12 bm. o godz. 10 w Przemyślu rozpoczną się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ich organizatorem jest tutejsze Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
– Hasło obchodów brzmi: „Budujemy mosty z naszych serc” – zielonych serc, bowiem kolor zielony jest kolorem przeznaczonym dla takich wartości jak nadzieja, stabilizacja, harmonia, wierność czy lojalność – tłumaczy Beata Gumienny, wiceprzewodnicząca przemyskiego Koła PSOUU, dyrektor tutejszego OREW. – Zieleń to oczywiście kolor zwiastujący wiosnę, oznaki budzącej się przyrody i sił witalnych. I tak też chcemy w tym roku uświetnić kolorem zielonym dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – dodaje.
Jednocześnie organizatorzy chcą wyrazić sprzeciw wobec łamania praw osób z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu, w środowisku zamieszkania oraz w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne manifestują tego dnia swoje zaangażowanie w walkę o takie same, jak dla osób pełnosprawnych, możliwości swoich środowisk, szczególnie w dostępie do rynku pracy i powszechnie oferowanych usług publicznych, o ich prawo do niezależnego, godnego życia oraz pełnego uczestnictwa w życiu publicznym. Polska ratyfikując Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych (sporządzoną w Nowym Jorku 13 grudnia 2006 r, a ratyfikowana przez Polskę 6 wrzenia 2012) zobowiązała się do przestrzegania jej zapisów.
Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczną się o godz. 10 w Rynku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze