Reklama

Z szacunku do chleba

08/08/2015 18:51

Już po raz dziewiąty w Przeworsku odbyło się Powiatowe Święto Chleba. Włodarze, zaproszeni goście oraz mieszkańcy zebrali się na terenie Zespołu Pałacowo- – Parkowego, aby wspólnie dziękować rolnikom, którzy w pocie czoła pracują podczas żniw. Niedzielne wydarzenie miało również przypomnieć zgromadzonym o szacunku dla chleba.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Bazylice pw. Ducha Świętego, po której zgromadzeni przeszli na teren przeworskiego parku. Korowód prowadziła kapela Chłopaki ze starej paki. Poświęcony w kościele chleb na ręce starosty przeworskiego Zbigniewa Kiszki przekazała przewodnicząca Powiatowej Rady Koła Gospodyń Wiejskich Zofia Kałamarz. – Przyrzekam, że ten chleb będę dzielił sprawiedliwie między wszystkich mieszkańców naszego powiatu – powiedział na wstępie starosta. – Chleb[paywall] w naszej kulturze i tradycji był zawsze na pierwszym miejscu po Bogu i rodzicach. Dzisiejsze święto ma właśnie tę tradycję kultywować i przypominać wszystkim, a przede wszystkim młodzieży,  że chleb w naszym życiu jest najważniejszy – dodał. 

1200 km po chleb

Chleby zostały złożone również na ręce zaproszonych gości. – To święto zawsze przywołuje na myśl mój dom rodzinny, gdzie tata z mamą brali w swoje święte ręce chleb, gdzie nożem znaczyli na nim znak krzyża, zanim został pokrojony. A później ten chleb, jak wspomniał pan starosta, zostawał równo podzielony przez wszystkie dzieci. To święto chleba przywołuje także na myśl bardzo osobiste doświadczenie, gdy przed laty pracowałem w Afryce, gdzie po chleb jechaliśmy 1200 km, by dwa razy do roku móc tym chlebem podzielić się we wspólnocie i z drugim człowiekiem – mówił o. gwardian Marceli Gęśla.

Reklama

Przedstawicielki kół gospodyń wiejskich pokroiły poświęcone chleby i rozdały tłumnie zgromadzonym mieszkańcom powiatu. W tym roku „Część Chlebową” przygotowało KGW z Siennowa.

Powiatowe Święto Chleba nie obyłoby się bez degustacji potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. W tym roku zgłosiło się ich aż 35. Z rąk starosty Zbigniewa Kiszki oraz członka zarządu województwa podkarpackiego Lucjana Kuźniara panie otrzymały certyfikaty oraz nagrody.

Podczas niedzielnego święta na scenie wystąpili: dzieci z ZS w Mirocinie, uczennice Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia  w Przeworsku, Zespół Pieśni i Tańca Sieteszanie, kapela Chłopaki ze Starej Paki, Zespół Śpiewaczy Piganeczki, Zespół Śpiewaczy Grzęszczanie, Cantus z Gorliczyny, chór Soli Deo z Siennowa. Wieczorem odbyły się koncert zespołów „Emer” i „Playboys”.


bc
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama