Już po raz dziewiąty w Przeworsku odbyło się Powiatowe Święto Chleba. Włodarze, zaproszeni goście oraz mieszkańcy zebrali się na terenie Zespołu Pałacowo- – Parkowego, aby wspólnie dziękować rolnikom, którzy w pocie czoła pracują podczas żniw. Niedzielne wydarzenie miało również przypomnieć zgromadzonym o szacunku dla chleba.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Bazylice pw. Ducha Świętego, po której zgromadzeni przeszli na teren przeworskiego parku. Korowód prowadziła kapela Chłopaki ze starej paki. Poświęcony w kościele chleb na ręce starosty przeworskiego Zbigniewa Kiszki przekazała przewodnicząca Powiatowej Rady Koła Gospodyń Wiejskich Zofia Kałamarz. – Przyrzekam, że ten chleb będę dzielił sprawiedliwie między wszystkich mieszkańców naszego powiatu – powiedział na wstępie starosta. – Chleb[paywall] w naszej kulturze i tradycji był zawsze na pierwszym miejscu po Bogu i rodzicach. Dzisiejsze święto ma właśnie tę tradycję kultywować i przypominać wszystkim, a przede wszystkim młodzieży, że chleb w naszym życiu jest najważniejszy – dodał.
Chleby zostały złożone również na ręce zaproszonych gości. – To święto zawsze przywołuje na myśl mój dom rodzinny, gdzie tata z mamą brali w swoje święte ręce chleb, gdzie nożem znaczyli na nim znak krzyża, zanim został pokrojony. A później ten chleb, jak wspomniał pan starosta, zostawał równo podzielony przez wszystkie dzieci. To święto chleba przywołuje także na myśl bardzo osobiste doświadczenie, gdy przed laty pracowałem w Afryce, gdzie po chleb jechaliśmy 1200 km, by dwa razy do roku móc tym chlebem podzielić się we wspólnocie i z drugim człowiekiem – mówił o. gwardian Marceli Gęśla.
Przedstawicielki kół gospodyń wiejskich pokroiły poświęcone chleby i rozdały tłumnie zgromadzonym mieszkańcom powiatu. W tym roku „Część Chlebową” przygotowało KGW z Siennowa.
Powiatowe Święto Chleba nie obyłoby się bez degustacji potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. W tym roku zgłosiło się ich aż 35. Z rąk starosty Zbigniewa Kiszki oraz członka zarządu województwa podkarpackiego Lucjana Kuźniara panie otrzymały certyfikaty oraz nagrody.
Podczas niedzielnego święta na scenie wystąpili: dzieci z ZS w Mirocinie, uczennice Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przeworsku, Zespół Pieśni i Tańca Sieteszanie, kapela Chłopaki ze Starej Paki, Zespół Śpiewaczy Piganeczki, Zespół Śpiewaczy Grzęszczanie, Cantus z Gorliczyny, chór Soli Deo z Siennowa. Wieczorem odbyły się koncert zespołów „Emer” i „Playboys”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze