W środę, 22 bm. nastąpi odsłonięcie pomnika Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Stanął przy Wybrzeżu Józefa Piłsudskiego w Przemyślu. Z tej okazji o godz. 12 sprzed monumentu wyruszy rowerowy rajd pamięci organizowany przez tutejsze Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów.
Upamiętnienie to inicjatywa przemyskiego oddziału Związku Sybiraków. Autorem projektu monumentu jest przemyski artysta rzeźbiarz Marian Szajda. Bryła pomnika pomyślana została w formie otwartego wagonu, prześwit prowadzi do nieznanego, do pustki i braku nadziei. Pomiędzy ścianami w hołdzie dla zesłańców i tych, którym nie dane było przeżyć podróży, zostanie umieszczony znicz. Płonąc oświetli ażurowy krzyż. Lewa frontowa część pomnika upamiętni ofiary Katynia, prawa strona gehennę Sybiru. Według autora, symbolika jest prosta, nie narzuca się, ale dociera do każdego. Wrażenie podkreśla surowe zestawienie betonu z żeliwem.
Po odsłonięciu pomnika rozpocznie się rowerowy rajd pamięci poświęcony zesłańcom Sybiru, pomordowanym w Katyniu oraz Lacku i Dobromilu. Jego uczestnicy pokonają ok. 40-kilometrową trasę ulicami Przemyśla przez Hehrybkę i Hermanowice do granicy państwa w Malhowicach i z powrotem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.koorwa tylko pomniki i pomniki, rzygać się już chce, a miasto umiera!
A kiedy odsłonięcie pomnika wymordowanych 200 tyś polskich cywili przez ukraińśkich nacjonalistów z band OUN UPA . Czy to temat tabu w Przemyślu . Czy tu jeszcze mieszkają jacyś Polacy . Dlaczego w Polsce dzieli się ofiary na te lepsze , które ginęły z rąk ruskich i niecmcó i na te gorsze , które ginęły z rąk ukraińców .
Kiedy będzie rajd pamięci po spalonych wsiach przez nacjonalistów ukraińskich z OUN UPA
koorwa tylko pomniki i pomniki, rzygać się już chce, a miasto umiera!
dobrze ze smolenska nie ma
A kiedy odsłonięcie pomnika wymordowanych 200 tyś polskich cywili przez ukraińśkich nacjonalistów z band OUN UPA . Czy to temat tabu w Przemyślu . Czy tu jeszcze mieszkają jacyś Polacy . Dlaczego w Polsce dzieli się ofiary na te lepsze , które ginęły z rąk ruskich i niecmcó i na te gorsze , które ginęły z rąk ukraińców .