Reklama

Wójt: konfliktu nie ma. Nauczyciele: nic się nie zmieniło

17/01/2020 19:24

Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Duńkowicach powróciła do pełnienia obowiązków, wójt na łamach lokalnej prasy odtrąbił sukces i przywrócenie normalnych relacji z nauczycielami. Tymczasem ci ostatni oznak normalizacji nie dostrzegają. Sytuacja jak była napięta, tak jest.

Konflikt pomiędzy gronem pedagogicznym a dyrektorką szkoły Renatą Pałczyńską wybuchł we wrześniu ubiegłego roku. Nauczyciele złożyli wówczas wniosek o odwołanie wybranej rok wcześniej dyrektorki, stawiając szereg zarzutów dotyczących relacji interpersonalnych oraz organizacji pracy szkoły. W gminie Radymno, organie prowadzącym placówkę, powołano komisję mającą zbadać zasadność zarzutów wobec dyrektorki, zwrócono się też do kuratorium o zaopiniowanie jej ewentualnego zwolnienia, doszło nawet do czasowego powierzenia obowiązków dyrektora szkoły innej osobie i – wbrew oczekiwaniom[paywall] nauczycieli – sprawa się rozmyła.

Wójt dawkuje szczegóły

Jeszcze na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku wójt B. Szylar poinformował, że konflikt został zażegany, strony wyraziły chęć współpracy, a dyrektor szkoły wróciła na stanowisko i będzie swą funkcję sprawować w przyszłości. Niezwłocznie po tym fakcie poprosiliśmy wójta o spełnienie jego obietnicy sprzed kilku tygodni, kiedy to zadeklarował przedstawienie szczegółowych wyjaśnień w tej sprawie po podjęciu decyzji co do dalszych losów dyrektorki.

Reklama

Komisja była za zwolnieniem

Pytanie o odpowiedź organu prowadzącego na wniosek nauczycieli o usunięcie dyrektorki zostało przez wójta zupełnie pominięte, a jedyny fragment jego wypowiedzi, który można do niego odnieść, to sugestia, że problem na linii naczyciele – dyrektorka powinien rozstrzygać sąd pracy. Z dokumentów, w których posiadanie weszliśmy niedawno, wynika, że plotki o zamiarze usunięcia dyrektorki jeszcze w październiku ub. r. zawierały sporo prawdy. Przede wszystkim w UG powstał dokument w formie zarządzenia wójta, stanowiący o odwołaniu dyrektorki. Zarządzenie to opatrzone było kilkustronicowym uzasadnieniem, wykazującym podstawę prawną i orzecznictwo umożliwiające przeprowadzenie takiej operacji, a przy tym odwołującym się z jednej strony do zarzutów środowiska nauczycielskiego, a z drugiej do raportu pokontrolnego komisji mającej sprawę zbadać. Również i ten raport udało nam się pozyskać. Dokument podpisany przez trzech członków komisji rekomenduje zwolnienie dyrektor szkoły w Duńkowicach. Członkowie komisji, po przesłuchaniu wszystkich członków rady i konsultacji stanowiska z rodzicami, znajdują potwierdzenie dla formułowanych przez nauczycieli zarzutów. „Istniejąca obecnie sytuacja w szkole poprzedzona była całorocznym procesem zarządzania tą szkołą przez Dyrektor Renatę Pałczyńską. Sposób zarządzania bez wątpienia wpłynął na destabilizację pracy szkoły, zaburzeniemkomunikacji między dyrektorem szkoły a radą pedagogiczną, radą rodziców oraz uczniami”– czytamy w dokumencie. I w innym jego miejscu jest napisane: „Komisja stoi na stanowisku, że dalsze pełnienie przez panią Renatę Pałczyńską funkcji dyrektora szkoły im. Wojsk Ochrony Pogranicza zagraża interesowi publicznemu, powodując destabilizację, tym samym uniemożliwiając jej należyte funkcjonowanie”. Pomimo tych zastrzeżeń komisji oraz potwierdzenia zarzutów nauczycieli przez pracowników kuratorium prowadzących kontrolę w placówce Podkarpacki Kurator Oświaty Magdalena Rauch negatywnie zaopiniowała odwołanie dyrektorki, a później sprawę uciął wójt.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jak michnikdokiszczaka - niezalogowany 2020-01-17 23:32:20

    Niezależnie czy to grodzki papczynski czy jak jej tam. niezaleznie czy po czy przed czy pis czy ... lsd honoru brak . Ale za nia stoi huk wiec kolba czy rzesa wszystko jedno. czy paluch czy pierozek czy schab czy kielbasa  zadna z nich klasa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jak banaśdokaczyńskiego - niezalogowany 2020-01-17 23:49:43

    nam się srebrne wieże i te kamienice po prostu należały i choć broszka bredziła coś tam coś tam my jej nie ośtam

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2020-01-18 07:57:50

    Bogdan - nic nie moge Szylar chcial ograc nauczycieli i rodzicow i zakiwal sie do wlasnej bramki !!!! kretactwo i obluda wyplynely ! ha ha

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama