Reklama

Z życia akademickiego wzięte: Erasmus zawsze „na plus”, czyli VII Dzień Erasmusa w naszej uczelni

PANS w Przemyślu
09/06/2025 13:04

Już kilkanaście lat dobrych praktyk i jeszcze lepszych wyników związanych z realizacją programu Erasmus+. O korzyściach płynących z pobierania nauki za granicą opowiadali pracownicy i studenci, świętując już po raz siódmy obecność programu w uczelni.

Tegorocznemu wydarzeniu (28 kwietnia br.) przyświecało hasło „Edukacja bez granic, korzyści na całe życie”. Już w tym tytule zawarta została pewna niepodważalna prawda. Bo mowa o poszerzaniu horyzontów – dosłownie i w przenośni. Bo każda podróż, każdy obcy horyzont, przynosi nową perspektywę, nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. To niezwykle rozwijające i w tym właśnie należy dostrzegać wspomnianą w tytule korzyść.

Otwierający spotkanie dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy, podkreślał, że „nie tylko my jesteśmy w Europie, ale Europa jest też u nas” i z małego przygranicznego miasta można wypłynąć na szerokie międzynarodowe wody, realizując tzw. mobilność (to kluczowy termin dla programu), a więc odbywając część studiów bądź praktyki zawodowe w uczelni zagranicznej.

Reklama

„Studiuj i odkrywaj” – dopowiadał Marcin Sowiński, wspierający koordynatorkę ds. programu Erasmus+, referując jego zasady, a więc warunki uczestnictwa, cele i przede wszystkim korzyści (!). O tych najwięcej miały do powiedzenia studentki I roku studiów magisterskich projektowania graficznego – Emilia Korczyńska i Katarzyna Walczak, które swoją mobilność zrealizowały w Hiszpanii, w mieście portowym A Coruña. „Widok w drodze na uczelnię każdego dnia nas zachwycał i uszczęśliwiał. Wykładowcy byli bardzo zaangażowani i pomocni, każde polecenie było przetłumaczone na język angielski, studiowanie tam nie sprawiało nam trudności, choć przed wyjazdem – co jest całkiem normalne! – miałyśmy pewne obawy” – zapewniała Emilia.

Te obawy starał się rozwiać dr Piotr Kisiel, prof. PANS, koordynator kierunkowy ds. programu Erasmus +, udowadniając, że „We travel not to escape life. But for life not to escapeus” (z ang. Podróżujemy nie po to, by uciec od życia. Ale po to, by życia z nas nie uciekło) – jak głosi przytoczony przez Pana Profesora napis umieszczony na jednym z lotnisk. To zdanie stało się punktem wyjścia do rozważań o potrzebie doświadczania nowych przygód, kultur, otwarcia się na inne, jak np. sztuka turecka. „Naprawdę warto tam pojechać!” – gwarantował prof. Kisiel.

Reklama

Program Erasmus + skierowany jest nie tylko do studentów, z możliwości nauki zagranicznej mogą skorzystać również pracownicy uczelni, zarówno nauczyciele akademiccy, jak i administracja. Są to wyjazdy szkoleniowe lub dydaktyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kadry. O swojej Erasmusowej przygodzie opowiedzieli panowie Sebastian Bundyra (Instytut Sztuk Projektowych) oraz Robert Niedziałkowski (Instytut Nauk Technicznych), nie szczędząc temu doświadczeniu pochwał i rekomendacji. „Przyznam, że będąc studentem, podchodziłem do spraw programu Erasmus z dużym dystansem, nie myślałem nawet o tym, by skorzystać, wydawało mi się to takie nierealne, ale teraz, już jako wykładowca, który zrealizował mobilność, stwierdzam, że bardzo żałuję, że nie zrobiłem tego wcześniej, będąc jeszcze studentem! To świetna sprawa!” – dzielił się swoim entuzjazmem z uczestnikami spotkania p. Bundyra.

VII Dzień Erasmusa podsumowała p. Małgorzata Wałczyńska-Gancarz, kierownik Działu Rozwoju i Współpracy, zwracając ponownie uwagę na korzyści, jakie płyną z realizacji mobilności – nowe doświadczenia, przyjaźnie, poprawa samooceny i poczucia własnej wartości, wzmocnienie kompetencji językowych – to tylko wybrane zalety Erasmusowych wyjazdów. Pani Kierownik przewrotnie nie dziękowała obecnym na spotkaniu studentom za poświęcony czas na sprawy Erasmusa, bo poświęca się coś dla kogoś, dla czyjegoś dobra. A w tym wypadku przecież chodzi o INWESTYCJĘ w siebie. I tak właśnie, przez pryzmat korzyści (!), należy patrzeć na realizowany w uczelni program Erasmus +.

Reklama

Ewelina Kasperska

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/06/2025 13:04
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama