Podsumowano wyniki przeprowadzonej w pierwszej połowie lutego br., a odbywającej się co 2 lata, ogólnopolskiej akcji liczenia bezdomnych. Na Podkarpaciu było ich 1099. Ponad 80% to mężczyźni.
Najwięcej bezdomnych zanotowano w gminach na terenie których funkcjonują placówki udzielające im schronienia: w Dębicy – 152 osoby, w Rzeszowie – 142, w Tarnobrzegu – 120, w Jarosławiu – 114, w Sanoku – 98 osób, w Przemyślu – 86 osób, w Birczy – 49. Wśród bezdomnych zarówno kobiet jak i mężczyzn przeważają osoby w wieku powyżej 40 lat.
Wśród badanych osób najliczniejszą grupę stanowią bezdomni[paywall] ze „stażem” w granicach od 6 do 10 lat – ok. 28% oraz osoby będące bezdomnymi stosunkowo krótko, tj. do 2 lat – ok. 26%. Jako najczęstsze przyczyny bezdomności wymieniane są: eksmisja/wymeldowanie, konflikt rodzinny – po ok. 23% osób. 16% badanych jako przyczynę bezdomności wskazało uzależnienie. O ile zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet powodem bezdomności są najczęściej eksmisja/wymeldowanie oraz konflikt rodzinny, to wyraźne zróżnicowanie widać w przypadku kolejnego powodu, jakim jest uzależnienie, które wpłynęło na bezdomność aż 32% badanych mężczyzn i 17% kobiet. W przypadku kobiet liczną grupę stanowią ofiary przemocy domowej – ponad 23% badanych. Najczęściej wymienianymi źródłami dochodu bezdomnych są: zasiłek z pomocy społecznej – ok. 33 % osób, renta/emerytura – ok. 18 %. Około 15% osób bezdomnych deklaruje, iż nie posiada żadnego dochodu. Najliczniejszą grupę wśród bezdomnych stanowią osoby z wykształceniem zawodowym – ok. 47% i podstawowym – ok. 31%.
Obecnie na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują 22 placówki noclegowe dla bezdomnych. Łącznie dysponują 900 miejscami stałymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 191 osób, co daje łącznie 1091 miejsc. Ponadto 100 placówek prowadzi wsparcie w zakresie dożywiania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze