Reklama

Z ostatniej chwili: Ukryta kamera na SOR w Przemyślu. Jest zawiadomienie do prokuratury!

Wczoraj (27 lipca) poinformowaliśmy o zainstalowanej w kratce klimatyzatora w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego im. św. Ojca Pio na Monte Cassino w Przemyślu ukrytej kamerze. Sprawa zbulwersowała przemyślan, środowisko medyczne, pacjentów. Zadaliśmy rzecznikowi szpitala szereg pytań. Dziś poznaliśmy na nie odpowiedzi. Dotarła też do nas informacja o zawiadomieniu do prokuratury z powództwa prywatnego.

Kto zainstalował ukrytą kamerę? Dlaczego to zrobił? Czy była ona aktywna? Jeżeli tak, to kto rejestrował i analizował nagranie z miejsca tak intymnego i newralgicznego dla pacjenta i służb medycznych? Jakie działania podejmą władze szpitala? Czy sprawa nabierze biegu prawnego? Na nasze pytania odpowiedział rzecznik przemyskiego szpitala Paweł Bugira.

– W związku z sygnałami personelu o podejrzeniu działania niektórych pracowników na szkodę majątkową szpitala jako zakładu pracy, w sali reanimacyjnej SOR została umieszczona kamera, obejmująca swoim zasięgiem ściśle określone miejsce, w którym znajduje się sprzęt medyczny i leki. W polu widzenia kamery nie było ani stołu zabiegowego, ani żadnego obszaru, w którym mogą znajdować się pacjenci. Ponadto urządzenie nie rejestrowało dźwięku. Podejrzenia zostały potwierdzone, a sprawa wyjaśniona, w związku z czym stosowanie kamery miało zostać zakończone z końcem lipca br. Zastosowanie tego rodzaju monitoringu bez wiedzy pracowników było w tej sytuacji uzasadnione i zgodne z prawem, co potwierdza orzecznictwo sądowe w tym zakresie oraz dostępna literatura prawnicza. Podjęte działanie było podyktowane dobrem szpitala – poinformował P. Bugira.

Reklama

Zawiadomienie do prokuratury

W piątek 28 lipca Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie otrzymała zawiadomienie od osoby prywatnej o możliwości popełnienia przestępstwa „związanego z naruszeniem przepisów prawa w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, położonego w Przemyślu ul. Monte Cassino 18, gdzie dochodziło do potencjalnie nielegalnego nagrywania dźwięku i obrazu przy użyciu znalezionej kamery w miejscu niedozwolonym do takiej rejestracji (…) Wynikając z powyższego, istnieje uzasadnione podejrzenie, że działania nieznanych sprawców mogą stanowić naruszenie różnych przepisów w tym prawa pracy i praw pacjenta” – czytamy m.in. w zawiadomieniu.

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama