Od dziesięciu lat w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Przemyślu realizowany jest projekt „Artyści z naszego podwórka”, który zakłada cykliczną promocję twórczości artystów z Przemyśla w formie organizowanych sukcesywnie wystaw indywidualnych. Na kolejnej, szesnastej już wystawie swoją twórczość prezentuje Andrzej Kmiecik, artysta od wielu lat związany z naszym miastem.
Pamiętam jak w tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym piątym roku przyszedł do mnie Andrzej Kmiecik młody, jeszcze trochę nieśmiały, świeżo upieczony po dyplomie artysta i przyniósł swój obraz, żebym go zreprodukował. Minęło[paywall] trzydzieści lat i Andrzej znowu pokazał cykl pasteli na papierze. Zestaw kilkunastu prac powstałych w czasie ostatniego roku zatytułował – Z pamiętnika. Wszystkie w tej samej konwencji – pastelowe mgławice na czarnym lub granatowym tle, a na nich mniej lub bardziej czytelne symbole. Ktoś może powiedzieć – co to za artysta, który nie rozwija się, nie poszukuje, tylko powiela swoje pomysły? Jednak Andrzej Kmiecik wcale nie kopiuje sam siebie. Jego kolejne obrazy, wprawdzie zbudowane z tych samych elementów (symbolicznych znaków graficznych), jednak zawsze opowiadają o czymś nowym. To tak, jak ktoś piszący mając do dyspozycji określoną ilość liter potrafi stworzyć dzieło literackie. Obrazy Andrzeja są też takim zapisem, w którym artysta za pomocą graficznych symboli opowiada o wydarzeniach, w których uczestniczył, o swoich stanach emocjonalnych, przeżyciach. Po prostu taki plastyczny pamiętnik.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
fajny