Reklama

Wychowankowie dostali nowego busa

07/05/2017 16:42

„Jestem aktywny - wiec czuję się potrzebny” – to hasło, które przyświecało tegorocznym, zorganizowanym 5 bm. obchodom Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Przemyślu.

– Tegoroczne hasło nawiązuje do myśli przewodnich z lat poprzednich np.: „Budujemy mosty z naszych serc”, „Jesteśmy z wami – tacy sami”, Pełni godności w dzieciństwie i w dorosłości”, w których centralne miejsce zajmują osoby z niepełnosprawnością intelektualną w interakcji ze społeczeństwem – mówią Krzysztof Lewczuk, przewodniczący przemyskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i jego wiceprzewodnicząca Beata Gumienny. – Nasze działania zawsze zmierzają do zobrazowania sytuacji osób z niepełnosprawnością[paywall] intelektualną od urodzenia do późnej dorosłości, kładąc nacisk na aktywność, integrację, inkluzję, godność i normalizację. Przemyskie koło – podobnie jak wszystkie koła PSONI w Polsce – stoi na straży realizacji praw wobec dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, organizując wiele form wsparcia, edukacji, rehabilitacji, terapii i aktywizacji społecznej. Całokształt naszych działań wypełniała systemowa współpraca z rodzicami, organizacjami samorządu terytorialnego, instytucjami darczyńcami, wolontariuszami, przedsiębiorcami – podkreślają.

Zdaniem specjalistów niepełnosprawność intelektualna jest w dalszym ciągu tematem mało poznanym i niezrozumiałym przez społeczeństwo.

Reklama

– Osoby z niepełnosprawnością intelektualną ciągle jeszcze wywołują skrajne emocje i uczucia od żalu po współczucie – przekonują Lewczuk i Gumienny. – Mamy nadzieję, że Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna to kolejne wydarzeniem poza barierami, a udział mieszkańców Przemyśla i regionu w przemarszu ulicami starego miasta jest oznaką solidarności, nadziei, integracji i sympatii – dodają.

Przemarsz z Rynku do Zamku Kazimierzowskiego odbył się w piątek, 5 bm. Poprzedziło go poświęcenie nowego busa, którego zakup sfinalizowano z programu PFRON, zbiórki materiałów wtórnych i składek. Pojazd służy wychowankom. Tutejsze koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną prowadzi[paywall] kilka ośrodków: Ośrodek Wczesnej Interwencji, Niepubliczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną Wczesnego Wspomagania Rozwoju, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Specjalistyczną pomoc w placówkach otrzymuje prawie 300 osób: od kilkumiesięcznych dzieci, poprzez młodzież na dorosłych skończywszy. Ponadto na fachowe wsparcie mogą liczyć rodziny podopiecznych.

Reklama

– Potrzeb jest coraz więcej, a warunki lokalowe nie pozwalają na ich realizację – przekonuje Gumienny. - Stąd pilna potrzeba rozbudowy naszej głównej siedziby przy Wybrzeżu Ojca Świętego Jana Pawła II. Przede wszystkim chcemy stworzyć nowe sale do prowadzenia zajęć terapeutycznych dla najmłodszych. Równie ważne są tzw. mieszkania treningowe dla dorosłych, w których przy wsparciu asystentów będą doświadczać samodzielnego życia. Planowana inwestycja to koszt kilku milionów złotych i oczywiście przerasta nasze skromne możliwości finansowe. Wszyscy mamy jednak nadzieję, że przy wsparciu z zewnątrz stanie się realna – kończy.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jajcarz - niezalogowany 2017-05-17 05:06:39

    Ponoć Kuria ufundowała dodatkowo (oprócz pokropienia) talony na zakup paliwa, na 500 litrów szepcą.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama