Reklama

„Wyrwą” upamiętnią żołnierzy wojsk pancernych [PROJEKT]

05/04/2016 15:48

Rozstrzygnięto konkurs na projekt koncepcji pomnika poświęconego poległym oraz zmarłym żołnierzom wojsk pancernych stacjonujących w Żurawicy. Jego fundatorami będą: ppłk Wiesław Szczepankiewicz, dowódca tamtejszego 1. Batalionu Czołgów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Krzysztof Składowski, wójt gminy Żurawica.

W konkursie zgłoszono 14 prac. Najlepsza – zdaniem komisji – okazała się „Wyrwa”, czyli szkic autorstwa Stanisława Milewskiego – artysty rzeźbiarza z Gdańska. Projekt zakłada, że materiałem przewidzianym do wykonania górnej tablicy jest blacha stalowa o grubości min. 4 mm. W centralnej części prostokątnej bryły jest wycięty i wyspawany krzyż nawiązujący estetyką i ekspresją do zniszczonego[paywall] materiału, uderzonego pociskiem czołgowym, podstawą rzeźby jest płyta granitowa. Ażurowy krzyż ma symbolizować płaszczyznę uszkodzonego pancerza. 

– Jest to praca, która najbardziej odpowiada oczekiwaniom organizatora konkursu, nawiązuje do historii oręża pancernego oraz swą prostota i estetyka komponuje się z miejsce przeznaczonym do usytuowania pomnika tj. obok kaplicy pogrzebowej w Żurawicy przy cmentarzy głównym – podkreślają organizatorzy konkursu. – Poświęcenie monumentu przewidziane jest 13 maja br. w 20 rocznicą nadania sztandaru dla 1 Batalionu Czołgów im. płk Józefa Koczwary w Żurawicy – informuje przedstawiciele samorządu.

Koszary w garnizonie Żurawica wybudowali Austriacy około 1890 r. Przeznaczone były do zakwaterowania żołnierzy Twierdzy Przemyśl. W 1918 r. przejęły je jednostki Wojska Polskiego. W 1919 r. z Francji wraz z armią gen. Hallera przybył 1. Pułk Czołgów, który wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po zakończeniu działań wojennych został on podzielony na 3 bataliony. Drugi batalion pozostał w Żurawicy, miejscowość ta stała się na całe lata garnizonem pancerniaków. W 1923 r. w tej podprzemyskiej miejscowości ulokowano 1. Pułk Czołgów, którego dowódcą był płk Wilhelm Orlik-Ruckemann. Pułk wyposażony był w 99 wozów bojowych Ft17.

W Żurawicy znalazła się też Centralna Szkoła Czołgów, której komendantem był mjr Józef Koczwara. W 1934 r. 2 pułk przeformowano na 2. Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych, wyposażono go w czołgi 7 TP – wówczas były najnowocześniejszymi czołgami II RP. Przed wybuchem II wojny w Żurawicy znajdowało się 147 czołgów lekkich oraz 38 rozpoznawczych. W wojnie obronnej  w 1939 r. oddziały pancerne w Żurawicy zapisały chlubną kartę bojową. Po ciężkich walkach pod Piotrkowem czy Włodawą nastąpiła ewakuacja do Węgier, gdzie walczyły w składzie Brygady Pancerno-Motorowej generała Maczka.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    magda - niezalogowany 2016-10-14 17:18:40

    Zapowiada się bardzo ciekawie. Korepetycje angielski rzeszów - jesteś zainteresowany? Czytaj więcej porad od Preply na http://lifestyle.polip.pl/artykul/jak-efektywnie-uczyc-sie-angielskiego,388,2,08633.html

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama