Reklama

Wojewoda podkarpacki chce wpisać mogiłę na Monastyrzu do rejestru grobów i cmentarzy wojennych

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zawnioskowała do wiceszefa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofa Szwagrzyka o przeprowadzenie prac archeologiczno-ekshumacyjnych na mogile członków UPA na Górze Monastyrz w Werchracie w gminie Horyniec-Zdrój. Oddziałowe Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie uznało przeprowadzenie takich prac za zasadne.

Jak poinformował portal kresy.pl, mogiła w Monastyrzu została nielegalnie wzniesiona w 1993 r przez członka Związku Ukraińców w Polsce Dymitra Bogusza. Tablicę z napisem gloryfikującym upowców zniszczyli nieznani sprawcy. W 2000 r., w wyniku uzgodnień między Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa a wojewodą podkarpackim, został zalegalizowany. Umieszczona została na nim inna tablica, która jednak nie do końca spełnia warunki dotyczące takich miejsc pamięci, m.in. nie było na niej inskrypcji w języku polskim, a treść napisu nie odpowiadała obowiązującemu wzorowi[paywall]. Pomnika nie wpisano wówczas do rejestru grobów i cmentarzy wojennych.

We wtorek, 11 marca br., podczas posiedzenia sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, dotyczącego m.in. sytuacji i problemów nekropolii oraz upamiętnień związanych z mniejszością ukraińską w Polsce, wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin przedstawił bieżący stan tej kwestii. Przyznał, że sporym problemem, wywołującym napięcia, jest sprawa „upamiętnienia członków UPA na wzgórzu Monastyrz w Werchracie na Podkarpaciu”. Ma on stać – jak powiedział minister – na zbiorowej mogile upowców poległych w 1945 r. w walce z NKWD.

Reklama

Wojewoda rozwiąże problem?

W styczniu br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwróciła się do dyrektora rzeszowskiego oddziału IPN Dariusza Iwaneczki z prośbą o przesłanie dokumentów potwierdzających tożsamość oraz okoliczności śmierci osób pochowanych w tej mogile.

– W lutym tego roku natomiast zawnioskowała do zastępcy prezesa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka o ujęcie w planach prac archeologiczno-ekshumacyjnych IPN działań badawczych na tej mogile – powiedział J. Sellin, dodając: – Wojewoda zobowiązał się do dokonania wpisu obiektu do rejestru grobów i cmentarzy wojennych po rozwianiu wątpliwości w dwóch kwestiach. Po pierwsze, bezspornego istnienia pochówku i ustalenia liczby pochowanych, a po drugie wyjaśnienia kwestii ewentualnej zbrodniczej działalności osób umieszczonych na upamiętnieniu wcześniej, przed walką z NKWD, w której ci żołnierze zginęli.

Reklama

„Problemy” w Hruszowicach

Podobne przedsięwzięcia wykonywane były w 2018 r., kiedy zespół pod kierunkiem prof. K. Szwagrzyka przeprowadził badania w miejscu rozebranego, nielegalnego obiektu ku czci UPA w Hruszowicach. W oparciu o wyniki badań profesor stwierdził, że nie ma żadnych naukowych podstaw do tego, żeby twierdzić, że w miejscu, gdzie przeprowadzono prace, były masowe bądź pojedyncze groby członków UPA.

Od 2015 r. tablica na pomniku była pęknięta po rozbiciu jej przez nieznane osoby (krzyż, który został pomalowany na biało-czerwono, później oczyścili aktywiści z Ukrainy). Władze ukraińskie i środowiska ukraińskie w Polsce domagały się jej odnowienia – ale zdaniem Adama Siwka, szefa pionu upamiętnień IPN – na przeszkodzie stał brak przepisów regulujących status miejsc pochówku członków UPA. W styczniu br. stwierdzono, że ktoś zabrał z pomnika kawałki tablicy i wrzucił do dołu razem z wyszywanymi „rusznykami”, które w listopadzie ub.r. na pomniku oraz pobliskich drzewach zawiązali proukraińscy aktywiści na znak oddania czci zmarłym. W lutym br. na mogile bojowników OUN-UPA pojawiła się nowa tablica z prawosławnym krzyżem oraz napisem „ŚP Obywatele Polski narodowości ukraińskiej polegli w walce z NKWD; 2 – 3 marca 1945; Wieczna im pamięć”.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-03-22 15:45:09

    Szkoda,ze inni uczą nas  człowieczeństwa i poszanowania ogólnie przyjętych zasad obowiązujących od zawsze.Ale tak to jest jak kłamstwo traktujemy jako historię.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Destruktor zła - niezalogowany 2020-03-23 08:15:41

    Zniszczyć podobnie jak w Hruszowicach, żadnych banderowskich mogił w Polsce!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2020-03-29 17:25:46

    debilus , prowokator . Chyba jesteś zarażony koronawirusem  lub powinieneś być nim zarażony , bo na to zasługujesz

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama