Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baszni Dolnej gościli na Litwie, łącząc przyjemne z pożytecznym. Uczestniczyli w lekcjach, ale poznawali też kulturę i tradycje stolicy Litwy oraz zwiedzali miasto.
Od 1 września br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baszni Dolnej realizowany jest projekt „Fostering Motivation to Competence Development” w ramach programu Erasmus+ (Partnerstwo Strategiczne Szkół). Uczestniczy w nim pięć szkół z: Finlandii, Hiszpanii, Czech, Litwy i Polski. Jednym z głównych założeń projektu jest krótkoterminowa wymiana młodzieży i w takim właśnie spotkaniu w połowie listopada br. wzięli udział uczniowie i nauczyciele ZSP w Baszni Dolnej[paywall].
Od 12 do 18 listopada br. czterech uczniów klasy trzeciej gimnazjum i dwóch nauczycieli języka angielskiego ZS-P wybrało się do stolicy Litwy – Wilna. – Celem głównym spotkania było przedstawienie rezultatów pracy, dotyczących lokalnych projektów międzyprzedmiotowych, ich ewaluacja oraz zaplanowanie dalszych kroków – wyjaśniła dyrektor szkoły Edyta Hass.
Podczas tygodniowego pobytu w Wilnie grupa z regionu lubaczowskiego skupiła się nie tylko nad wspólną pracą nad projektem i realizacją zadań wynikających z programu, ale też uczestniczyła w życiu szkoły (m.in. brała udział w lekcjach czy uroczystościach szkolnych), poznawała kulturę i tradycje wileńskie oraz zwiedzała miasto.
Ciekawymi punktami programu było między innymi odkrywanie Wilna w grupach metodą questu, zajęcia przyrodnicze i kulinarne w miejscowości Marcinkonys, zwiedzanie Pałacu Wielkich Książąt Litewskich oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nauczyciele mieli okazję obejrzenia baletu w Operze Wileńskiej, uczniowie zaś zabawy w parku trampolin, w kręgielni, kociej kawiarni czy na strzelnicy.
– Pobyt w Wilnie zaskoczył nas pod wieloma względami. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez rodziny goszczące, a także samych uczniów i grono pedagogiczne. Mimo początkowych problemów z komunikacją między uczniami szkół partnerskich nawiązały się nowe przyjaźnie, znajomości, a wizyta w Wilnie zdecydowanie za szybko dobiegła końca. Wszyscy z niecierpliwością czekamy do marca przyszłego roku, na kolejną wizytę studyjną, która tym razem odbędzie się u nas w Polsce, w Baszni Dolnej – podsumowała E. Hass.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze