10 lipca br. została przyjęta uchwała w sprawie przekazania Stowarzyszeniu „Jesteśmy Razem w Ruszelczycach” prowadzenia Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Bachowie. Dziewięciu na trzynastu głosujących opowiedziało się za proponowaną zmianą. Na nic zdały się protesty rodziców oraz ich pisemny sprzeciw.
– Do rodziców nikt się nie zwracał w tej sprawie. Jeśli nasze dzieci mają chodzić do szkoły kierowanej przez stowarzyszenie, chcielibyśmy wiedzieć, jak będzie ona zarządzana, kto podejmie w niej pracę. Nie przedstawiono nam żadnych racji, nie powiedziano, co będziemy zobowiązani wnieść do stowarzyszenia. Wiemy, że rodzice muszą się angażować, aby stowarzyszenie dobrze funkcjonowało – skarżyli się mieszkańcy Bachowa. Zainteresowani podkreślali również, iż szkoła w ostatnich latach była remontowana, przy czym wiele prac wykonali samodzielnie, by odciążyć budżet placówki.
Władze gminy, biorąc pod uwagę niekorzystne prognozy demograficzne oraz mając na względzie oszczędności, nie przychyliły się do propozycji rodziców optujących za odroczeniem decyzji w sprawie oddania szkoły pod kuratelę stowarzyszenia. – W Krzywczy i okolicach mieszkańcy czekają na pilne inwestycje poprawiające warunki życia. Gminy nie stać na bycie organem prowadzącym tę konkretną szkołę. Przekazanie placówki innemu podmiotowi jest lepszym rozwiązaniem aniżeli jej likwidacja. Nie zmieni się sytuacja uczniów, a jedynie warunki pracy i wynagrodzenie nauczycieli – orzekali oraz deklarowali urzędnicy.
Wójt Wacław Pawłowski wytknął rodzicom niekonsekwencję w działaniu: – Chcecie, aby ta szkoła istniała, a jednocześnie deklarujecie, że zabierzecie dzieci do placówek w sąsiedniej gminie.
W założeniu rodziców zamiar ten to nic innego jak wyraz sprzeciwu wobec buty i ignorancji władz.

Słowa Wisławy Szymborskiej „Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy” nabierają w obecnej sytuacji szczególnego znaczenia. Rodzice oraz grono pedagogiczne zastanawiają się czy placówka w najbliższym czasie nie ulegnie likwidacji, a przejęcie jej przez stowarzyszenie nie jest ku temu pierwszym krokiem. Ciągu dalszego może w ich odczuciu nie być...
– Przekazanie placówki stowarzyszeniu jest dla nas wielką niewiadomą – informuje w imieniu grona pedagogicznego Józef Sarnicki, dyrektor SP w Bachowie. – Na sesji, podczas której decydowano o przyszłości szkoły, nie było prezes Stowarzyszenia ,,Jesteśmy Razem w Ruszelczycach”. Obawiamy się o los pracowników i placówki. Nie wiemy, jakie finanse będą przeznaczone na szkołę. Przede wszystkim czujemy wielką odpowiedzialność za dzieci i losy oświaty w Bachowie. Boimy się, że ta mała szkoła się nie utrzyma i zniknie z naszej miejscowości. To jedyne miejsce, w którym spotyka się społeczność wiejska podczas różnych uroczystości i przedsięwzięć. Starsze pokolenie pracowało przy budowie placówki, by miały się gdzie uczyć ich dzieci oraz wnuki, aby było im łatwiej. Przez lata wiele prac w szkole wykonywali rodzice. I co z tego? Dzisiaj nikt na to nie patrzy. Nie ma gwarancji, że za rok, dwa lata stowarzyszenie utrzyma szkołę na dotychczasowym poziomie.
Podczas jednego posiedzenia zadecydowano o losie dwóch placówek oświatowych. Prowadzenie Szkoły Podstawowej w Reczpolu wraz z oddziałem przedszkolnym stosowną uchwałą przekazano Stowarzyszeniu „Dla Edukacji”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.tak to właśnie jest, jak osoba bez wykształcenia podjęła się funkcji sprawowania władzy. Wójt, nie ma nic do powiedzenia, kierowany jest przez zastępcę, którego wyłącznie słowa się liczy... jest to ODWET za zlikwidowaną szkołę w Ruszelczycach( 3 lata temu).
Co tu za znaczenie ma wykształcenie. Poprzedni niby go miał ale i tak zlikwidował szkołę, jak sam napisałeś. Co do zastępcy z tego co widziałem na sesji chyba przeceniasz jego rolę. Racja jest jak nic po stronie gminy
Zastępca wójta zajmuje się przede wszystkim oświatą na terenie Gminy Krzywcza. przekazał SP Bachów swojej żonie ( wiadomo lepsza kasa zawsze się przyda!!!!). Szkoda, że kosztem wioski, w której nigdy nie było problemów.
a gdzie sa nauczycieli ze szkola poszla w obce rece dlaczego nie wzieli sie za to,tak trudno,szukacie winnego gdzie indziej a taknnaprde to bachowscy nauczyciele walczyli o swoj portfelna nie ondobro naszych dzieci
tak to właśnie jest, jak osoba bez wykształcenia podjęła się funkcji sprawowania władzy. Wójt, nie ma nic do powiedzenia, kierowany jest przez zastępcę, którego wyłącznie słowa się liczy... jest to ODWET za zlikwidowaną szkołę w Ruszelczycach( 3 lata temu).
Co tu za znaczenie ma wykształcenie. Poprzedni niby go miał ale i tak zlikwidował szkołę, jak sam napisałeś. Co do zastępcy z tego co widziałem na sesji chyba przeceniasz jego rolę. Racja jest jak nic po stronie gminy
Zastępca wójta zajmuje się przede wszystkim oświatą na terenie Gminy Krzywcza. przekazał SP Bachów swojej żonie ( wiadomo lepsza kasa zawsze się przyda!!!!). Szkoda, że kosztem wioski, w której nigdy nie było problemów.