Reklama

W środę odsłonięcie pomnika Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Później rajd pamięci

21/06/2016 12:00

W środę, 22 bm. nastąpi odsłonięcie pomnika Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Stanął przy Wybrzeżu Józefa Piłsudskiego w Przemyślu. Z tej okazji o godz. 12 sprzed monumentu wyruszy rowerowy rajd pamięci organizowany przez tutejsze Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów.

Upamiętnienie to inicjatywa przemyskiego oddziału Związku Sybiraków. Autorem projektu monumentu jest przemyski artysta rzeźbiarz Marian Szajda. Bryła pomnika pomyślana została w formie otwartego wagonu, prześwit prowadzi do nieznanego, do pustki i braku nadziei. Pomiędzy ścianami w hołdzie dla zesłańców i tych, którym nie dane było przeżyć podróży, zostanie umieszczony znicz. Płonąc oświetli ażurowy krzyż. Lewa frontowa część pomnika upamiętni ofiary Katynia, prawa strona gehennę Sybiru. Według autora, symbolika jest prosta, nie narzuca się, ale dociera do każdego. Wrażenie podkreśla surowe zestawienie betonu z żeliwem.

Po odsłonięciu pomnika rozpocznie się rowerowy rajd pamięci poświęcony zesłańcom Sybiru, pomordowanym w Katyniu oraz Lacku i Dobromilu. Jego uczestnicy pokonają ok. 40-kilometrową trasę ulicami Przemyśla przez Hehrybkę i Hermanowice do granicy państwa w Malhowicach i z powrotem.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    fe - niezalogowany 2016-06-21 15:18:59

    koorwa tylko pomniki i pomniki, rzygać się już chce, a miasto umiera!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    perzes pis - niezalogowany 2016-06-21 20:45:32

    dobrze ze smolenska nie ma 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    654321 - niezalogowany 2016-06-22 00:55:51

    A kiedy odsłonięcie pomnika wymordowanych 200 tyś polskich cywili przez ukraińśkich nacjonalistów z band OUN UPA . Czy to temat tabu w Przemyślu . Czy tu jeszcze mieszkają jacyś Polacy . Dlaczego w Polsce dzieli się ofiary na te lepsze , które ginęły z rąk ruskich i niecmcó i na te gorsze , które ginęły z rąk ukraińców .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama