O 33 procent więcej za wodę w hurcie muszą płacić gminy: Przemyśl, Żurawica i Krasiczyn. – Nie mamy wyjścia, będziemy musieli podnieść stawki dla mieszkańców – mówią wójtowie. Podwyżka czeka także odbiorców w mieście. Pozostaje tylko pytanie, jak duża ona będzie i kiedy dokładnie wejdzie w życie.
Zdziwienie wójtów było spore, gdy tuż przed Nowym Rokiem otrzymali pismo z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu z informacją, że od 1 stycznia wzrosną ceny dostarczanej do nich wody. Andrzej Huk (Przemyśl), Tadeusz Bobek (Krasiczyn) i Tomasz Szeleszczuk (Żurawica) zgodnie przyznają, że zostali takim trybem zaskoczeni. – Pismo zostało wysłane w piątek, 27 grudnia. Do urzędu trafiło[paywall] w poniedziałek, 30 grudnia, a nowe stawki obowiązują od 1 stycznia. Czujemy się partnerem dla PWiK-u i kurtuazja wymaga, aby o jakichkolwiek ruchach finansowych powiadamiać partnerów z pewnym wyprzedzeniem – mówi A. Huk.
– Spodziewaliśmy się podwyżki na poziomie kilkunastu procent, ale tak wysoka i narzucona z dnia na dzień jest dla nas dużym zaskoczeniem – zaznacza T. Szeleszczuk. – Sytuacja była trochę podobna do kwestii autobusów MZK: dostaliśmy propozycję, która nie podlega negocjacji. Z tym, że z wody zrezygnować nie możemy – dodaje.
PWiK dostarcza wodę do wszystkich miejscowości gminy Przemyśl (z wyjątkiem Ujkowic), do Buszkowic i Żurawicy w gminie Żurawica i do Prałkowiec w gminie Krasiczyn. Zmiana cen dotknie jednak mieszkańców nie tylko tych wiosek, ale wszystkich w tych gminach, bo taryfy są ustalane dla całej gminy. – Będziemy dążyć do tego, żeby cały obszar gminy korzystał z własnych ujęć, z których woda jest tańsza – zapowiada T. Bobek.
Wójtowie podkreślają, że informacja wysłana odpowiednio wcześniej pozwoliłaby na uwzględnienie tej podwyżki w swoich budżetach. Nie mogą bowiem podnieść stawek dla mieszkańców z dnia na dzień. Wymaga to całej procedury i zgody Wód Polskich. To wszystko trwa około 6 miesięcy. Mieszkańcy odczują więc podwyżkę najwcześniej w czerwcu. Wójtowie nie mówią o konkretnych liczbach, bo jeszcze nie policzyli kosztów. Ale skoro woda w hurcie podrożała o 1/3, można się spodziewać wzrostu cen w podobnym stosunku. Gminy mogą jednak stosować dopłaty dla mieszkańców, dzięki czemu płacą oni mniej.
Do tego czasu samorządu muszą sobie jednak poradzić. Dla gminy Żurawica oznacza to 200 tysięcy złotych więcej w skali roku, a dla gminy Krasiczyn – 77 tysięcy. – Podwyżka wyniosła złotówkę na metrze sześciennym. To bardzo dużo. Musimy szukać oszczędności w naszym zakładzie wodociągowym – mówi T. Szleszczuk. – Musimy sobie radzić. Nie będziemy robić remontów, ani inwestycji. Być może trzeba będzie kogoś zwolnić – mówi Piotr Perkun, kierownik Zakładu Wodociągowo-Kanalizacyjnego w Żurawicy.
A. Huk ma poczucie niesprawiedliwości, ponieważ to samorząd wiejski wybudował sieć wodociągową, ale PWiK tego nie uwzględnia i „dostarcza towar, żądając za to horrendalnych kwot”.
Prezes PWiK Mariusz Kwaśny wyjaśnia, że podwyżka dla gmin wynika ze wzrostu kosztów produkcji. – Niestety przez ostatnie lata nie aktualizowano cenników w takim stopniu, aby pokrywały koszty. Zgodnie z przepisami nie możemy kosztów jednej działalności pokrywać przychodami z drugiej. Wszystkie działy muszą się same finansować – zaznacza.
M. Kwaśny przyznaje, że informacja o podwyżce została wysłana późno i w przyszłości taka sytuacja nie powinna się powtórzyć. – Po części wynika to z tego, że jestem prezesem dopiero od lipca – mówi.
Z drugiej jednak strony, wskazuje, że gminy wiedziały, że dotychczasowe umowy kończą się 31 grudnia. – Wójtowie mogli się sami zwrócić z zapytaniem, czy planujemy podwyżki i w jakim stopniu – stwierdza.
A. Huk nie zgadza się z takim tłumaczeniem. – W takim układzie powinniśmy wysyłać do wszystkich instytucji, z którymi współpracujemy, zapytania, czy nie przewidują podwyżek. Moim zdaniem jest to absurdalne – mówi.
Na podwyżkę muszą się też szykować mieszkańcy Przemyśla. – Będziemy składać wniosek o aktualizację cennika. Podwyżka na pewno będzie, ale nie wcześniej niż w czerwcu. Musimy przejść pełną procedurę i uzyskać akceptację Wód Polskich, który jest regulatorem rynku dla odbiorców indywidualnych – zapowiada prezes PWiK-u.
Jak bardzo wzrosną ceny? – Dzisiaj nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Musimy dokładnie przeliczyć wszystkie koszty, aby w trakcie weryfikacji nie zakwestionowano nam wyliczeń. Bez twardych wyliczeń trudno mówić o konkretach, czy prognozach – mówi M. Kwaśny.
Prezes wskazuje, że na podwyżkę wpływa wzrost płacy minimalnej, ale także wyższe ceny energii elektrycznej, paliwa, czy środków chemicznych potrzebnych do utrzymania sieci.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.I co wyborcy PiS?! Mało wam 500+? To teraz macie 600 minus. Z kazdej strony łupanie przez państwo, przede wszystkim normalnego społeczeństwa, które musi łożyć na ciemny lud, głosujący na jedynie prawą i sprawiedliwą partię. A partia pod rękę z TVPiS się śmieje. Jak to któregoś dnia pierdyknie, to Wenezuela murowana. I telewizji z rządem już nie będzie. Pozostanie ciemny, płaczący lud, któremu odebrano socjal i normalne społeczeństwo bez państwa.
Przecież to wodociągi podniosły cenę wody A PiS chyba nie rządzi w mieście?
Rozumiem, że to już koniec z marzeniami o poszerzeniu granic miasta... To ci niespodzianka
Woda z Sanu drożeje patrząc bardziej na jej ilość nie jakość ze znakiem q
Do tego pod spodem, rząd podniósł płacę i cenę Energi, do tego plany melioracycjne rządowe z racji susz, to kto ma za to zapłacić.. My w cenie wody, podatku od kostki i od powieszchni dachu.. Myslmy
''Jeżeli tylko uwolni się ludzi od przesądu, że jedni mogą organizować życie innym, państwo stanie się niemożliwością'' - Lew Tołstoj
Do GRząd podniósł minimalną, a Czy w wodociagach zarabiają najniższą pensję, że musieli ją dźwigać? Umowy na energię też nie są podpisywane na 12 miesięcy, co w takim razie realnie spowodowało taką nagłą niezapowiedzianą podwyżkę?
To żadna podwyżka. Tych w ostatni okresie mamy już setki.To początek galopujacej inflacji.Szczytowanie prawdopodobnie w okresie lata.A później może być różnie i niezbyt ciekawie
No to prezesik poszalał z cenami ale nie ma co się dziwić trzeba dotować urząd zbliża się trzynasta w urzędzie. Trzeba ratować MZK dziwnymi pożyczkami. No i trzeba dać za robić znajomym firmom świadczącym usługi IT. Był Rysiu mówił że złodziejstwo w piwku na niewyobrażalną skalę a teraz co się dzieje jak to się nazywa? Drodzy mieszkańcy Przemyśla za niedługo i was dotknie widmo podwyżek za wodę i ścieki. A radni niech się zainteresują sytuacją w piwku
Szał podwyżek .Każdy chce się załapać.Nasi Posłowie i Senatorowie już się załapali.Dali sobie podwyżkę 1000 zł miesięcznie.Czy nie jest to urocze.
I bardzo dobrze. Ludzie zaczną w końcu oszczędzać wodę.
Wody z Sanu raczej ubywa. Podwyżka na plus.
Tam szumi zmianami cały czas ktoś gdzieś wędruje... teraz radia kazał zabrać pracownikom z szatni. Pozdrawiam dobra zmianę
Cyrk na kółkach w tym pewiku. Zero inwestycji , nie chcą budować sieci dla ludzi. Zero rozwoju. Ludzie wykształceni zwalniają się całymi pokojami. Tylko patrzeć jak coś pierdyknie.
Rkz J. P***** to firma która już wygrała wyścig do świadczenia usług Informatycznych w piwku. Pytanie co zrobić tym teraz prezes skoro jego kombinatorstwo wyszło na jaw. Co zrobi z tym Prezydent skoro jego zaufany prezes po 6 miesiącach już zaczyna wały kręcić. Co zrobią radni skoro w sposób otwarty i bez pardonu jest łamane prawo. Co zrobi rada nadzorcza z tym faktem. Chyba że któraś z tych organów sama załatwiał ten układ. Jawne łamanie prawa
Nie rozumiem ktoś wygrał wyścig i świadczy usługi, gdzie tu jest łamane prawo?
Chodzi o to przyjacielu że ten wyścig jest ustawiony tylko i wyłącznie po firmę RKZ i kto kolwiek by staną na starcie i miał lepsze możliwości i pomimo wygranych zmagań sędzia by ogłosił że i tak przegrał
To jest zwyczajnie wyprowadzanie kasy ze spółki miejskiej wprost do prywatnych kieszeni
Usługi informatyczne ! Nie widzi@łem ogłoszonego przetargu ktoś coś wie? Czy została wybrana już jakaś firma ?
Nie mogłeś widzieć ogłoszenia jak temat już dawno był ustawiony. Ciekawe co teraz zrobią skoro już pół Przemyśla wiem że idzie wał. Poza tym jak można wpuścić obcą firmę do spółki gdzie są dane osobowe itp.
Trza nazbierać kasy to ceny podnoszą i nie PiS tylko pewik, który jest w zasobach prezydenta miasta jak podwyżka śmieci, likwidacja parkingu przy moście kolejowym czy oddania bazaru na vilsona. Najważniejsze by się lansować imprezami w tym grajdołku, jak porażka organizacji imprezy na hali ,, Pectus,, 15% krzeseł na trybunach zajętych i ta niby nowość gala boksu , przecież to już było i się nie przyjęło. Można się bawić za naszą kasę super.
Kto oszczędza na wodzie jest zawsze wyczuwalny na odległość
Nie tylko z pewiku z urzędu miasta też odchodzą jak na razie pojedyńcze ale za chwilę nie pokojami a działami . Nędza
Prąd poszedł do góry to woda też idzie do góry, uzdatnianie wody jest energochłonne, no ale podwyżki cen energii elektrycznej to raczej nie jest zasługa Bakuna... Więc skąd to oburzenie wyborcy?
Zgadza się że jak prąd drożeje to wszystko drożeje. Ale z tego co wiem to Pwik ma stare ceny zamrożone jeszcze do końca obecnego roku wzrost najniższej krajowej też nie dotkną piwku. Więc pytanie skąd taka podwyżka i akurat taka kwota ciekawa tej podwyżki. Pewnie żeby wysłać do UM i dać zarobić swoim znajomym firmom. A panie prezesie co z tymi stratami wody które są dość liczne. A może by uszczelnić sieć i wtedy mniejsza cena by była za ten kubik wody? Ale jest pan Prezes bardzo prężny jest jego zastępca ekspert i za chwilkę w Przemyślu woda będzie po 10 zl. Pozdrawiam
To jak to jest, że zwalnia się praktycznie dyscyplinarnie prezesa, który nie podwyższał cen i zarabiał na koszty (spółka notowała zyski), a zatrudnia takiego, który podwyższa ceny? Czy to prawda, że obecnego prezesa zwolnili ze szpitala psychiatrycznego w Żurawicy?
Jeżeli tak jest, to jest prawdziwy skandal. Po co wyprowadzać usługi informatyczne ze spółki, w której wszystko działa,l i która ma informatyka? Żądajmy wyjaśnień!
Jacek. Już nie piszesz pod Nickiem Obiektywny ?
https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34962,19609398,za-konflikt-z-lekarzami-dyrektor-zaplacil-stanowiskiem.html?disableRedirects=trueZapraszam do lektury na temat obecnego prezesa piwku i zaczyna robić to samo w pwiku
A jak tam panie stosunki z firmą Acer? Właściciel czeka na uregulowanie faktury, pewnie też i na odsetki oraz zwrot kosztów sądowych i nic. Kto za to zapłaci? Mieszkańcy czy ci, którzy wszczęli "wojenkę" z tą firmą i udają, że nic się nie stało. No i jak tam panowie, wiecie już czym różnią się wióry od trocin?
Przyjedzie czas że Ci co wstrzeli tz ,, wojenkę " zapłacą za to. Na pewno przedstawiciele byłej rady mają teraz dużo zmartwień a i pan główny specjalista który Rysiowi wbijal nóż w plecy z panią przewodniczącą musi się też czego obawiać.
Sąd gospodarczy to tylko preludium :) Co prawda ktoś ostatnio "wymiękł", co nie oznacza, że część główna koncertu, w innej filharmonii się nie odbędzie. Jak sądzę stawka w tej batalii będzie o wiele większa niż liczba na fakturze.
I jak to się ma do Rycha, którego się pozbyto,l bo jego syn był szefem kampaanii Hamryszczaka i tego że za jego czasu nie było awantur w firmie i był zysk? Z tego co wiem, pozakładał sprawy w sądzie i składa kolejno karne i jak nie jest moim kumplem, to mam nadzieję że wszystko powygrywa i złoi dupy tym matołom.
I co wyborcy PiS?! Mało wam 500+? To teraz macie 600 minus. Z kazdej strony łupanie przez państwo, przede wszystkim normalnego społeczeństwa, które musi łożyć na ciemny lud, głosujący na jedynie prawą i sprawiedliwą partię. A partia pod rękę z TVPiS się śmieje. Jak to któregoś dnia pierdyknie, to Wenezuela murowana. I telewizji z rządem już nie będzie. Pozostanie ciemny, płaczący lud, któremu odebrano socjal i normalne społeczeństwo bez państwa.
Przecież to wodociągi podniosły cenę wody A PiS chyba nie rządzi w mieście?
Rozumiem, że to już koniec z marzeniami o poszerzeniu granic miasta... To ci niespodzianka