Od 16 sierpnia do 8 października br. w gminie Chłopice realizowano projekt „Przystankowy Street Art"”. W trakcie jego trwania lokalni artyści spotykali się z młodzieżą w kolejnych miejscowościach gminy. Efekt: 25 niepowtarzalnych i bajecznie kolorowych wiat przystankowych w całej okolicy.
„Przystankowy Street Art” to projekt zrealizowany w ramach Podkarpackiej Edukacji Kulturowej i dofinansowany z funduszy Narodowego Centrum Kultury. W przedsięwzięciu wzięli udział podkarpaccy artyści: Agnieszka i Paweł Pawlikowscy, Jerzy Jankowski oraz Marek Gliwa. Zgodnie z zamysłem organizatorów akcji przebiegała ona w kilku etapach. W pierwszym artyści odbyli serię spotkań z młodymi mieszkańcami gminy, poświęconych technice street artu. W drugim etapie przy aktywnym udziale lokalnej społeczności, przede wszystkim młodzieży, ale i włączających się spontanicznie w proces twórczy dorosłych mieszkańców gminy, odnowiono 25 wiat przystankowych, zapełniając je oryginalnymi projektami. – To bardzo fajny projekt, bo zbliża mieszkańców takich małych miejscowości do sztuki, która jest trendem ogólnoświatowym – przekonuje Marek Gliwa[paywall].
Projekt zakończył się 8 października, spotkaniem wszystkich osób zaangażowanych w jego tworzenie. Był to czas, kiedy można było obejrzeć fotografie wiat przed i po, czas podziękowań dla artystów za wysiłek włożony w edukację młodzieży i tworzenie ulicznych malowideł, a swoistym symbolem dopełniającym przedsięwzięcie i oddającym jego charakter było zostawienie na wiacie w Chłopicach przez malarzy i grafików ich oryginalnych „wlepek”.
– Celem tego projektu była integracja mieszkańców gminy Chłopice. Chcieliśmy zniwelować różnice pomiędzy młodymi ludźmi a starszym pokoleniem i wydaje mi się, że udało nam się to osiągnąć – podsumowuje przedsięwzięcie jego inicjatorka i koordynatorka z ramienia gminy Monika Maj-Lichończak.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Cóż - Banksy to to nie jest ale i tak fajnie. Może w końcu i na prowincji dotrze do samorządów że murale nie muszą wyłącznie przekazywać treści patriotycznych i religijnych.
Super inicjatywa
Zapraszamy do ujkowic
Cóż - Banksy to to nie jest ale i tak fajnie. Może w końcu i na prowincji dotrze do samorządów że murale nie muszą wyłącznie przekazywać treści patriotycznych i religijnych.