Reklama

Wyobraźnia przed zmysłami, czyli Międzynarodowy Dzień Niewidomych [ZDJĘCIA]

10/11/2017 14:01

Na okoliczność Międzynarodowego Dnia Białej Laski osoby niewidome i słabo widzące zrzeszone w Kole Powiatowym i Grodzkim PZN w Przemyślu przygotowały program artystyczny zatytułowany „Widzę świat oczami wyobraźni”. Występ miał miejsce 28 października br. w Centrum Kulturalnym. Towarzyszyła mu wystawa rękodzieła.

Celem święta od chwili jego ustanowienia – od 1964 r. – jest zwrócenie uwagi opinii publicznej, rządów, władz lokalnych na problemy osób niewidomych i niedowidzących. O idei tego przedsięwzięcia przypomniał podczas tegorocznych obchodów w Przemyślu duszpasterz niewidomych ks. Jan Mazurek, przywołując myśl Jana Pawła II, mówiącą o tym, iż miarą cywilizacji jest jej stosunek do życia, miłość do chorych, cierpiących, osób niepełnosprawnych. Niewidomi nie potrzebują fałszywej litości, lecz wsparcia od widzących, by żyć bez ograniczeń, realizować pasje. Niejednokrotnie udowadniają, że to oni potrafią nas – widzących – obdarować. I zaskoczyć[paywall]. Choćby na płaszczyźnie artystycznej. Są nie tylko odtwórcami, również sami tworzą. Piszą wiersze, śpiewają, zajmują się rękodziełem. Widząc efekt końcowy trudno uwierzyć, iż daną pracę wykonała osoba niewidoma czy niedowidząca – te i podobne słowa padły z ust zaproszonych gości podczas spotkania 28 października. Odnosiły się m.in. do prac rękodzielniczych, wykonanych podczas warsztatów w Cisnej, które podziwiać można było w holu CK. Były to wyroby wikliniarskie, wyplecione z prasy codziennej, kolorowej; cuda i cudeńka ze sznurka sizalowego – warzywa i owoce, ożywione farbami do tkanin; wachlarze ze stylonowej siatki ozdobione kwiatami z bibuły i krepiny – autorski projekt instruktorki, czyli Zofii Sokół. Pomimo braku możliwości swobodnego poruszania się, niewidomi zaprezentowali się również na scenie. Pokazali program artystyczny zatytułowany „Widzę świat oczami wyobraźni”, przygotowany pod kierunkiem Danuty Gąszewskiej i Jacka Marcińczaka. Wystąpili: Halina Domaradzka, Barbara Łuczyszyn, Grażyna Maziarz, Zuzanna Ostasin, Barbara Sołek, Dorota Szela, Piotr Kapcia, Mariusz Rojan. Natomiast imprezę poprowadzili: Renata Fronc, prezes Koła Powiatowego i Grodzkiego Polskiego Związku Niewidomych w Przemyślu oraz Marian Sowiński, kierownik warsztatów terapii zajęciowej, wieloletni członek koła.

Należy dodać dwie istotne rzeczy. Przemyskie koło przoduje na Podkarpaciu, działa niezwykle prężnie – dzieje się tu bardzo, bardzo dużo. I co równie ważne – od lat współpracuje z Przemyskim Klubem Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących Podkarpacie, którego prezesem jest Stanisław Sęk. Obie instytucje realizują wspólne cele – oferują osobom niewidomym i niedowidzącym m.in. pomoc edukacyjną, spotkania kulturalne, zajęcia sportowe, wycieczki, warsztaty, aktywizują seniorów.
AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama