Reklama

Wspólne kolędowanie w łukawieckim sanktuarium [ZDJĘCIA]

Od biesiadnych z przytupem, poprzez te refleksyjne, po wyszukane aranżacje instrumentalne – kolędy i pastorałki utrzymane w różnorodnych stylach muzycznych wybrzmiały w minioną niedzielę, 16 stycznia, w kościele pw. NMP Królowej Polski w Łukawcu.

Spotkanie kolędowe, bo o nim mowa, zorganizowane zostało z inicjatywy lokalnych zespołów muzycznych oraz Centrum Kultury w Wielkich Oczach. Kolędującym i słuchaczom – nie tylko z Łukawca, ale i z pobliskich miejscowości – udzielił się wyjątkowy klimat tego muzycznego popołudnia.

Występujący muzycy wspomagali się nawzajem, co dało niesamowity efekt. A w kolędowe klimaty wprowadziły zebranych 4 zespoły, ciepło przyjęte przez ks. proboszcza Dominika Samulaka.

Koncert rozpoczął się występem grupy, którą tworzy[paywall] trzech gitarzystów (Wiesław Pazowski, Jan Kuchta i Krzysztof Michalik) oraz młoda wokalistka Anna Jacyk. Muzycy przypomnieli takie kolędy, jak: „Lulaj Go Matko Lulaj”, „Zaśnij Dziecino”, „Gdy się Chrystus rodzi” i „Przysiadło słonko na Jezusa żłobie”.


W dalszej kolejności zakolędowali: Marzena Mroczkowska (klawisze, wokal), Klaudia Strojna (wokal), Wiesław Pazowski (gitara akustyczna i basowa), Krzysztof Michalik (gitara akustyczna), Anna Puzyr-Kisz (skrzypce) i Leonard Stępień (djembe), a więc grupa działająca przy Centrum Kultury w Wielkich Oczach, która zaserwowała mieszankę tradycyjnych i nieco rzadziej wykonywanych utworów świątecznych i pastorałek.

Kolejnym akcentem był występ grupy Katarzynki (w składzie Stanisława Kawalerska, Maria Kociołek, Józefa Kolano, Janina Lada, Bronisława Klus, Stanisława Szałańska, Katarzyna Strojna, Andrzej Maź, Józef Sycz), działającej pod opieką Doroty Wróbel i wspomaganej instrumentalnie przez nowego akordeonistę Stanisława Frankowskiego.

W jej wykonaniu zgromadzeni usłyszeli tradycyjne pastorałki, których młodsze pokolenie pewnie już nie pamięta. W murach świątyni rozbrzmiały utwory: Płacze Jezus mały”, „Dzieciątko się narodziło”, „Nad Betlejem” i „Przylecieli tak śliczni Anieli”.

Finalny występ należał do muzyków z kapeli OdNowa, którą tworzą Władysław Strojny (skrzypce, wokal), Stanisław Frankowski (akordeon), Krzysztof Michalik (gitara), Anna Puzyr-Kisz (skrzypce, wokal), Anna Jacyk (wokal), Kamil Staromiejski (akordeon, gitara basowa, wokal), Wiesław Pazowski (trąbka, gitara basowa, wokal), Jan Kuchta (trąbka, klarnet) i Wojciech Kułakowski (perkusja).

Reklama

Ponadgodzinne spotkanie, nawiązujące do podupadającej już nieco w obecnych czasach tradycji wspólnego śpiewania kolęd, było okazją do integracji i radosnego przeżywania muzycznych uniesień.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama