Reklama

W tym roku będzie mniej Pierwszych Komunii św.

28/04/2015 17:00

Nie we wszystkich parafiach w tym roku dzieci przystąpią do Pierwszej Komunii św. Wszystko za sprawą zmieniającej się podstawy programowej w szkołach. Pierwsi klienci pytali w sklepach o upominki już w grudniu. To osoby, które przyjechały na święta, a uroczystość komunijną organizują za granicą.

– To, czy dzieci w danej parafii przystępują w tym roku do Pierwszej Komunii zależy od tego, czy katecheza jest realizowana według nowej czy starej podstawy programowej – wyjaśnia ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Jeśli szkoła realizuje nowy program, wówczas dzieci idą do Komunii w trzeciej klasie, a jeśli stary – w drugiej. Taka rozbieżność może wystąpić jeszcze w przyszłym roku, ale za dwa lata sytuacja powinna już być unormowana i wszędzie ten sakrament będzie udzielany dopiero trzecioklasistom. Kuria nie zbiera danych, w których parafiach w tym roku Komunie się odbędą.

Prezenty są dodatkiem

Ks. Rajnowski podkreśla, że w przeżyciu Pierwszej Komunii św. najbardziej istotny jest wymiar religijny uroczystości. – Komunia święta jest czasem kończącym przygotowanie dziecka do pełnego przeżywania Mszy świętej, dlatego najważniejszą rzeczą jest przygotowanie duchowe. Złą rzeczą jest zbytnie akcentowanie tego, co tak naprawdę jest dodatkiem, czyli prezentów – mówi kapłan.


fot.Paweł Bugira
– Wśród elektroniki królują tablety – mówi Marcin Wodka ze sklepu Media Expert w pasażu Tesco w Przemyślu.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    m - niezalogowany 2015-04-29 09:50:29

    komercja...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dopko - niezalogowany 2015-04-29 11:49:49

    ale prezenty będą drogie jak zawsze i wypasione jak zawsze, tez uderzam do media expert bo pewnie będa mieli przeceny.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    truku - niezalogowany 2015-05-01 12:06:09

    no i co z tego, 30 lat temu też dostałem wypasiony zegarek, który mógł być pilotem do TV, ale niestety mi go ukradli. Drogie prezenty to nic złego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama