Reklama

Z kranów wreszcie popłynie czysta woda

24/09/2016 11:00

Władze gminy Żurawica rozpoczynają przebudowę Stacji Uzdatniania Wody w Wyszatycach. Dzięki temu ma się skończyć problem z brązową wodą w kranach.

Z ujęcia w Wyszatycach korzystają nie tylko mieszkańcy tej miejscowości, ale również Bolestraszyc, Buszkowiczek i w niewielkiej części Żurawicy. Do tej pory z ich kranów płynęła woda w kolorze kawy. – Ona nie nadaje się do mycia naczyń, prania ubrań, a tym bardziej picia – alarmowali wielokrotnie. Pisaliśmy o tym również na łamach Życia Podkarpackiego.

Problemem było zbyt duże stężenie manganu i żelaza. Sanepid wielokrotnie wydawał warunkowe dopuszczenie jej do spożycia. W tym roku jednak postawił władze gminy pod ścianą – problem ma zostać rozwiązany do końca 2017 r.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że nastąpi to wcześniej.

Plac budowy został już przekazany firmie Inżynieria Rzeszów, która wygrała przetarg na modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Wyszatycach. – Praktycznie jest to budowa nowego ujęcia – mówi wójt Krzysztof Składowski.

Prace mają się zakończyć[paywall] do końca tego roku. – Oczywiście problem nie zniknie od razu. Sieć będzie się oczyszczać jeszcze przez pewien czas. W przyszłorocznym budżecie będziemy musieli zarezerwować pieniądze na dodatkowe czyszczenie sieci – zapowiada wójt.

Sama przebudowa będzie kosztować ponad 1 mln 930 tys. zł. Wszystkie działania związane z rozwiązaniem tej sytuacji pochłoną natomiast ok. 2,5 mln zł. Na razie gmina sama musi sobie radzić z tymi kosztami. – Na poziomie urzędu marszałkowskiego i województwa nie ma środków, o które moglibyśmy się ubiegać. Istnieje niebezpieczeństwo, że wszystko będziemy musieli pokryć z własnego budżetu, ale będziemy szukać dofinansowania na poziomie centralnym – mówi K. Składowski.


fot.Paweł Bugira
– Przed wakacjami podjąłem decyzję o rozpisaniu przetargu na modernizację stacji w Wyszatycach. Problem nie zniknie od razu, ale dążymy ku jego rozwiązaniu – mówi wójt gminy Żurawica Krzysztof Składowski.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Lusi - niezalogowany 2016-09-28 11:49:28

    W koncu będzie czysta woda 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama