„Za przykład mieć w życiu będziemy człowieka i bohatera, godnego syna tej ziemi generała Chruściela Montera”. Tak brzmią słowa hymnu Zespołu Szkół w Gniewczynie Łańcuckiej, który uczniowie odśpiewali 7 maja, podczas obchodów święta patrona szkoły.
Doroczne wydarzenie rozpoczęło się mszą św. o g. 9. Po niej wszyscy zgromadzili się w hali sportowej, gdzie młodzież zaprezentowała program słowno-muzyczny, przybliżając postać generała Antoniego Chruściela. – Pracował i walczył, by Polska była wielka, mądra, dobra i sprawiedliwa. Jego nagrobne epitafium mogłoby brzmieć: przechodniu, powiedz Gniewczynie, że tu leży jej syn – tymi słowami młodzi postanowili uczcić pamięć swojego rodaka, a zarazem jednego z legendarnych dowódców powstania warszawskiego. Na zakończenie uroczystości uczniowie gimnazjum zatańczyli poloneza.Tegoroczne obchody były również okazją do przybliżenia założeń Funduszu Stypendialnego im. Wandy i Jadwigi Chruściel, który rozpoczyna działalność przy Fundacji im. Stefana Batorego. Fundusz został utworzony z inicjatywy Jadwigi Chruściel, córki Antoniego Chruściela ps. „Monter”, która na ten cel przekazała darowiznę w wysokości 50 tysięcy dolarów. Pomoc finansową będą otrzymywać [paywall] uczniowie i absolwenci szkoły w Gniewczynie Łańcuckiej, rodzinnej miejscowości patrona szkoły, którzy osiągają dobre wyniki w nauce. Fundusz oferuje stypendia dla: uczniów gimnazjum działającego w Zespole Szkół w Gniewczynie Łańcuckiej w wysokości 100 zł miesięcznie, wypłacane przez 10 miesięcy; absolwentów Zespołu Szkół kontynuujących naukę w szkołach ponadgimnazjalnych – w wysokości 150 zł miesięcznie, wypłacane przez 10 miesięcy; absolwentów Zespołu Szkół zakwalifikowanych na I rok studiów – w wysokości 400 zł miesięcznie, wypłacane przez 10 miesięcy; absolwentów Zespołu Szkół studiujących na II i III roku studiów dziennych – w wysokości 300 zł miesięcznie, wypłacane przez 9 miesięcy. Wnioski o stypendia na rok szkolny 2015/2016 będą przyjmowane do 31 lipca br.
Szczegóły Funduszu Stypendialnego miała osobiście przedstawić dyrektor Fundacji im. Stefana Batorego Ewa Kulik-Bielińska, lecz samolot, którym planowała przylecieć z Warszawy, nie wystartował ze względu na złe warunki atmosferyczne. Dyrektor zapowiedziała jednak, że przybędzie do Gniewczyny na rozpoczęcie roku szkolnego.
Więcej informacji o funduszach prowadzonych przez Fundację im. Stefana Batorego można znaleźć na stronie: www.batory.org.pl/fundusze_powierzone/o_funduszach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze