Reklama

Za jednym razem Przemyśl ma dwa Pomniki Historii!

11/12/2018 17:42

14 obiektów dołączyło do elitarnego grona Pomników Historii. Wśród nich Twierdza Przemyśl oraz zespół staromiejski Przemyśla. Uroczysta gala „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości” odbyła się 10 bm. w Teatrze Narodowym w Warszawie, a wśród uczestników był prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy[paywall] o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski. Do elitarnego grona Pomników Historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

Zespół staromiejski w Przemyślu jest przykładem założenia urbanistyczno-architektonicznego posiadającego duże wartości historyczne, w którym struktura budowlana kolejnych epok nawarstwiała się w sposób harmonijny, pozostawiając cenne obiekty architektury i sztuk plastycznych. Ukształtowany przez wieki zespół staromiejski wraz z licznymi zabytkami  architektury sakralnej, zwłaszcza barokowymi kościołami i kościelno-klasztornymi, wyposażonymi w dzieła sztuk plastycznych, w tym licznie tu reprezentowanej późnobarokowej snycerki rzeźby kręgu lwowskiego, a także z klasycystycznymi i eklektyczno-secesyjnymi kamienicami XIX i XX wieku, tworzy spójną kompozycję urbanistyczną.

Reklama

Twierdza Przemyśl uznawana jest za jedną z największych twierdz europejskich z okresu I wojny światowej. Zachowane została do dzisiaj jej wielkoprzestrzenne założenie  kompozycyjno-krajobrazowe oraz w znacznej części poszczególne elementy tworzące  pierścienie fortyfikacji stałych, relikty fortyfikacji polowych, systemu dróg fortecznych i liczne obiekty zaplecza, np. koszary wojskowe, dawny szpital garnizonowy, siedziby sztabów. Całość założenia tworzy zabytkowy krajobraz warowny rozlokowany wokół Przemyśla z systemem zieleni maskującej, połączony z malowniczym krajobrazem przyrodniczym Pogórza Przemyskiego oraz doliny Sanu i Wiaru.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    na wieś po rozum do miasta po - niezalogowany 2018-12-11 18:57:33

    Brawo Panie Sołtys! Kolejny sukces! I teraz dbać aby nie okopcili tego pomnika, np. fajerwerkami. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Parl - niezalogowany 2018-12-11 19:48:03

    Pomnik ulice Czarneckiego i sportowa.  I wnet będzie A nawet już potrzebny jest punkt uzależnień od hazardu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przemyski obserwator - niezalogowany 2018-12-11 20:55:01

     I co z tego że za jednym  razem  ,  co ma z tego przemyska mieścina że zaszczycił swoja obecnością Wielki Mar szalek Koronny i  Zacna I Dama pani Kornhauser.  Co z tego oprócz dyplomu i co dalej. Pytam kiedy wreszcie dokończa  te odrapane kamieniczki w samym  centrum mieściny w Rynku , na ul. Kazimierzowskiej i Franciszkańskiej.  T w samym centrum , a poza centrum , wygląd jak po bombardowaniu , totalna ruina. Zapraszam Wojciecha Bakuna na pieszy obchód Wolnego Królewskiego Miasta Przemyśl ale nie spoza szyb limuzyny lecz na pieszą wycieczkę , młody panie Prezydencie jako emeryt piszę się na obchód razem z panem  , może być również dziennikarz z Życia , wtedy ocenimy stan stan  i wygląd prawdziwego Przemyśla  nie  tego z lotu ptaka czy z  przyciemnionych okien Volwo jak czynił to przez niemal 16 lat Choma ,  który widział jedynie Rynek i to w części raczej tam koło Szwejka z pieskiem , konikiem  i żołnierzykami ,  oraz wokół przemyskich świątyń tj. Katedr obydwu obrządków , Seminarium D  , Franciszkanów i całej Franciszkańskiej , Kazimierzowskiej    , Placem zwanym Niepodległości. I dobrze niech będzie estetycznie ale zapraszam dalej co widzę niemal codziennie ,  gdyż całe życie chodzę , nie  jeżdżę  na ulice również w ścisły centrum tj. : Słowackiego od Cmentarza Głównego z widokiem na ruiny dawnego Szpitala Wojskowego wraz z Wielkim Murem , ulicę Smolki , dalej  Słowackiego niemal do Placu na Bramie po drodze mijając sypiącą się już Synagogę fundacji  Scheinbachów (dawna biblioteka) Dalej podobne  ruiny kamienic na Dworskiego , Jagielońskiej  , w dużej części  Mickiewicza  , O mojej  uliczce Kopernika i okolicznych Sportowej , Bohaterów Getta , Czarnieckiego czy  Rokitniańskiej szkoda wspominać bo raczej skanseny  niż kamienice  , nie można tego opisać naprawdę bez zdenerwowania .  To tylko nieliczne przykłady , Zasania, i ulicy Grunwaldzkiej i 3-Maja   i wielu innych uliczek nie ruszam .Zapraszam również panią konserwator Kot , może wreszcie zobaczy jak naprawdę jak wygląda ten Wolny Królewski Przemyśl , i  nie z okien odnowionej siedziby konserwatora.  Zapraszam służę za przewodnika i to za darmo. Nie wierzycie , zobaczycie ,

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama