Reklama

Z mieszkańcami o smakach birczańskiej kuchni, zdrowych nawykach i ekologii

Dzięki pieniądzom pozyskanym z urzędu marszałkowskiego, o które wnioskował Urząd Gminy Bircza, w tutejszym Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki udało się zrealizować ciekawe projekty adresowane do starszych i młodszych mieszkańców. Dominującym zagadnieniem były kulinaria i rękodzieło, ale nie zabrakło też modnego ostatnio tematu ekologii.

Gmina Bircza kolejny raz znalazła się w gronie 16 gmin z Podkarpacia, które otrzymały kwotę prawie 7 tys. zł na realizację drugiego etapu „Uniwersytetu Samorządności”. To inicjatywa realizowana w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017-2020, polegająca na organizacji szkoleń i warsztatów, które stanowiłyby odpowiedź na lokalne potrzeby społeczności.

Dzięki prawie 15 tys. zł przyznanym w ramach pierwszego etapu w pomieszczeniach Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy zamontowano klimatyzatory, by stworzyć możliwość organizacji bezpłatnych zajęć edukacyjnych dla zainteresowanych. Ze zobowiązania tego udało się wywiązać w tym roku. Mieszkańcy całego powiatu mogli skorzystać m.in. z warsztatów poświęconych tradycji podkarpackiej kuchni, która na przestrzeni wieków ulegała licznym transformacjom. Udział mógł wziąć każdy chętny, choć tematyka – jak się okazało – przyciągnęła głównie panie. Spotkanie poprowadziła Danuta Olejarka z Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej, a na finał wszyscy uczestnicy otrzymali książki pt. Smaki tradycji birczańskiej, zawierające przepisy na tradycyjne potrawy autorstwa mieszkańców gminy Bircza.

– Jednym z tematów zajęć były zasady zdrowego odżywiania czy wpływ diety na naszą kondycję – opowiada koordynująca projekty Kinga Kopczak z GOKSiT w Birczy.

– Z kolei dzieci i młodzież zaprosiliśmy na warsztaty kulinarne, które – mam nadzieję – pomogą w rozwijaniu zdrowych nawyków żywieniowych – dodaje. Młodszych uczestników w tematykę wprowadziła autorka bloga „Jagodowe Smaki” Jagoda Smolińska, sporo uwagi poświęcając zdrowemu odżywianiu i organizacji pracy w kuchni, a finałowym akcentem były warsztaty praktyczne, w czasie których dzieci samodzielnie przygotowały zdrowe przekąski. Każdy z uczestników otrzymał też drobne upominki.

Nie zabrakło też propozycji dla małych artystów. Pracownicy GOKSiT w Birczy zaprosili najmłodszych mieszkańców do udziału w zajęciach plastycznych i rękodzielniczych połączonych z poczęstunkiem.

Nowe ławki i donice oraz właściwe nawyki

Reklama

– Dzięki dotacji z województwa podkarpackiego w wysokości 10 tysięcy złotych możliwy był też zakup donic, ławek, koszy do segregacji odpadów, które stanęły w centrum naszej miejscowości. Nowe elementy małej architektury znacznie poprawiły wizerunek birczańskiego Rynku, a nasadzenia ożywiły przestrzeń. Towarzyszącym temu zadaniu wydarzeniem były też ekowarszaty dla młodzieży ze szkół z terenu naszej gminy – dodaje Kinga Kopczak z GOKSiT w Birczy.

Na spotkaniu z Sabiną Majewską, która w Urzędzie Gminy w Birczy zajmuje się gospodarką odpadami komunalnymi, młodzież uczyła się podstawowych zasad segregacji odpadów, a potem samodzielnie sortowała zgromadzone wcześniej śmieci, by teorię przekuć w praktykę.

Reklama

 


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości