W Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy „Wielka Gra. Bolesław Prus – życie i twórczość”.
Organizatorkami wydarzenia były polonistki Bernardyna Banaś i Justyna Wasilewska. Konkurs „Wielka Gra” przeznaczony był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego powiatu przemyskiego. Każda szkoła mogła wystawić dwóch reprezentantów. –Poświęcony był wybranym twórcom literackim. Wydarzenie jest już w naszej szkole tradycją, była to już kolejna edycja. Celem konkursu jest nie tylko wspomaganie edukacji polonistycznej i rozwijanie zainteresowań młodzieży oraz promowanie jej uzdolnień, ale również integracja i budowanie tradycji lokalnej – zdradził B. Banaś[paywall].
O wyborze bohatera konkursu decyduje z reguły jubileusz twórcy czy też inne doniosłe wydarzenie związane z autorem. W bieżącym roku takim wydarzeniem była ogólnopolska akcja czytania Lalki, stąd bohaterem „Wielkiej Gry” został Bolesław Prus. Uczestnicy musieli perfekcyjnie znać utwory B. Prusa: Lalkę, Kamizelkę czy Z legend dawnego Egiptu, a także biegle władać informacjami zawartymi w książkach opisujących życie i twórczość polskiego pisarza, prozaika i nowelisty.
– Uczestnicy wykazali się znakomitą znajomością utworów i sylwetki twórczej Prusa oraz wiedzą o epoce, w której żył i tworzył. Odpowiadali na wylosowany przez siebie zestaw pytań, których łącznie było aż piętnaście – dodała B. Banaś.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze