Reklama

Wystawa o kapitanie Jaskule [ZDJĘCIA]

24/07/2020 08:33

10 lipca na przemyskim Rynku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Henrykowi Jaskule. Wydarzenie to jest jednym z wielu, które zostały zaplanowane w związku z uchwałą rady miasta o tym, że rok 2020 będzie Rokiem Kapitana Henryka Jaskuły.

Rozpoczynając uroczystość, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun złożył wieniec przy wmurowanej w bruk tablicy upamiętniającej wyczyn kapitana Jaskuły sprzed czterdziestu lat. Następnie[paywall] przypomniał sylwetkę kapitana, który na jachcie „Dar Przemyśla” samotnie opłynął kulę ziemską i rozsławił imię miasta na całym świecie. Niestety kapitan Jaskuła zmarł w maju i nie doczekał czterdziestej rocznicy zakończenia pamiętnego rejsu. Gośćmi specjalnymi wydarzenia były córka kapitana Aleksandra oraz wnuczka Laura. Pani Aleksandra, otwierając wystawę, podziękowała prezydentowi oraz wszystkim, którzy się do tego przyczynili, za zorganizowanie ekspozycji poświęconej pamięci jej ojca. Przypomniała, że urodziła się i wychowała w Przemyślu i choć teraz mieszka i pracuje w Holandii, całym sercem jest w rodzinnym mieście. Po wystawie plenerowej usytuowanej przed ratuszem oprowadzał redaktor Mieczysław Nyczek, który dobrze znał Jaskułę, śledził oraz relacjonował przebieg pamiętnego rejsu i napisał o tym książkę. Współorganizatorem wydarzenia były: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska, Przemyski Okręg Związku Żeglarskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.


fot.Jacek Szwic
Gościem specjalnym była córka kapitana Aleksandra.

Reklama


fot.Jacek Szwic
W żeglarski klimat wprowadzał jacht postawiony przed ratuszem.

Warto dodać, że dla uczczenia Roku Kapitana Henryka Jaskuły prezes przemyskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich, szef firmy „Montel” zaprojektował i wykonał uliczne podświetlenie płyty w Rynku (w pobliżu słupka kilometrowego Szlaku św. Jakuba: Przemyśl – Santiago de Compostela), która upamiętnia 35. rocznicę zakończenia rejsu „Daru Przemyśla” dookoła świata.


J.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-07-25 11:33:09

    Takich wystaw o naszych lokalnych wielkich ludziach powinno być więcej.To nasza malutka ojczyzna z naszymi bohaterami i wielkimi ludżmi.Tacy ludzie jednoczą i rozbudzają lokalny patriotyzm.Wielka szkoda,ze nie ma Swojego imienia ulicy lub placu ale w centrum miasta a nie gdzieś na obrzeżach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama