Reklama

Wnioski o dopłaty można składać dłużej

23/05/2015 11:30

Nie do 15 maja, ale do 15 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich bez żadnego uszczerbku w ich wysokości. Spóźnialscy mają czas do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1 procent za każdy roboczy dzień zwłoki.

Zmiana terminu to efekt rozporządzenia Komisji Europejskiej. Powodem są unijne opóźnienia administracyjne[paywall] związane z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 – 2020.
Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w całej Polsce co roku o dopłaty ubiega się ok. 1 mln 350 tys. rolników. Do 21 maja złożono 934 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych, w tym 4 tys. przez internet. Jak pokazują statystyki, 60 proc. rolników składa swoje wnioski w ciągu ostatnich dwóch tygodni podstawowego terminu naboru. W tym roku na dopłaty bezpośrednie przeznaczonych jest 3,5 mld euro.
Wydłużony okres przyjmowania wniosków to dobra wiadomość również z tego względu, że w tym roku nastąpiły zmiany w zasadach przyznawania dopłat, które niektórym rolnikom mogą stwarzać trudności. Nowości to m.in. płatności za zazielenianie, dla młodych rolników, płatność dodatkowa czy związana z produkcją.
Wnioski można składać za pośrednictwem poczty, osobiście w biurach powiatowych ARiMR oraz poprzez internetową aplikację e-wniosek, która została zamieszczona na portalu agencji. Dzięki niej rolnicy szybciej otrzymają informację, czy wniosek jest kompletny, dowiedzą się, czy spełniają wymogi zazieleniania i mogą wcześniej otrzymać płatności obszarowe.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości