2 kwietnia przy gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej otwarta została plenerowa wystawa Przemyślanie ratujący Żydów w czasie Zagłady”. Oprócz dokumentalnych zdjęć z przemyskiego getta są na niej nazwiska mieszkańców Przemyśla, którzy w tamtych czasach, kiedy za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła kara śmierci, ukrywali lub w inny sposób pomagali Żydom.
To ważna wystawa, gdyż świadczy o tym, że wtedy antysemityzm nie był tak powszechny, jak to podają dzisiaj niektóre źródła. Ważna również dla młodego pokolenia, bo jest przykładem na to, że nawet w najtrudniejszych czasach można pozostać porządnym człowiekiem, choćby za cenę życia.
Więzieni lub rozstrzelani[paywall] za pomoc Żydom: Kazimierz Białas, Magdalena Sękowska, Władysław Jabłoński, Józef Karst, Michał Kruk, Maria i Michajło Kurasz, Janina Pikłowska, Stanisław Pliś, Jan Szpak, Antoni Szpak, Kołkowa.
Ratujący i pomagający Żydom: Andruszka (niezidentyfikowana samotna kobieta), Maria Cap, Beata i Zofia Ciżma, Maria Denasiewicz z córkami, Sławomira Duczyńska, małżeństwo Gorczyców, Matylda Gwozdowicz z córkami Heleną i Ireną, Anna i Jan Horakowie z córką Anną, Maria i Rudolf Jabłońscy, Władysław Jamrozik, Maria i Grzegorz Jodłowscy, Gustaw Krajewski, Franciszka i Zbigniew Kamińscy, Kazimiera i Michał Kreicarkowie z Dubiecka, Genowefa i Witold Kroczykowscy, Tadeusz Lach, Anna i Józef Łucek, Katarzyna Matuszak z córkami Krystyną i Marią, Maria i Jan Medwit, Włodzimierz Flis, Józef Michalczak, Michalina Mudryk, Maria i Józef Niemcowie z synami: Stanisławem, Zbigniewem, Jerzym i Janem, Bolesław Noga, Aniela Olszyna, Janina i Antoni Pikłowscy, Waleria i Kazimierz Piotrowscy z córką Wilhelminą, Stefania i Helena Podgórskie, rodzina Porembalskich, Katarzyna (Kazika) Romankiewicz, Edward Saluk z rodziną, Janina i Eugeniusz Sochaccy z córką Romualdą i synem Józefem, Stanisława i Kazimierz Sochańscy, Stefan Stachow, Aniela Szałkiewicz, Domicela i Mikołaj Szupelak, Leopold Świątek, Helena Tur, Zofia Wilk z synem Józefem, Anna i Józef Wojtylakowie, Bronisław Zajdel, Maria i Piotr Zajączkowscy z dziećmi: Józefem, Krystyną, Jerzym i Janem, Bożena Złamal, pani Zmorowa, wdowa po profesorze. Duchowieństwo: ks. biskup Franciszek Barda, ordynariusz przemyski, ojciec Marian Pirożyński z Mościsk, ksiądz Wasyl Hrynyk, Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek w Przemyślu, Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej (Opatrznościanki), Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo (Felicjanki), Zgromadzenie Braci Albertynów, Zgromadzenie Sióstr Posługujących Ubogim, Zgromadzenie Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanki), Zgromadzenie Ojców Franciszkanów Reformatów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bardzo szlachetna i odważna postawa godna naśladowania. Jednakowoż może teraz ratujmy przed żydami te biedne zwierzęta, a zwłaszcza krowy. YOUTUBE.COM - UWAGA + 18 DRĘCZENIE ZWIERZĄT PRZEZ ZYDÓW !
Do " Ozzmana" . Masz rację , otóż nie tak dawno , sejm , polski sejm uchwalił uchwałę zabraniającą tzw. " rytualnego uboju" . Krótko mówiąc , chodziło o zakaz zabijania zwierząt , bez wcześniejszego ogłuszania , ażeby uniknęły cierpienia w czasie rzezi , bo tak to trzeba nazwać. I co się okazało ? Otóż wpływowi - nie tylko polscy Żydzi, doprowadzili do zmiany legalnej Ustawy , w legalnie działającym parlamencie , legalnie wybranym przez obywateli polskich . Co to oznacza ? Tyle , że Żydzi zaznaczyli - dyskretnie , jak to oni potrafią -, że rosną w siłę i są w stanie wymóc na - jak wspomniałem na legalnie wybranej władzy ustawodawczej/ parlamencie/ zmianę nawet Ustawy , jeśli tylko będzie taka ich wola. SĄ TO NIEZAPRZECZALNE FAKTY . A JAK WIADOMO, Z FAKTAMI SIĘ NIE DYSKUTUJE . Jednym z powodó , upierania sie przy zmianie Ustawy , było koszene jedzenie . Jeśli by nawet tak było , to przecież są w stanie sprowadzić do Polski z krajów ościennych / Czechy , Niemcy , Litwa / wspomniana koszerną żywność , przecież - jak sami wspominają jest ich w Polsce tzw. " garstka" , co jest oczywistą nieprawdą , ale mogą codziennie kilka wagonów czy tirów chłodni sprowadzić na własne potrzeby , ale tu chodziło o coś innego - o pokazanie "CO MY MOŻEMY W POLSCE ZROBIĆ" . I TO NIE JEST W PORZĄDKU .ŻYCZYŁBYM - NIE TYLKO JA - AŻEBY NOWY PARLAMENT PRZYWRÓCIŁ POPRZEDNIĄ USTAWĘ , CHOĆBY TYLKO PO TO ,AŻEBY POKAZAĆ IM / ŻYDOM/ . MIEJSCE W PRZYSŁOWIOWYM SZEREGU . W KOŃCU TO ONI SĄ W GOŚCINNEJ POLSCE , A NIE POLACY / DZIĘKI NAJWYŻSZEMU/ .
Bardzo szlachetna i odważna postawa godna naśladowania. Jednakowoż może teraz ratujmy przed żydami te biedne zwierzęta, a zwłaszcza krowy. YOUTUBE.COM - UWAGA + 18 DRĘCZENIE ZWIERZĄT PRZEZ ZYDÓW !
Do " Ozzmana" . Masz rację , otóż nie tak dawno , sejm , polski sejm uchwalił uchwałę zabraniającą tzw. " rytualnego uboju" . Krótko mówiąc , chodziło o zakaz zabijania zwierząt , bez wcześniejszego ogłuszania , ażeby uniknęły cierpienia w czasie rzezi , bo tak to trzeba nazwać. I co się okazało ? Otóż wpływowi - nie tylko polscy Żydzi, doprowadzili do zmiany legalnej Ustawy , w legalnie działającym parlamencie , legalnie wybranym przez obywateli polskich . Co to oznacza ? Tyle , że Żydzi zaznaczyli - dyskretnie , jak to oni potrafią -, że rosną w siłę i są w stanie wymóc na - jak wspomniałem na legalnie wybranej władzy ustawodawczej/ parlamencie/ zmianę nawet Ustawy , jeśli tylko będzie taka ich wola. SĄ TO NIEZAPRZECZALNE FAKTY . A JAK WIADOMO, Z FAKTAMI SIĘ NIE DYSKUTUJE . Jednym z powodó , upierania sie przy zmianie Ustawy , było koszene jedzenie . Jeśli by nawet tak było , to przecież są w stanie sprowadzić do Polski z krajów ościennych / Czechy , Niemcy , Litwa / wspomniana koszerną żywność , przecież - jak sami wspominają jest ich w Polsce tzw. " garstka" , co jest oczywistą nieprawdą , ale mogą codziennie kilka wagonów czy tirów chłodni sprowadzić na własne potrzeby , ale tu chodziło o coś innego - o pokazanie "CO MY MOŻEMY W POLSCE ZROBIĆ" . I TO NIE JEST W PORZĄDKU .ŻYCZYŁBYM - NIE TYLKO JA - AŻEBY NOWY PARLAMENT PRZYWRÓCIŁ POPRZEDNIĄ USTAWĘ , CHOĆBY TYLKO PO TO ,AŻEBY POKAZAĆ IM / ŻYDOM/ . MIEJSCE W PRZYSŁOWIOWYM SZEREGU . W KOŃCU TO ONI SĄ W GOŚCINNEJ POLSCE , A NIE POLACY / DZIĘKI NAJWYŻSZEMU/ .