Reklama

Z żałobnej karty: śp. Bronisław Klecha 04.07.1941 – 02.12.2025

27/12/2025 11:12

 Urodził się w Żydaczowie  woj. lwowskie . Jego rodzice Stefan i Karolina w 1945 roku zostali  wysiedleni przez władze sowieckie na teren Polski Ludowej.  Państwowy Urząd Repatriacyjny Oddział w Przemyślu przydzielił im mieszkanie przy ul. Słowackiego.

W młodych latach był ministrantem w Katedrze przemyskiej, ukończył Technikum Geodezyjne. Najpierw pracował w administracji Pomony, później został funkcjonariuszem celnym w latach 70- tych w Oddziale Celnym w Stalowej Woli,na przejściu granicznym w Barwinku, w latach 80-tych w Przemyślu i Medyce,a na początku 90-tych przeszedł na rentę ze względów zdrowotnych.

Reklama

Zawsze interesował się sportem w różnych dyscyplinach , ale jego ukochaną grą była koszykówka, występował w Czuwaju i Polonii Przemyśl. Po zakończeniu kariery zawodniczej przez kilka lat był sędzią koszykówki.

Po przemianach ustrojowych 1989 roku włączył się w działalność społeczną i polityczną na terenie naszego miasta. W pierwszej kadencji samorządowej 1990- 1994 był w  Radzie Osiedlowej „ Przemysława „ i na sesjach Rady Miasta Przemyśla występował o środki finansowe z budżetu miejskiego na infrastrukturę wodociągowo- kanalizacyjną  i nowe drogi  na Zniesieniu, gdzie we wcześniejszych latach budowano domy jednorodzinne bez instalacji wod-kan.

Reklama

W drugiej i trzeciej kadencji 1994-2002 Śp. Bronisław Klecha był radnym Rady Miasta Przemyśla. W 1994 r. uzyskał mandat radnego z listy Komitetu Wyborczego Przymierze Prawicy /jako członek Porozumienia Centrum/, a w 1998 roku w listy Akcji Wyborczej Solidarność.

 Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Sportu i Turystyki i był członkiem Komisji Budżetu i Polityki Gospodarczej oraz Komisji Rewizyjnej.

Przekonywał skutecznie większość radnych do przekazywania środków finansowych na kluby sportowe i organizacje młodzieżowe. Wśród  radnych byli sportowcy i działacze  :Mieczysław Napolski prezydent Przemyśla 1990-1994, sędzia piłkarski ,Mariusz  Zamirski / koszykarz i trener koszykówki/ ,Śp.  Jan Gawlik / członek drużyny koszykówki  Polonii Przemyśl, która w 1958 r. po raz pierwszy awansowała do II ligi/ Śp. Mieczysław Miśkiewicz / lewoskrzydłowy Polonii, trener i działacz/ Śp. Andrzej Grech / wiceprezes Zarządu Polonii/, Śp. Marian Kołodziej /członek Zarządu Motoru Przemyśl/. Wymienieni radni dobrze współpracowali z  Zarządem Polonii na czele z ówczesnym Prezesem  Stanisławem Gembarzewskim/ też byłym koszykarzem/. Dochody z targowiska na stadionie Polonii przy ul.Sportowej w pewnym czasie wynosiły  99% dla Polonii, 1% dla Gminy Miejskiej Przemyśl

Reklama

Można powiedzieć, że były to „ złote czasy  dla przemyskiego sportu” w tym okresie koszykarze Polonii Przemyśl , awansują do I ligi, zdobywają wicemistrzostwo Polski, a rok później  zajmują trzecie miejsce / piłkarze ręczni Czuwaju Przemyśl  awansują do I ligi, piłkarze nożni Czuwaju do II ligi,  tenisiści stołowi grają w I lidze / MKS MDK Przemyśl/ kobiety/ i Nurt Przemyśl/ mężczyźni/, a ciężarowcy Polbutu Przemyśl również w I lidze .

Moim zdaniem Śp.  Bronisław był bardzo aktywnym i skutecznym  radnym. W okresie trzech kadencji od 1990-2002 , łącznie z Radą Osiedlową doprowadził do przyłączenia wodociągów i kanalizacji na teren „Osiedla Przemysława „ wybudowania w całości ulicy Sucharskiego, co wymagało niwelacji terenu i remontów przyległych dróg i wybudowania nowych  dróg na tym Osiedlu.

Reklama

Zasłużył na duże uznanie za starania o środki finansowe dla sportu,również pozabudżetowe. Był członkiem założycielem patriotycznych stowarzyszeń Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich  1989, Stowarzyszenia Pamięci Orląt Przemyskich,1989 , Stowarzyszenia Własności Polskiej 1990 , Fundacji im. Marcina Krasickiego 1991 r..

 W 1991 roku był aktywnym działaczem Komitetu Obrony Karmelitów. W 1999 roku wspomagał powstanie Klubu Sportowego Czuwaj, po likwidacji Kolejowego Klubu Sportowego Czuwaj.  Do ostatnich miesięcy działał w Stowarzyszeniu Byłych Celników.

Reklama

Był człowiekiem  bardzo otwartym na innych, towarzyskim, pogodnym, z  poczuciem humoru, pomagającym  bezinteresownie.

 

Cześć Jego Pamięci !

Andrzej   Matusiewicz

Przewodniczący Rady Miasta Przemyśla

5.06.1990 r. - 20.12.1997 r.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama