Reklama

Władze Polonii upominają się o zwrot opłaty targowej

Pod koniec stycznia br. do przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego wpłynęło pismo od władz Miejskiego Klubu Sportowego Polonia Przemyśl, w którym proszą one radnych o zajęcie stanowiska w sprawie zwrotu należnej im opłaty targowej za 2021 r. To stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie klubu.

Podstawą zwrotu – a to forma finansowej pomocy dla – było nie było – miejskiego klubu – jest zawarte między władzami klubu a miastem porozumienie na podstawie uchwały rady miasta z 26 listopada 2015 r.

Do tej pory nie było z tym większych problemów, teraz klub nie otrzymał zwrotu owej opłaty za cały 2021 r.

„(...) Nasz klub wielokrotnie zwracał się do pana prezydenta o zwrot opłaty targowej w formie pisemnej, jak i podczas wielu[paywall] spotkań w urzędzie miasta. Sprawa ta była także poruszana na Komisji Sportu 4 października 2021 roku, kiedy złożyliśmy wniosek do prezydenta miasta o wypłatę uzgodnionego wsparcia finansowego dla naszego klubu w wysokości utraconych przychodów z tytułu opłaty targowej za rok 2021.

W czasie spotkania odbyło się głosowanie z udziałem radnych miejskich, członków owej komisji, czyli: Roberta Bala, Bartłomieja Barczaka, Dariusza Laska, Janusza Zapotockiego i Pawła Zastrowskiego. W czasie głosowania wniosek uzyskał jednogłośne poparcie.

Zastępca prezydenta Bogusław Świeży dał słowo honoru, że pieniądze zostaną zwrócone. Od tamtej pory minęły miesiące, a obietnice i wnioski nie zostały zrealizowane. Mimo, że zakończył się już 2021 rok, którego nasze roszczenie dotyczy. Klub otrzymał tylko odpowiedź od pana prezydenta, że zwrot się nam nie należy, z czym w żadnym przypadku nie możemy się pogodzić (...)” – czytamy m.in. w piśmie.

Reklama

O co chodzi?

Miejski Klub Sportowy Polonia do tej pory otrzymywał 80 procent z pieniędzy zebranych za opłatę targową. Nie na zasadzie niepisanej umowy, a konkretnego dokumentu – uchwały Rady Miasta Przemyśla z 26 listopada 2015 r.

Ani uchwała, ani umowa nigdy nie zostały anulowane, rozwiązane ani zawieszone, dlatego władze klubu uważają, że wspomniane zobowiązanie finansowe dalej obwiązuje.

„(...) Informujemy, że pieniądze z opłaty w całości były przeznaczane na działalność sportową, a ich brak powoduje ogromną wyrwę w corocznym ustalanym budżecie pierwszej drużyny piłkarskiej, która reprezentuje miasto Przemyśl w IV lidze podkarpackiej (...)” – można przeczytać w dalszej części pisma.

Reklama

Co ciekawe, ale i nieco bulwersujące, władze miasta nie muszą dokładać niczego ekstra. Ze swoich źródeł wiemy, że pieniądze za utracone przychody z poboru tejże opłaty zostały już zwrócone miastu z budżetu państwa.

Problem w tym, że poszły już na zupełnie co innego!

Czy radni będą zgodni?

– Faktycznie taka prośba do mnie wpłynęła. W związku z tym przedłożyłem do podpisu radnym listę poparcia w tej kwestii. Sprawa ta była już podnoszona od bardzo dawna, czy to na komisji sportu, czy w bezpośrednich rozmowach. Wierzę, że prezydent w końcu sprawę rozwiążę i dojdzie do porozumienia z klubami, które w tamtym roku powinny otrzymać środki z tytułu opłaty targowej. Mam nadzieję, że radni także będą zgodni i wspólnie uda się wypracować konkrety w tej sprawie – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS).

Reklama

– Moim zdaniem zwrot Polonii się należy, bo miasto otrzymało już od państwa zaległości z tytułu opłaty targowej. Pan prezydent stwierdził, że nie ma możliwości, aby w takiej formie kasę przekazać, bo inkasenci nie zbierali opłat w 2021 roku, więc nie wywiązali się z umowy. Ale miasto z budżetu państwa pieniądze w formie rekompensaty za to dostało. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno Polonia, jak i Czuwaj otrzymały większe dofinansowanie z miejskich spółek, ale nie takie, by zrekompensował się brak zwrotu opłaty targowej. Uważam, że najsprawiedliwszym rozwiązaniem byłoby przekazanie przez spółki miejskie kwoty otrzymanej z budżetu państwa w formie na przykład darowizny– stwierdził przewodniczący Komisji Sportu w Radzie Miejskiej w Przemyślu radny Bartłomiej Barczak (Regia Civitas).

Jakie są fakty?

Na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Przemyślu (nr 202/2015) MKS „Polonia” i Stowarzyszenie „Czuwaj Wiaro” w Przemyślu zostali ustaleni jako inkasenci części opłaty targowej, pobieranej na terenie miasta Przemyśla. Ich wynagrodzenie za pobór opłaty targowej wynosi 80 procent osiągniętych wpływów z tego tytułu.

Jednocześnie jednak ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (…) wprowadziła zakaz pobierania opłat targowych w 2021 r., a w związku z tym gminy otrzymały rekompensatę (z budżetu państwa) utraconych dochodów wyliczonych na podstawie sprawozdań za 2019 r.

– Ustawodawca nie przewidział możliwości przekazania tej rekompensaty inkasentom opłaty targowej. Wyszedł z założenia, że wynagrodzenie z tego tytułu jest pobierane dopiero za wykonanie określonego działania i w sytuacji zaniechania takiego działania wynagrodzenie oczywiście się nie należy. Nie zostały wprowadzone przepisy pozwalające na rekompensowanie inkasentom utraconych z tego tytułu dochodów, tak więc wypłata takiej rekompensaty stanowiłaby naruszenie ustawy o finansach publicznych.

Z drugiej strony, mając na uwadze potrzeby klubów sportowych, otrzymały one w ubiegłym roku znacząco wyższe niż zwykle środki finansowe ze spółek miejskich. Polonia otrzymała 80 tysięcy złotych, natomiast Czuwaj Wiaro – 65 tysięcy złotych. To kwoty przyznane poza zadaniami z zakresu sportu, które są finansowane w gminie miejskiej Przemyśl w ramach konkursu ofert, a także w ramach tak zwanej małej dotacji. Z tego tytułu Polonia otrzymała dotację w wysokości 23 tysięcy złotych, a Czuwaj Wiaro – 18 tysięcy złotych – wyjaśnił Witold Wołczyk z Biura Prezydenta Miasta Przemyśla.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama