Reklama

Z natury wzięte. „Wystawa w BWA”

25/01/2018 13:30

Tegoroczny sezon wystawowy w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu otwiera godna uwagi wystawa malarstwa Jadwigi Szmyd- Sikory zatytułowana "Z natury wzięte".

W obrazach Jadwigi Szmyd Sikory, szczególnie w pejzażach najbardziej zafrapowało mnie światło. Sposób, w jaki artystka za pomocą pędzla oddaje[paywall] istotę światła, jego zależność od miejsca, pory roku i dnia, temperatury i wilgotności powietrza.

Na jednym z obrazów, z rzeczką na pierwszym planie, wyraźnie widać jak światło przeciska się przez zarośla na przeciwległym brzegu, jak rozprasza się na gałęziach mokrych krzaków i miękko rozświetla stare trawy. Natomiast już na wodą światło nie jest takie rozproszone i wydobywa bliki na delikatnych falach dość bystrej wody. Przywołując tytuł wystawy Z natury wzięte w obrazach artystki na próżno szukać realizmu. Ani kształty, ani płaszczyzny nie są w nich najważniejsze, a nawet w niektórych kompozycjach ma się wrażenie abstrakcji.

Tak jakby autorka wybierała zwykle niewielki fragment pejzażu nie ze względu na jego urodę (w powszechnym rozumieniu), lecz z powodu takiego, a nie innego rodzaju światła. Natomiast w przypadku martwych natur malowanych najczęściej we wnętrzu pracowni sprawa jest prostsza. Tu już zupełnie nie chodzi o rekwizyty, często powtarzające się na różnych obrazach. One, a właściwie ich materia i układ są jedynie pretekstem do studium światła, nad którym w pracownianych warunkach artysta może panować.

Jadwiga Szmyd-Sikora studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w pracowni drzeworytu prof. Franciszka Bunscha w roku 1976. Twórczość artystyczną uprawia w dziedzinach: grafika, rysunek i malarstwo. Zawodowo związana ze szkolnictwem. Od roku 1980 pracowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, później w Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie jest profesorem w dziedzinie malarstwa. W dorobku ma ponad czterdzieści wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (USA, Francja, RFN, Belgia, Słowacja, Węgry i Ukrainia) oraz udział w około siedemdziesięciu zbiorowych wystawach krajowych i międzynarodowych. Za twórczość artystyczną otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień oraz kilka nagród rektora za osiągnięcia dydaktyczne. W minionym dziesięcioleciu maluje martwe natury i motywy pejzażowe. 


Jacek Szwic
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama