Zdjęcia z pobytów Jana Pawła II (również jako biskupa) w Przemyślu i okolicach oraz wizyty mieszkańców naszego regionu u papieża można obejrzeć na wystawie fotografii W hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Opracował ją niestrudzony pasjonat Józef Rybczyński. Wystawa dostępna jest w podziemiach kościoła księży Salezjanów.
Ekspozycja została podzielona na trzy części. Pierwsza obejmuje udokumentowane wizyty arcybiskupa i kardynała Karola Wojtyły na terenie diecezji przemyskiej i archidiecezji w Lubaczowie. Znajdziemy tam zdjęcia m.in. z uroczystości milenijnych w Przemyślu 20 sierpnia 1966 r. i Lubaczowie 23 października 1966 r., nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1971 r., uroczystości Dni Maryjnych w Krasiczynie w 1965 r. Znajdziemy tam też inne wizyty, m.in. w Medyce, Jarosławiu[paywall], Kalwarii Pacławskiej, Przeworsku, Jodłówce. Druga część nosi nazwę „Ojciec Święty Jan Paweł II w diecezji – metropolii przemyskiej” i obejmuje papieskie pielgrzymki z lat 1991 – 1999. Trzecia, zatytułowana „Podkarpacie u Ojca Świętego”, przedstawia różne pielgrzymki do Jana Pawła II. Są tam zdjęcia z pielgrzymki salezjanów w 1987 r., kilkukrotnych wizyt parafii Błonie w Watykanie, czy wręczenia Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Przemyśla. Na ekspozycji znajdziemy także XIX-wieczne przepowiednie o papieżu Polaku Juliusza Słowackiego i bł. ks. Bronisława Markiewicza.
Wystawa – jak mówi jej autor – powstała z potrzeby serca. Ma upamiętniać 25. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Przemyślu, Rzeszowie i Lubaczowie w 1991 r. oraz 41. rocznicę pobytu w kościele Salezjanów z okazji festiwalu Sacrosong w 1975 r.
Specjalnie na tę okazję pan Józef przygotował również arkusz filatelistyczny, który wydała Poczta Polska.
Fascynacja polskim papieżem zaczęła się u Józefa Rybczyńskiego już w dniu wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wówczas w domu pana Józefa przebywał organista ze Skawiny Józef Salus. Znał on ks. Wojtyłę jeszcze z czasów jego wikariatu w parafii Niegowić. – Wiele nam wtedy opowiadał o młodym księdzu wikarym – wspomina J. Rybczyński. Od tego czasu zaczął on zbierać różne rzeczy i pamiątki związane z Ojcem Świętym.
Wystawę można obejrzeć jeszcze w przyszłą niedzielę, 18 września.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze