Reklama

„Z pamiętnika” Andrzeja Kmiecika

22/10/2015 18:12

Od dziesięciu lat w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Przemyślu realizowany jest projekt „Artyści z naszego podwórka”, który zakłada cykliczną promocję twórczości artystów z Przemyśla w formie organizowanych sukcesywnie wystaw indywidualnych. Na kolejnej, szesnastej już wystawie swoją twórczość prezentuje Andrzej Kmiecik, artysta od wielu lat związany z naszym miastem.

Pamiętam jak w tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym piątym roku przyszedł do mnie Andrzej Kmiecik młody, jeszcze trochę nieśmiały, świeżo upieczony po dyplomie artysta i przyniósł swój obraz, żebym go zreprodukował. Minęło[paywall] trzydzieści lat i Andrzej znowu pokazał cykl pasteli na papierze. Zestaw kilkunastu prac powstałych w czasie ostatniego roku zatytułował – Z pamiętnika. Wszystkie w tej samej konwencji – pastelowe mgławice na czarnym lub granatowym tle, a na nich mniej lub bardziej czytelne symbole. Ktoś może powiedzieć – co to za artysta, który nie rozwija się, nie poszukuje, tylko powiela swoje pomysły? Jednak Andrzej Kmiecik wcale nie kopiuje sam siebie. Jego kolejne obrazy, wprawdzie zbudowane z tych samych elementów (symbolicznych znaków graficznych), jednak zawsze opowiadają o czymś nowym. To tak, jak ktoś piszący mając do dyspozycji określoną ilość liter potrafi stworzyć dzieło literackie. Obrazy Andrzeja są też takim zapisem, w którym artysta za pomocą graficznych symboli opowiada o wydarzeniach, w których uczestniczył, o swoich stanach emocjonalnych, przeżyciach. Po prostu taki plastyczny pamiętnik.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    piotr - niezalogowany 2015-11-13 15:48:53

    fajny 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama