Reklama

Wizualizacja Centrum Dowodzenia Twierdzy Przemyśl gotowa!

9 września br., w przemyskim magistracie przedstawiciele Biura Projektowego Agata Tyszczak, Damian Szul, Sławomir Uta zaprezentowali pierwszy element dokumentacji projektowej – scenariusz oraz koncepcję aranżacji pomieszczeń budynku tzw. pawilonu górnego przy ul. Przemysława w Przemyślu (słynnego „bunkra”) jako Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl.

W lipcu 2021 r. ogłoszona została lista 29 zwycięzców programu „Rozwój lokalny”, wśród których na 10. miejscu znalazł się Przemyśl.

To oznaczało, że otrzyma spore dofinansowanie w kwocie ponad 3,5 mln euro (niecałe 16 mln zł), przede wszystkim z tzw. Funduszy Norweskich (choć wnioskowana kwota była wyższa – ponad 9 mln euro).

Dofinansowanie na przygotowywany przez wiele miesięcy projekt pod nazwą[paywall] „Razem zmieniamy Przemyśl”. 2 grudnia 2021 r. w Urzędzie Miejskim w Przemyślu zaprezentowane zostały jego efekty.

– Projekt był tworzony przez ponad rok. Różnił się od tych, z którymi mieliśmy do czynienia do tej pory, bo miał integrować wiele środowisk w mieście. To nie był projekt tworzony tylko przez urzędników. Jednym z głównych partnerów była przemyska uczelnia wyższa. Chcemy, aby nasze miasto zeszło wreszcie ze ścieżki degradacji i temu ów pomysł jest przede wszystkim dedykowany – powiedział prezydent W. Bakun.
 

Reklama

Co w projekcie?

Szczegóły inwestycji, które zostaną zrealizowane w ramach projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”, przedstawiła wówczas naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych UM w Przemyślu Beata Bielecka.

Wiadomo, że z niecałych 16 mln zł wsparcia, które miasto otrzymało w ramach Funduszy Norweskich, 60 procent może zostać przeznaczonych na inwestycje, zaś pozostała kwota na tzw. działania miękkie.

Sztandarowymi projektami inwestycyjnymi są: „Centrum Dowodzenia – Twierdza Przemyśl”, czyli dokończenie budowy pawilonu na stoku narciarskim i przystosowanie do potrzeb zwiedzających obiekty Twierdzy Przemyśl, utworzenie Centrum Aktywizacji Społecznej oraz pilotażowy program „Zielone Strefy Relaksu”, czyli zagospodarowanie miejskich podwórek.

Wśród działań nieinwestycyjnych można wymienić choćby powstanie Akademii  Programowania Informatycznego PWSW, utworzone zostaną nowe kierunki studiów czy projekt „Przedsiębiorczy Przemyśl”, służący skutecznemu pobudzaniu lokalnej przedsiębiorczości.

– Najważniejszym zadaniem jest zagospodarowanie pawilonu i terenu wokół niego na Zniesieniu. Będzie to swoiste centrum dowodzenia jedną z największych atrakcji w naszym mieście i wokół niego, czyli fortami Twierdzy Przemyśl. Często turyści przyjeżdżają do naszego miasta i nie wiedzą, jak zwiedzać forty. Teraz, mam nadzieję, ten problem zniknie. Tuż obok pawilonu powstanie parking, wewnątrz sale audiowizulane, kino 5D, punkty gastronomiczne oraz sala widokowa. Łączny koszt to około 12 milionów złotych. Niebawem opracujemy projekt, oczywiście z udziałem pasjonatów, historyków i znawców naszej twierdzy – wyjaśniła wówczas B. Bielecka.
 

Reklama

Dokumentacja gotowa

9 września br. pierwszy element dokumentacji projektowej opracowanej przez Biuro Projektowe Agata Tyszczak – Damian Szul – Sławomir Uta ujrzał światło dzienne.

A. Tyszczak odpowiedzialna była za architekturę, zaś D. Szul za scenariusz wystawy i projekt aranżacji ekspozycji.

W opracowaniu szczegółowo przedstawione są aranżacje poszczególnych pomieszczeń. Jedna z sal zaaranżowana zostanie na wzór wagonu, którym poborowi byli transportowani. Będą tam ławki, na których będzie można usiąść i posłuchać lektora.

W innej sali, w jej centralnej części umieszczona zostanie makieta przedstawiająca planowaną zabudowę Twierdzy Przemyśl wraz z jej otoczeniem. Na makietę „rzucona” zostanie projekcja wizualizująca kolejne etapy tworzenia twierdzy czy historie bitew i oblężeń twierdzy.

W jeszcze innym pomieszczeniu zwiedzający zobaczą postać przewodnika po twierdzy, którym będzie anonimowy żołnierz. Postać będzie prezentowana w formie hologramu. Opowie swoją historię i zaprosi zwiedzających do wędrówki po częściach twierdzy, dostępnych jedynie dla żołnierzy. Słowem: pokaże zaplecze.

Będzie także sala pamięci poległych. Tam, w tzw. kiosku multimedialnym umieszczony zostanie spis poległych żołnierzy i ich grobów, pozyskany ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Dla zwiedzających będzie to możliwość odnalezienia miejsca spoczynku swoich przodków, którzy walczyli w Twierdzy Przemyśl.

Inne pomieszczenie będzie swoistym polem bitwy. Widzom zaprezentowany zostanie spektakl multimedialny, z projekcją, dymem, feerią świateł. Widz będzie miał wrażenie, iż znalazł się w samym środku bitwy...

Reklama

Jak wspomniała B. Bielecka, w projekcie jest także miejsce na kino 5D, punkty gastronomiczne oraz salę widokową. A jeśli komuś będzie mało, będzie mógł się dowiedzieć o pozostałych atrakcjach turystycznych nadsańskiego grodu. Te ulokowane zostaną w odrębnym pomieszczeniu.

Trudno na razie wskazać konkretny termin, w którym rozpocznie się realizacja, ale faktem jest, że od zagospodarowania popularnego „bunkra” nie ma już odwrotu.


KiB

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama