Reklama

Wreszcie będzie porządek z pomostami na ZEK-u

Na kilkuhektarowym akwenie wodnym Zakładu Eksploatacji Kruszywa w Radymnie istnieje około 40 pomostów wędkarsko-żeglarskich. Tylko do trzech ktokolwiek się przyznaje! – Tak dalej być nie może. Musimy tę sprawę uregulować, bo gdyby komuś coś się stało, odpowiadać będzie właściciel terenu, czyli my – jednoznacznie zapowiedział burmistrz Radymna Krzysztof Roman.

Zdaniem burmistrza miasta nad Radą, sprawa pomostów musi zostać rozwiązana jeszcze przed rozpoczęciem sezonu na plażowanie, czyli do końca czerwca br. – Mamy regulamin korzystania ze zbiornika wodnego. Każdy z pomostów musi być wybudowany zgodnie z prawem. Ale do tej pory wszystko było w zasadzie samowolką. Tylko trzy pomosty wystawione były zgodnie z prawem, czyli miały swoich właścicieli. Albo inaczej: to były osoby, które się do nich przyznały – tłumaczy.

– Kilka razy obchodziliśmy ZEK dookoła i włos mi się zjeżył na głowie. Dwa drewniane bale wbite w dno, na tym prowizorycznie zbite cztery deski. I to był wędkarsko-żeglarski pomost. I gdyby komuś coś się stało, wpadłby do wody, utopił się, to odpowiedzialność za tę tragedię ponosiłby właściciel terenu, czyli urząd miasta – dodał K. Roman.
Ci, którzy działali zgodnie z prawem, płacili za legalność pomostu, pewnego dnia skrzyknęli się i postanowili zaprotestować. Poszli do urzędu miasta z pytaniem, dlaczego na ZEK-u są równi i równiejsi. – Mają rację. Sporządzenie kompletnej dokumentacji na wystawienie pomostu to koszt rzędu półtora tysiąca złotych. Do tego dochodzi konieczność posiadania pozwolenia wodno-prawnego na korzystanie z takiego obiektu, które wydaje starosta jarosławski. Poprosiliśmy wszystkich, którzy przyznają się do pomostów o zgłaszanie się do urzędu i ich zalegalizowanie. Niewielki był odzew. Czas mają do 31 maja. Po tym czasie ze względów bezpieczeństwa niczyje zostaną rozebrane. A do tego nadaje się dziewięćdziesiąt procent – stwierdził burmistrz Radymna.
Osoby zainteresowane budową pomostu wędkarsko-żeglarskiego na terenie ZEK-u powinny złożyć wniosek o wydzierżawienie nieruchomości w sekretariacie Urzędu Miasta w Radymnie. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, kontaktując się z panią Anną Czerniecką z radymniańskiego urzędu.

Trzy scenariusze
Po 31 maja br. wejdzie w życie jeden z trzech zaproponowanych przez władze Radymna scenariuszy. Pierwszy mówi o zawarciu z miastem przez chętnego umowy na dzierżawę pomostu, samemu przygotowując dokumentację i uzyskując pozwolenie wodno-prawne. Drugi o stworzeniu grupy osób, które zawrą umowę z miastem na dzierżawę (to tańszy wariant). Trzeci z kolei mówi o tym, że to miasto opracuje całą dokumentację, wystara się o pozwolenia wodno-prawne, a chętny samodzielnie wybuduje pomost, który funkcjonowałby jako miejski. – Musimy poczekać do końca maja. Wówczas będziemy mogli mówić o konkretach. Robimy wszystko po to, aby uatrakcyjnić nasz akwen. Do tego planujemy wydzielić na ZEK-u dwie strefy. Pierwsza od strony ulicy Budowlanych byłaby przeznaczona dla plażowiczów, druga, do której istnieje możliwość dojazdu od strony ogródków działkowych, dla wędkarzy i osób, które chciałyby odpocząć od zgiełku, które lubią ciszę – powiedział burmistrz K. Roman.
Wiadomo już, iż oficjalne otwarcie sezonu na ZEK-u odbędzie się podczas Dni Radymna, które w br. odbędą się znacznie wcześniej niż do tej pory, bo rozpoczną się już 29 maja br. Podczas trzydniowej imprezy (29 – 31 maja) będzie szereg atrakcji dla dużych i małych. Gwiazdą święta miasta będzie zespół Łzy.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama