Tegoroczny sezon wystawowy w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu otwiera godna uwagi wystawa malarstwa Jadwigi Szmyd- Sikory zatytułowana "Z natury wzięte".
W obrazach Jadwigi Szmyd Sikory, szczególnie w pejzażach najbardziej zafrapowało mnie światło. Sposób, w jaki artystka za pomocą pędzla oddaje[paywall] istotę światła, jego zależność od miejsca, pory roku i dnia, temperatury i wilgotności powietrza.
Na jednym z obrazów, z rzeczką na pierwszym planie, wyraźnie widać jak światło przeciska się przez zarośla na przeciwległym brzegu, jak rozprasza się na gałęziach mokrych krzaków i miękko rozświetla stare trawy. Natomiast już na wodą światło nie jest takie rozproszone i wydobywa bliki na delikatnych falach dość bystrej wody. Przywołując tytuł wystawy Z natury wzięte w obrazach artystki na próżno szukać realizmu. Ani kształty, ani płaszczyzny nie są w nich najważniejsze, a nawet w niektórych kompozycjach ma się wrażenie abstrakcji.
Tak jakby autorka wybierała zwykle niewielki fragment pejzażu nie ze względu na jego urodę (w powszechnym rozumieniu), lecz z powodu takiego, a nie innego rodzaju światła. Natomiast w przypadku martwych natur malowanych najczęściej we wnętrzu pracowni sprawa jest prostsza. Tu już zupełnie nie chodzi o rekwizyty, często powtarzające się na różnych obrazach. One, a właściwie ich materia i układ są jedynie pretekstem do studium światła, nad którym w pracownianych warunkach artysta może panować.
Jadwiga Szmyd-Sikora studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w pracowni drzeworytu prof. Franciszka Bunscha w roku 1976. Twórczość artystyczną uprawia w dziedzinach: grafika, rysunek i malarstwo. Zawodowo związana ze szkolnictwem. Od roku 1980 pracowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, później w Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie jest profesorem w dziedzinie malarstwa. W dorobku ma ponad czterdzieści wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (USA, Francja, RFN, Belgia, Słowacja, Węgry i Ukrainia) oraz udział w około siedemdziesięciu zbiorowych wystawach krajowych i międzynarodowych. Za twórczość artystyczną otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień oraz kilka nagród rektora za osiągnięcia dydaktyczne. W minionym dziesięcioleciu maluje martwe natury i motywy pejzażowe.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze