Na nieczynnej rampie kolejowej, skąd w lutym 1940 r. wywożono deportowanych na Sybir, odbyły się wczoraj (10 lutego), uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. Mówiono też o zadośćuczynieniu dla Sybiraków.
W sumie były cztery masowe deportacje na Sybir. Trzy miały miejsce w 1940 r. – 10 lutego, 13 kwietnia oraz w czerwcu, natomiast czwarta w czerwcu 1941 r., tuż przed wybuchem wojny pomiędzy Niemcami i Związkiem Radzieckim.
Według źródeł we wszystkich deportacjach zostało wywiezionych co najmniej 1 mln 750 tys. osób. Część wróciła do Polski. Jak podaje Marian Boczar[paywall], sekretarz oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, obecnie żyje jeszcze ok. 23,6 tys. z nich.
Z rampy w Przemyślu w lutym wywieziono 1310 osób, a z pobliskiej Medyki ponad 1100. W pierwszych zsyłkach wywożono rodziny polskich żołnierzy oraz urzędników administracji państwowej, pracowników banków, kolei czy poczty. Były to najliczniejsze i najbardziej tragiczne w skutkach wywózki.
Obchody deportacji odbyły się w niedzielę, 10 lutego, dokładnie w 79. rocznicę pierwszych wywózek. Rozpoczęła je msza św. w kościele pw. Świętej Trójcy, której przewodniczył ks. prałat Stanisław Czenczek. W kazaniu mówił on o księżach, którzy dobrowolnie zdecydowali się na wywózkę, aby być razem z zesłańcami i udzielać im sakramentów.
Prezes przemyskiego oddziału Związku Sybiraków Stanisława Żak przypomniała natomiast inną grupę zesłańców – łagierników, których zsyłki dotykały do 1956 r.
Jedną z takich osób był jej ojciec, aresztowany w 1947 r. i w sfingowanym procesie skazany na 10 lat ciężkich robót. – Odsiedział w łagrze te 10 lat, gdzie ciężko pracował w tajdze. Opowiadając o warunkach, używał słowa „urki”. Był to najgorszy element, który odsiadywał w łagrze dożywocie za ciężkie przestępstwa i morderstwa – wspominała.
Podczas uroczystości mówiono także o zadośćuczynieniu dla sybiraków. Projekt takiej ustawy zaproponował prezydent Lech Kaczyński, jednak jego śmierć przerwała prace nad nią. Teraz do pomysłu powrócił Andrzej Duda. Projekt jest po pierwszym czytaniu sejmowym. Mówił o tym poseł Andrzej Matusiewicz, którego sybiracy chwalili za popieranie tego pomysłu. Wszyscy obecni na obchodach parlamentarzyści zadeklarowali swoje poparcie dla tej ustawy, ale – jak zaznaczył prezydent Wojciech Bakun – na realizację pozostało już niewiele czasu, ponieważ w nowej kadencji trzeba by rozpoczynać całą procedurę od nowa.
W myśl ustawy każdy wywieziony dostałby 200 zł za każdy miesiąc deportacji, jednak nie mniej niż 2400 zł. Zadośćuczynienie przysługiwałoby tylko wywiezionym, a nie ich potomkom lub rodzinie. Taką rekompensatę otrzymali już wywiezieni na prace przymusowe do Niemiec. – My nie chcemy nie wiadomo jakich pieniędzy. Po prostu chcemy doczekać się tego, że państwo polskie weźmie odpowiedzialność za to, co się zdarzyło – powiedziała S. Żak.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To było Polskie upamietnienie ofiar,które niewinnie cierpieli,a oprawcy jak zwykle maja sie dobrze.
A oto inna rocznica równie ważna dla Polaków i skutecznie metodycznie wyciszana przez media lokalne i ogólnopolskie .https://forumemjot.wordpress.com/2015/02/11/9-lutego-72-rocznica-poczatku-rzezi-wolynskiej/%C2%A0
https://nowiny24.pl/czternascie-szkieletow-znalezionych-w-jaworniku-ruskim-to-szczatki-zolnierzy-wojska-polskiego-zostali-zamordowani-przez-upa/ar/13880431#wiadomosci
Już są dyżurne trole z fsb ,temat do tyczy czego innego ,ale ruble trzeba zarabiać więc się wypowiadają nie wtemacie
FSB nigdy nie śpi, zresztą żeby wyciągać trupy z szafy wystarczy zaświecić światło w pokoju ;) Zapałowski lubi takie tematy, może zaistnieć na 5 minut, i tylko na 5 minut. Bo z niego jako radnego Przemyśl, korzyści raczej nie będzie miał. Daj Boże, żebym się mylił...
To było Polskie upamietnienie ofiar,które niewinnie cierpieli,a oprawcy jak zwykle maja sie dobrze.
A oto inna rocznica równie ważna dla Polaków i skutecznie metodycznie wyciszana przez media lokalne i ogólnopolskie .https://forumemjot.wordpress.com/2015/02/11/9-lutego-72-rocznica-poczatku-rzezi-wolynskiej/%C2%A0
https://nowiny24.pl/czternascie-szkieletow-znalezionych-w-jaworniku-ruskim-to-szczatki-zolnierzy-wojska-polskiego-zostali-zamordowani-przez-upa/ar/13880431#wiadomosci