Od blisko miesiąca trwa w kraju debata nad terminem oraz formułą przeprowadzania wyborów prezydenckich w obliczu pandemii. W ostatnich dniach najgorętszym tematem jest kwestia przekazania przez samorządy Poczcie Polskiej spisów wyborców. Postanowiliśmy sprawdzić, co mają na ten temat do powiedzenia włodarze gmin naszego regionu.
Przede wszystkim udało nam się potwierdzić, że do jednostek samorządu terytorialnego naszej części Podkarpacia trafiło pismo z prośbą o udostępnienie spisu wyborców.
– Tak, taki e-mail otrzymaliśmy na adres poczty elektronicznej w dniu 23 kwietnia, o godzinie 2.10 w nocy – informuje nas Iga Kmiecik, rzecznik prasowy jarosławskiego urzędu miasta. Takie żądanie wpłynęło do wszystkich gmin, z którymi się skontaktowaliśmy. Potwierdzonym publicznie wyjątkiem jest[paywall] Przemyśl. W piątek, 24 kwietnia, prezydent Wojciech Bakun informował, że słynny już e-mail do jego urzędu nie dotarł. Nigdzie nie udało nam się natomiast potwierdzić, że taki spis poczcie został przekazany. Władze samorządowe zadziałały ostrożnie, co niekoniecznie musi się wiązać z jakąkolwiek deklaracją polityczną.
– Spis wyborców nie został przekazany, ponieważ żądanie przekazania tego spisu nie posiada żadnej podstawy prawnej. Ponadto e-mail został wysłany z podpisem „Poczta Polska”, co uniemożliwia jednoznacznie identyfikację osoby zgłaszającej wniosek. Potraktowaliśmy to jako pospolity anonim i nie odpowiadamy na tego e-maila. Należy tu zwrócić uwagę, że dane w spisie wyborców stanowią dane osobowe i podlegają ochronie prawnej. Przepisy wynikające z RODO nie zezwalają nam na chwilę obecną, aby w takiej formule te dane były udostępnione Poczcie Polskiej. W związku z powyższym nie zamierzamy ich przekazywać – argumentuje decyzję burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch.
– Rejestr wyborców nie został udostępniony. Wniosek, który wpłynął wczoraj do tutejszego urzędu od Poczty Polskiej jest wadliwie sporządzony – jest anonimowy. W obecnym stanie prawnym udostępnienie żądanych danych na potrzeby realizacji zadań związanych z organizacją wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie jest uzasadnione – wtóruje mu burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, wyliczając, że pismo powinno zawierać podstawę prawną ogłoszenia powszechnego głosowania korespondencyjnego, regulację prawną, z której wynika, że Poczta Polska jest podmiotem uprawnionym do organizowania wyborów oraz przepis, z którego wynika, o jaki zakres danych osobowych wyznaczony operator pocztowy może się ubiegać.
Podobnego zdania jest też prezydent Przemyśla W. Bakun. – Jeśli w żaden sposób procedury prawne nie zostaną zmienione, to stoimy na stanowisku, że spisu wyborców innemu podmiotowi nie wydamy – deklarował na zwołanej w ubiegły piątek konferencji prasowej. O możliwości przekazania spisu wyborców ostrożnie wypowiada się także wybrany z list Prawa i Sprawiedliwości wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec. Potwierdza, że stosowny wniosek wpłynął do jego urzędu, podkreśla jednak, że obarczony jest on pewnymi wadami formalnymi.
– Pismo, które do nas wpływa, musi posiadać cechy dokumentu prawnego. Stoję zawsze na straży prawa i moje działania także zawsze będą się mieściły w literze prawa. Nie zrobię na pewno niczego, co będzie z nim sprzeczne – podkreśla D. Krawiec. – Nie chciałbym jednak w żadnej mierze ograniczać praw i obowiązków obywateli wynikających z demokracji, nie chciałbym pozbawić takiej możliwości żadnej osoby, która chciałaby głosować – zaznacza jednak wyraźnie, dodając, że przywilej demokracji, w tym prawo do udziału w wyborach, są dla niego wartością nadrzędną.
Niejako przy okazji, jako reprezentantów rożnych środowisk politycznych, zapytaliśmy naszych rozmówców, włodarzy gmin regionu, o ocenę pomysłu przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. – Nie chciałbym sprowadzać polityki na kanwę samorządową. Na pewno jest to forma stosowana w różnych demokracjach i pewnie u nas także by się sprawdziła. Nie jestem jednak od tego, by to oceniać – mówi D. Krawiec. Z nieco innych względów o tej formule wyborów nie wypowiada się Leszek Kisiel.
– W Urzędzie Miasta Przeworska przeprowadzono procedury związane z naborem do komisji wyborczych w trybie przewidzianym przez kodeks wyborczy. W wyniku tego procesu komisje nie zostały obsadzone choćby minimalną liczbą osób. Nie mam informacji o sposobie organizacji wyborów korespondencyjnych, dlatego powstrzymuję się od komentarzy – stwierdza burmistrz Przeworska.
Sceptycznie o nadchodzących wyborach wypowiada się natomiast Waldemar Paluch. – W normalnych warunkach i przy odpowiednim przygotowaniu wyborów korespondencyjnych byłoby to całkiem normalne i możliwe do realizacji, ale w dzisiejszych czasach, kiedy na całym świecie szerzy się pandemia koronawirusa, w wielu krajach, w tym i u nas, trwa narodowa kwarantanna, gospodarka jest w bardzo trudnej sytuacji, wiele osób zastanawia się, jak i z czego dalej żyć, realizujemy na szybko, bez odpowiednich przepisów i procedur, wybory prezydenckie korespondencyjnie. Jest to dla mnie po prostu niezrozumiałe – zauważa burmistrz Jarosławia.
– Osobiście jestem zdziwiony i bardzo zaniepokojony takimi działaniami. Teraz wszystkie nasze siły i środki powinny zmierzać w kierunku ochrony życia i zdrowia obywateli naszego kraju, a w innym czasie, odpowiednio przygotowani, możemy zająć się wyborami – stwierdza ostatecznie. W chwili zamknięcia bieżącego numeru Życia Podkarpackiego kwestia przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej pozostawała otwarta. O wszelkich zmianach w tym względzie oraz o decyzjach samorządowców naszego regionu będziemy informować.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.https://www.youtube.com/watch?v=xtm7wefPXzQ
Jeśli co niektórzy maja jakieś "ale " to polski legalnie wybrany rząd powinien rozegrać sprawę inaczej , kompleksowo . Przesunąć o 3 / trzy / miesiące wybory prezydenckie , ale połączyć z PRZEDTERMINOWYMI wyborami do PARLAMENTU . I w tej sytuacji 16 sierpnia dojdzie do wyboru / legalnego prezydenta i nowego rozdania w parlamencie / sejmie i -zwłaszcza w senacie . . Krótko mówiąc , będzie i tu i tu większość parlamentarna . A jak pokazują obecne sondaże może być nawet większość konstytucyjna . i ZMIANA KONSTYTUCJI . . I nie będzie perfidnego , chamskiego blokowania projektów ustaw przez tego wroga lekarzyka ze Szczecina , oskarżonego o łapownictwo . 3 miesiące , to nie wieczność . warto poczekać , aby eozprawić sie z wrogami raz na zawsze.
Przesunąć to możesz palcem po rowie. Konstytucja głupi PiSdzielcu. Jedynie wprowadzenie stanu klęski lub stanu wyjątkowego przesuwa wybory
Mają racje wiedząc jaka jest prawda https://www.youtube.com/watch?v=hc_aqq27G7Y
Do tzw " bata na tumana ' i tu widać kto jest tumanem , Otóż , można zmieścić się w terminie czyli do 06 sierpnia zgodnie właśnie z polską Konstytucją . /wtedy upływa termin kadencji obecnego prezydenta A. Dudy . i zrobić połączone wybory o czym własnie dzisiaj / 06 , maja / wspominają obecne władze . , czyli PREZYDENCKIE I PARLAMENTARNE. Tylko - jak napisałem , PO i jej podnóżki wiedzą ,ze przy obecnym śmiesznie niskim poparciu - około 5% mogą co najwyżej pomarzyć sobie o władzy . Nie wejdą nawet do parlamentu . W/g informacji z dzisiaj , potrzeba byłoby 307 głosów . Tak jest to trudne do uzyskania przy obecnym układzie w sejmie i dlatego Peosiarze doskonale o tym wiedza , ze jedyna dla nich szansa jest blokowanie , za wszelka cenę blokowanie tego układu . A Polska Konstytucją właśnie tumanie z batem wyrażnie mówi ,ze właśnie 06 sierpnia tego roku kończy się kadencja prezydenta . i gdyby nie wybrali nowego , to PO i jej słudzy mieli by przewagę w senacie i przy braku nowej kadencji prezydenckiej zablokowanie uchwalanie jakichkolwiek Uchwał . I O TO IM TUMANIE WŁAŚNIE CHODZI
https://www.youtube.com/watch?v=xtm7wefPXzQ
Jeśli co niektórzy maja jakieś "ale " to polski legalnie wybrany rząd powinien rozegrać sprawę inaczej , kompleksowo . Przesunąć o 3 / trzy / miesiące wybory prezydenckie , ale połączyć z PRZEDTERMINOWYMI wyborami do PARLAMENTU . I w tej sytuacji 16 sierpnia dojdzie do wyboru / legalnego prezydenta i nowego rozdania w parlamencie / sejmie i -zwłaszcza w senacie . . Krótko mówiąc , będzie i tu i tu większość parlamentarna . A jak pokazują obecne sondaże może być nawet większość konstytucyjna . i ZMIANA KONSTYTUCJI . . I nie będzie perfidnego , chamskiego blokowania projektów ustaw przez tego wroga lekarzyka ze Szczecina , oskarżonego o łapownictwo . 3 miesiące , to nie wieczność . warto poczekać , aby eozprawić sie z wrogami raz na zawsze.
Przesunąć to możesz palcem po rowie. Konstytucja głupi PiSdzielcu. Jedynie wprowadzenie stanu klęski lub stanu wyjątkowego przesuwa wybory