosz. Wszyscy wyróżnienia odebrali z rąk wicewojewody podkarpackiego Jolanty Sawickiej. Na scenie pojawił się także ks. prałat Jan Mazurek, będący duszpasterzem  przemyskiego oddziału Związku Sybiraków od prawie 10 lat. Od wdzięcznych za posługę sybiraków otrzymał stułę kapłańską z wyhaftowanym godłem Związku Sybiraków i wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko za szczególne zasługi na rzecz Związku Sybiraków przyznał Srebrną Odznakę dla: Bogusława Słabickiego (wójt gminy Orły), Małgorzaty Hawro (przewodnicząca Rady Gminy Orły), Jana Charchana, Andrzeja Stawarza (wiceprezes przemyskiego zarządu oddziału). Odznakę Honorową Sybiraka otrzymali Teresa Paryna, przemyska poetka i Krzysztof Góral, członek oddziału, wnuk sybiraczki.

Reklama

Szczególnym akcentem było także wręczenie pisemnych podziękowań każdemu sybirakowi z przemyskiego oddziału, podpisanych przez prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków K. Borejkę i prezes przemyskiego oddziału S. Żak. Pisemne podziękowania zostały skierowane również do osób i instytucji, które wspierają działalność Związku Sybiraków.

Spotkanie okolicznościowe w hołdzie żyjącym Zesłańcom Sybiru występem artystycznym uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu. Od wielu lat dyrekcja i nauczyciele współpracują z przemyskim oddziałem Związku Sybiraków, czynnie angażując się w projekty skierowane do młodzieży. Do występu uczniów przygotowali nauczyciele: Monika Góruk, Marcin Duma i Łukasz Cebenko. Na zakończenie obecni zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie „Aktywni Razem” z Zadąbrowia w gminie Orły.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama