Reklama

Z „kopertą życia” na lodówce

Władze miasta przystąpiły do społecznej akcji pod hasłem „Koperta życia”, skierowanej do osób chorych, starszych, samotnych czy niepełnosprawnych, mieszkających na terenie miasta. Akcja w całości zostanie sfinansowana przez miasto, a jej główne założenia przedstawił podczas konferencji prasowej (15 września br.) zastępca prezydenta Przemyśla Grzegorz Hayder.

Celem akcji, prowadzonej w całej Polsce, jest zwiększenie bezpieczeństwa wymienionych wyżej osób dzięki tzw. kopercie życia. Wiadomości w niej zawarte mogą znacznie przyspieszyć wykonywanie czynności ratunkowych, prowadzone przez zespoły ratownictwa medycznego. – W ramach akcji dla każdej osoby zostanie przygotowany zestaw zawierający: formularz z kopertą oraz naklejki – na drzwi wejściowe i lodówkę, w której koperta będzie przechowywana. Dlaczego właśnie lodówka? Ponieważ jest sprzętem znajdującym się w większości naszych domów. Oznakowanie jej naklejką z logo akcji przyczyni się do lepszej orientacji zespołów ratownictwa medycznego – tłumaczył G. Hayder[paywall].
W formularzu znajdą się pytania dotyczące stanu zdrowia, w szczególności: przebytych chorób, zażywanych leków, kontaktu do bliskich oraz innych ważnych z medycznego punktu widzenia informacji. Zestawy będzie można otrzymać nieodpłatnie w wyznaczonych miejscach. – Koperta będzie szczelna, więc pozostawienie jej w lodówce nie wpłynie na jej stan. Często zdarza się, że liczą się minuty. Wówczas zespoły ratownicze próbują przeprowadzić wywiad na miejscu lub odnaleźć jakiekolwiek informacje odnośnie zdrowia pacjenta czy przyjmowanych leków. A czas płynie... Umieszczenie wszystkich wspomnianych informacji w jednym miejscu ma więc głębokie uzasadnienie – dodał zastępca prezydenta miasta.

14 września br. odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, powołanego przez prezydenta Przemyśla Roberta Chomę, którego celem jest opracowanie i wdrożenie zasad wprowadzenia na terenie miasta „Koperty życia”. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele: rady miejskiej, urzędu miejskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, straży miejskiej, Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Ojca Pio oraz Przemyskiej Rady Seniorów i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych. W trakcie spotkania uczestnicy dyskutowali m.in. nad zakresem danych, jakie powinny znaleźć się w formularzu oraz sposobem dystrybucji kopert, ze szczególnym uwzględnieniem osób samotnych, nieobjętych systemem opieki społecznej.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości