Reklama

Wystawa papieska u salezjanów

12/09/2016 17:05

Zdjęcia z pobytów Jana Pawła II (również jako biskupa) w Przemyślu i okolicach oraz wizyty mieszkańców naszego regionu u papieża można obejrzeć na wystawie fotografii W hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Opracował ją niestrudzony pasjonat Józef Rybczyński. Wystawa dostępna jest w podziemiach kościoła księży Salezjanów.

Ekspozycja została podzielona na trzy części. Pierwsza obejmuje udokumentowane wizyty  arcybiskupa i kardynała Karola Wojtyły na terenie diecezji przemyskiej i archidiecezji w Lubaczowie. Znajdziemy tam zdjęcia m.in. z uroczystości milenijnych w Przemyślu 20 sierpnia 1966 r. i Lubaczowie 23 października 1966 r., nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1971 r., uroczystości Dni Maryjnych w Krasiczynie w 1965 r. Znajdziemy tam też inne wizyty, m.in. w Medyce, Jarosławiu[paywall], Kalwarii Pacławskiej, Przeworsku, Jodłówce. Druga część nosi nazwę „Ojciec Święty Jan Paweł II w diecezji – metropolii przemyskiej” i obejmuje papieskie pielgrzymki z lat 1991 – 1999. Trzecia, zatytułowana „Podkarpacie u Ojca Świętego”, przedstawia różne pielgrzymki do Jana Pawła II. Są tam zdjęcia z pielgrzymki salezjanów w 1987 r., kilkukrotnych wizyt parafii Błonie w Watykanie, czy wręczenia Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Przemyśla. Na ekspozycji znajdziemy także XIX-wieczne przepowiednie o papieżu Polaku Juliusza Słowackiego i bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Wystawa – jak mówi jej autor – powstała z potrzeby serca. Ma upamiętniać 25. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Przemyślu, Rzeszowie i Lubaczowie w 1991 r. oraz 41. rocznicę pobytu w kościele Salezjanów z okazji festiwalu Sacrosong w 1975 r.

Reklama

Specjalnie na tę okazję pan Józef przygotował również arkusz filatelistyczny, który wydała Poczta Polska.

Fascynacja polskim papieżem zaczęła się u Józefa Rybczyńskiego już w dniu wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wówczas w domu pana Józefa przebywał organista ze Skawiny Józef Salus. Znał on ks. Wojtyłę jeszcze z czasów jego wikariatu w parafii Niegowić. – Wiele nam wtedy opowiadał o młodym księdzu wikarym – wspomina J. Rybczyński. Od tego czasu zaczął on zbierać różne rzeczy i pamiątki związane z Ojcem Świętym.

Wystawę można obejrzeć jeszcze w przyszłą niedzielę, 18 września.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama