Od 1 marca wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe. Stopień waloryzacji wynosi 2,98 proc., co w przypadku najniższej emerytury da 29,80 zł brutto. To najwyższa podwyżka od pięciu lat.
Waloryzacja następuje co roku 1 marca. Ustala się ją na podstawie głównie dwóch kryteriów: inflacji (wzrostu cen) i średniego wzrostu płac. – Koszt waloryzacji to prawie 6 mld zł. Nie ma obaw o finansowanie. Wyższe płace to wyższe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
W ubiegłym roku rząd podniósł najniższe emerytury do 1000 zł brutto. Podwyżek nie dostały jednak te osoby, które otrzymywały rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i automatycznie nabyły prawo do emerytury, jednocześnie mając niską staż pracy. Zgodnie z obietnicą ministerstwa otrzymają one wyrównanie z miniony rok. „W przypadku emerytury z urzędu przyznanej w zamian za rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy miesięczny wzrost świadczenia wyniesie 107,44 zł brutto (wyrównanie w skali roku wyniesie 1289,28 zł), a w przypadku zmiany z renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 63,25 zł brutto miesięcznie (wyrównanie w skali roku wyniesie 759 złotych)” – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Taka zmiana ma dotyczyć 105 tys. osób w całym kraju.
Warto również przypomnieć, że najniższa emerytura przysługuje kobietom w wieku 60 lat, które przepracowały co najmniej 20 lat i mężczyznom w wieku 65 lat, którzy mają za sobą 25 lat pracy.
– najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, z kwoty 1000 zł do 1029,80 zł brutto;
– przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrośnie o ok. 67,28 zł, z 2257,64 zł do 2324,92;
– przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrośnie o[paywall] ok. 47,84 zł, z kwoty 1605,22 zł do kwoty 1653,06 zł;
– przeciętna renta rodzinna z FUS wzrośnie o ok. 57,05 zł, z kwoty 1914,46 zł do kwoty 1971,51 zł.
– emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wyniesie co najmniej 1029,80 zł;
– renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 772,35 zł;
– renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa – 1235,76 zł;
– renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową – 926,82 zł;
– dodatek kombatancki – 215,84 zł;
– dodatek za tajne nauczanie – 215,84 zł;
– dodatek pielęgnacyjny – 215,84 zł;
– dodatek do emerytury i renty dla sierot zupełnych – 405,67 zł;
– świadczenie przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, a także żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych – od 10,82 zł do 215,84 zł (w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy).Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Droga Redakcjo - przestańcie powtarzać brednie serwowane przez rządzących. To nie jest żadna podwyżka! To jałmużna , rzucona emerytom bo tak wypada z durnowatych przepisów!Gdyby najniższa wzrastała o 298 zł brutto - to wtedy można by to nazwać ewentualnie podwyżką przy dużej dozie wyobraźni.
to emerytura ?596 zl ile doloza na bulke.wiecej papierow przyjdzie jak kasy KPINA
To dzieki PISowi jest ta podwyzka. Dlatego ludzie sa zadowoleni i popieraja PIS.
Te sondaże można sobie włożyć do wora,zobaczymy po wyborach czy się sprawdzą.Nasz kochany rząd strasznie się wysilił dają taki potężny zastrzyk emerytury czy renty,ale nie zapomina o sobie.Dla nich są tysiace,a dla gminu grosze.
do Janusz - a ile Ci twoi POpaprańcy dawali jak rządzili przez lata emerytom po 2,50 zł/mc. Wszyscy ,którzy dorwali się do władzy po 1989 roku mają emerytów daleko w poważaniu. Polityczne szambo starców okrągłego stołu z / SLD , PO , PIS, ZSL, Gowin również/ to trzęsące się ze starości w korupcyjnych politycznych układach truchła ,które powinny zostać unicestwione przez wyborców w wyborach.
Dlatego uzywaj pukiś młody bo życie krótko trwa na starość cię kolego to władza w dupie ma.
Potwierdzasz tylko powszechną opinię o "Januszach", że lud pisowski ciemny jest.Taki a nie inny przelicznik waloryzacyjny ustalił inny rząd. Ten nawet tego nie potrafi zmienić.
Droga Redakcjo - przestańcie powtarzać brednie serwowane przez rządzących. To nie jest żadna podwyżka! To jałmużna , rzucona emerytom bo tak wypada z durnowatych przepisów!Gdyby najniższa wzrastała o 298 zł brutto - to wtedy można by to nazwać ewentualnie podwyżką przy dużej dozie wyobraźni.
to emerytura ?596 zl ile doloza na bulke.wiecej papierow przyjdzie jak kasy KPINA
To dzieki PISowi jest ta podwyzka. Dlatego ludzie sa zadowoleni i popieraja PIS.