Bitwa pod Birczą, która rozegrała się na nieodległym Wzgórzu Chomińskie była jedną z największych bitew stoczonych podczas Kampanii Wrześniowej 1939 r. na Podkarpaciu. Przez lata zapomniana, ale pamięć o niej jest teraz przywracana.
W maju ubiegłego roku w Zespole Szkół w Birczy zorganizowano wystawę poświęconą tej bitwie, a we wrześniu na Wzgórzu Chomińskie odsłonięto obelisk upamiętniający jej bohaterów.
W tym roku uczczono kolejną rocznicę walk. Uroczystości rozpoczęły się w szkole. Nauczyciel historii Grzegorz Piwowarczyk przedstawił ciekawą i oryginalną prelekcję opartą na wspomnieniach mieszkańców gminy Bircza – świadków tamtych wydarzeń[paywall].
Ważną częścią spotkania były wspomnienia rodzin walczących żołnierzy, przywracające pamięć o bohaterach bitwy.
Marta Kostka, w oparciu o wystąpienie Artura Buczka na ubiegłorocznej uroczystości odsłonięcia obelisku, przedstawiła krótki życiorys st. szer. strzelca Jana Buczka. Był to żołnierz, który brał udział w bitwie, a po wojnie pracował jako szewc w naszej miejscowości. Był również strażakiem OSP.
Osobiście wspomnieniami podzielili się: Maria Kanikuła – o swoim ojcu kpt. Józefie Kanikule, dowódcy 3 kompanii ckm 1 bsp; Jacek Paluch – o swoim ojcu poruczniku Janie Paluchu, dowódcy kompanii zwiadowców
1 bsp oraz poseł Piotr Babinetz – o dziadku Stanisławie Babinetzie, poruczniku artylerii WP.
Wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola podziękował autorom projektu za jego realizację, prosząc, aby kontynuowali działania o promowaniu historii naszego regionu.
Druga część spotkania, oparta na ceremoniale wojskowym, odbyła się na Wzgórzu Chomińskie przy obelisku.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.>>była największą bitwą stoczoną podczas Kampanii Wrześniowej 1939 r.<< >>Najważniejsza bitwa kampanii wrześniowej rozegrała się pod Birczą << >>Bitwa ta była jedną z największych bitew kampanii wrześniowej nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce.<< Jedno drobne wydarzenie a tyle przekłamań. Skoro wszystkie encyklopedie podają że: - „bitwa nad Bzurą (także bitwa pod Kutnem) – starcie zbrojne, trwające od 9 do 18-22 września 1939 roku. Była to największa bitwa podczas wojny obronnej 1939 roku.” - to dlaczego redaktorzy, oszukujecie ludzi i tę nieświadomą niczego młodzież pisząc nieprawdę? Ta pod Birczą ani nie była największą ani nie najważniejszą. Należałoby ponownie zwołać w tym samym miejscu wiec i odkłamać tę historię, którą chcecie pisać po nowemu.
Snujesz niepotrzebnie czarne wizje Kasandrze, jak Twoja trojańska imienniczka. Słusznie dostrzegłeś wprawdzie niefortunne i przesadne wartościowanie znaczenia bitwy. To zostało jak widać skorygowane. Ale dalej Twoje wizje są po prostu nieprawdziwe, bo nikt na miejscu nie wprowadzał młodzieży w błąd. Wiecu zwoływać nie trzeba bo na wszystkich birczańskich uroczystościach mówiono i pisano o "jednym z największych starć zbrojnych stoczonych na południowym teatrze działań wojennych w czasie wojny 1939 roku". A więc zgodnie a prawdą i faktami historycznymi. Pozdrawiam!
>>była największą bitwą stoczoną podczas Kampanii Wrześniowej 1939 r.<< >>Najważniejsza bitwa kampanii wrześniowej rozegrała się pod Birczą << >>Bitwa ta była jedną z największych bitew kampanii wrześniowej nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce.<< Jedno drobne wydarzenie a tyle przekłamań. Skoro wszystkie encyklopedie podają że: - „bitwa nad Bzurą (także bitwa pod Kutnem) – starcie zbrojne, trwające od 9 do 18-22 września 1939 roku. Była to największa bitwa podczas wojny obronnej 1939 roku.” - to dlaczego redaktorzy, oszukujecie ludzi i tę nieświadomą niczego młodzież pisząc nieprawdę? Ta pod Birczą ani nie była największą ani nie najważniejszą. Należałoby ponownie zwołać w tym samym miejscu wiec i odkłamać tę historię, którą chcecie pisać po nowemu.
Snujesz niepotrzebnie czarne wizje Kasandrze, jak Twoja trojańska imienniczka. Słusznie dostrzegłeś wprawdzie niefortunne i przesadne wartościowanie znaczenia bitwy. To zostało jak widać skorygowane. Ale dalej Twoje wizje są po prostu nieprawdziwe, bo nikt na miejscu nie wprowadzał młodzieży w błąd. Wiecu zwoływać nie trzeba bo na wszystkich birczańskich uroczystościach mówiono i pisano o "jednym z największych starć zbrojnych stoczonych na południowym teatrze działań wojennych w czasie wojny 1939 roku". A więc zgodnie a prawdą i faktami historycznymi. Pozdrawiam!