Reklama

Wielkanoc w Papui-Nowej Gwinei. Z wizytą u misjonarza ks. Łukasza Hołuba z Wierzbnej [ZDJĘCIA]

Ksiądz Łukasz Hołub pochodzi z Wierzbnej koło Jarosławia. W 2013 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. Od 2016 r. pracuje na misjach. Najpierw Ekwador, teraz Papua-Nowa Gwinea. – Czas na misjach w Papui-Nowej Gwinei biegnie bardzo szybko. Dopiero co świętowaliśmy Boże Narodzenie, a już przygotowujemy się do Wielkanocy. Ostatnie tygodnie w parafii Koge naznaczone są porą deszczową, więc łatwo nie jest – powiedział.

Od zawsze myślał o tym, aby jakiś czas swojego życia czy pracy kapłańskiej poświęcić misjom. Ta myśl dojrzewała od wczesnych lat seminaryjnych.

W 2014 r. – w czasie pobytu na pierwszej parafii – udało się mu na miesiąc wyjechać do Ekwadoru, aby poznać bliżej, czym jest praca misyjna. Po powrocie z tych wakacji, po wyrażeniu woli pracy misyjnej, w 2015 r. dostał pozwolenie na przygotowanie misyjne w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i po rocznym kursie misyjnym i językowym, w czerwcu 2016 r., rozpoczął pracę misyjną w Wikariacie Apostolskim Zamora w południowym Ekwadorze.

– Pierwszy rok przebywałem w parafii Tundayme, gdzie nie było do tej pory księdza na stałe. Nie było gdzie mieszkać, ani nie istniały struktury. Do tego dochodził konflikt Indian plemienia Shuar z obecną tam chińską kopalnią miedzi. Doszło do walk, w wyniku których w styczniu 2017 roku wprowadzono stan wyjątkowy i pojawiło się[paywall] mnóstwo wojska. Opuściłem tą parafię i tylko tam dojeżdżałem, mieszkając u innego Polaka – wspomina.

Reklama

W lipcu 2017 r. biskup mianował go proboszczem w parafii Valladolid w południowej części wikariatu, niedaleko granicy z Peru. Valladolid jest położona w górach, na wysokości 1600 m n.p.m. Wioski dojazdowe znajdują się na wyższych lub niższych wysokościach.

W nocy temperatura spada do 15 stopni, a w dzień, kiedy nie ma słońca, jest ponad 20. Dopiero kiedy zza chmur wyjrzy słońce, temperatura sięga 30 stopni. W marcu 2020 r. wybuchła pandemia Covid-19, z powodu której w Ekwadorze na pół roku wszystko zostało zamknięte, łącznie z kościołami.

– Wówczas postanowiłem poprosić o pozwolenie na zmianę kraju misyjnego. W maju 2020 roku otrzymałem od metropolity przemyskiego arcybiskupa Adama Szala pozwolenie na wyjazd do Papui-Nowej Gwinei.
W sierpniu tegoż roku wróciłem do Polski, przygotowałem i wysłałem drogą kurierską niezbędne dokumenty potrzebne do otrzymania wizy. Przez czas oczekiwania pełniłem w Polsce funkcję wikariusza. W lutym 2021 roku otrzymałem wizę do pracy misyjnej w tym kraju. Moim przeznaczeniem misyjnym jest diecezja Goroka w górskiej części Papui Nowej Gwinei – powiedział.

Reklama

Wraca cały obłocony

Obecnie jest proboszczem w parafii Koge.

– Tamtejsza szkoła podstawowa została przed laty założona przez katolickich misjonarzy i do dzisiaj Kościół katolicki się nią opiekuje. Z czasem, kiedy do prowincji Simbu napłynęły nowe wyznania i ruchy religijne, tak naprawdę z katolickości została sama nazwa. Dzisiaj niemal 90 procent uczniów to protestanci. Tak samo jest i w przypadku nauczycieli tejże szkoły. Nie zmienia to jednak faktu, że jako proboszcz parafii Koge mam nad dyrektorem i nauczycielami kontrolę. Nie do końca podoba się to protestantom, ale na szczęście nie mają na to wpływu – stwierdził.

– Prawdopodobnie w przyszłym roku szkoła ta zostanie rozbudowana i przemieniona w szkołę wyższą. Warto dodać, że z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego uruchomiliśmy w naszej parafii przedszkole i to jest już nasza parafialna inicjatywa. Nie mamy wykwalifikowanych nauczycieli, ale na początek wystarczą dobre chęci i ludzie chętni do pomocy – dodał.

Reklama

Zabawne sytuacje powstają, kiedy w Koge panuje pora deszczowa. Tak jak teraz.

– Pora deszczowa to liczne osuwiska ziemi. Nie przeszkadza mi to jednak w niczym, jest to bowiem okazja do wyrobienia kondycji, kiedy do pewnych wiosek trzeba iść pieszo po kilka godzin w jedną stronę. To nic, że do domu wraca się całym obłoconym. Używanie samochodu w obecnym czasie bywa ryzykowne, ponieważ w papuaskich górach łatwo wpaść w przepaść.

Jeśli jednak już się uda przejechać przez jakieś osuwisko, zaraz za nim stoją młodzi Papuasi, którzy życzą sobie zapłaty za usunięcie błota z drogi. Ceny zależą od humoru i ogólnego samopoczucia papuaskiego pracownika. Sytuacja komplikuje się, gdy czyściciel drogi palił wcześniej wszechobecną w tym kraju marihuanę. Wtedy może być on nieobliczalny i oprócz zapłaty za usunięcie kamieni z drogi, może poprosić czy też po prostu sobie zabrać telefon misjonarza – opowiedział.

Reklama

Wielkanoc w Koge

Wkrótce w całym Kościele powszechnym będziemy po raz kolejny obchodzić święta wielkanocne.

– Przed przeżywaniem tych świąt w naszej diecezji odbędą się rekolekcje kapłańskie, które zostaną zakończone mszą krzyżma w Wielką Środę. Eucharystia odbędzie się w wiosce Dirma i przybędą na nią delegaci z wszystkich parafii. 

W parafii Koge od Wielkiego Wtorku trwać będzie ewangelizacyjny obóz dla dzieci. Oprócz dzieci z Koge spodziewamy się po 10 osób z każdej wioski dojazdowej. W sumie przybędzie ponad 100 osób. W Wielki Piątek odbędzie się parafialna droga krzyżowa z Koge do wioski Nebare. Zakończy się ona Liturgią Wielkiego Piątku. Na koniec tego wydarzenia mieszkańcy wioski przygotują dla wszystkich przybyłych pieczony kaukau, czyli słodkiego ziemniaka.

W Wielką Sobotę odbędzie się wigilia paschalna, podczas której kilkanaścioro dzieci otrzyma chrzest oraz przyjmie Pierwszą Komunię Świętą. Zanim to nastąpi, w sobotę do południa odbędzie się ostatnia katecheza paschalna dla wszystkich przybyłych. Po Wielkanocy w Mingende odbędzie się diecezjalne spotkanie świąteczne. Na to wydarzenie, oprócz biskupa, przybędą wszyscy kapłani oraz osoby konsekrowane. Podczas takiego spotkania wspólnie się modlimy, uczestniczymy w różnych zabawach, diecezja wręcza każdemu mały upominek, a na koniec gromadzimy się na wspólnej kolacji – opisał przygotowania do Wielkanocy ks. Łukasz.

Reklama

Dodając na koniec: – Życzę wszystkim owocnego przeżywania czasu Wielkanocy i jak zawsze zapraszam do Papui-Nowej Gwinei.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama