Reklama

Walczą o godne życie osób niepełnosprawnych

11/05/2015 17:30

12 bm. o godz. 10 w Przemyślu rozpoczną się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ich organizatorem jest tutejsze Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

– Hasło obchodów brzmi: „Budujemy mosty z naszych serc” – zielonych serc, bowiem kolor zielony jest kolorem przeznaczonym dla takich wartości jak nadzieja, stabilizacja, harmonia, wierność czy lojalność – tłumaczy Beata Gumienny, wiceprzewodnicząca przemyskiego Koła PSOUU, dyrektor tutejszego OREW. – Zieleń to oczywiście kolor zwiastujący wiosnę, oznaki budzącej się przyrody i sił witalnych. I tak też chcemy w tym roku uświetnić kolorem zielonym dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – dodaje.

Jednocześnie organizatorzy chcą wyrazić sprzeciw wobec łamania praw osób z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu, w środowisku zamieszkania oraz w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne manifestują tego dnia swoje zaangażowanie w walkę o takie same, jak dla osób pełnosprawnych, możliwości swoich środowisk, szczególnie w dostępie do rynku pracy i powszechnie oferowanych usług publicznych, o ich prawo do niezależnego, godnego życia oraz pełnego uczestnictwa w życiu publicznym. Polska ratyfikując Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych (sporządzoną w Nowym Jorku 13 grudnia 2006 r, a ratyfikowana przez Polskę 6 wrzenia 2012) zobowiązała się do przestrzegania jej zapisów.

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczną się o godz. 10 w Rynku.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości