14 obiektów dołączyło do elitarnego grona Pomników Historii. Wśród nich Twierdza Przemyśl oraz zespół staromiejski Przemyśla. Uroczysta gala „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości” odbyła się 10 bm. w Teatrze Narodowym w Warszawie, a wśród uczestników był prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP.
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy[paywall] o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski. Do elitarnego grona Pomników Historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.
Zespół staromiejski w Przemyślu jest przykładem założenia urbanistyczno-architektonicznego posiadającego duże wartości historyczne, w którym struktura budowlana kolejnych epok nawarstwiała się w sposób harmonijny, pozostawiając cenne obiekty architektury i sztuk plastycznych. Ukształtowany przez wieki zespół staromiejski wraz z licznymi zabytkami architektury sakralnej, zwłaszcza barokowymi kościołami i kościelno-klasztornymi, wyposażonymi w dzieła sztuk plastycznych, w tym licznie tu reprezentowanej późnobarokowej snycerki rzeźby kręgu lwowskiego, a także z klasycystycznymi i eklektyczno-secesyjnymi kamienicami XIX i XX wieku, tworzy spójną kompozycję urbanistyczną.
Twierdza Przemyśl uznawana jest za jedną z największych twierdz europejskich z okresu I wojny światowej. Zachowane została do dzisiaj jej wielkoprzestrzenne założenie kompozycyjno-krajobrazowe oraz w znacznej części poszczególne elementy tworzące pierścienie fortyfikacji stałych, relikty fortyfikacji polowych, systemu dróg fortecznych i liczne obiekty zaplecza, np. koszary wojskowe, dawny szpital garnizonowy, siedziby sztabów. Całość założenia tworzy zabytkowy krajobraz warowny rozlokowany wokół Przemyśla z systemem zieleni maskującej, połączony z malowniczym krajobrazem przyrodniczym Pogórza Przemyskiego oraz doliny Sanu i Wiaru.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Brawo Panie Sołtys! Kolejny sukces! I teraz dbać aby nie okopcili tego pomnika, np. fajerwerkami.
Pomnik ulice Czarneckiego i sportowa. I wnet będzie A nawet już potrzebny jest punkt uzależnień od hazardu.
I co z tego że za jednym razem , co ma z tego przemyska mieścina że zaszczycił swoja obecnością Wielki Mar szalek Koronny i Zacna I Dama pani Kornhauser. Co z tego oprócz dyplomu i co dalej. Pytam kiedy wreszcie dokończa te odrapane kamieniczki w samym centrum mieściny w Rynku , na ul. Kazimierzowskiej i Franciszkańskiej. T w samym centrum , a poza centrum , wygląd jak po bombardowaniu , totalna ruina. Zapraszam Wojciecha Bakuna na pieszy obchód Wolnego Królewskiego Miasta Przemyśl ale nie spoza szyb limuzyny lecz na pieszą wycieczkę , młody panie Prezydencie jako emeryt piszę się na obchód razem z panem , może być również dziennikarz z Życia , wtedy ocenimy stan stan i wygląd prawdziwego Przemyśla nie tego z lotu ptaka czy z przyciemnionych okien Volwo jak czynił to przez niemal 16 lat Choma , który widział jedynie Rynek i to w części raczej tam koło Szwejka z pieskiem , konikiem i żołnierzykami , oraz wokół przemyskich świątyń tj. Katedr obydwu obrządków , Seminarium D , Franciszkanów i całej Franciszkańskiej , Kazimierzowskiej , Placem zwanym Niepodległości. I dobrze niech będzie estetycznie ale zapraszam dalej co widzę niemal codziennie , gdyż całe życie chodzę , nie jeżdżę na ulice również w ścisły centrum tj. : Słowackiego od Cmentarza Głównego z widokiem na ruiny dawnego Szpitala Wojskowego wraz z Wielkim Murem , ulicę Smolki , dalej Słowackiego niemal do Placu na Bramie po drodze mijając sypiącą się już Synagogę fundacji Scheinbachów (dawna biblioteka) Dalej podobne ruiny kamienic na Dworskiego , Jagielońskiej , w dużej części Mickiewicza , O mojej uliczce Kopernika i okolicznych Sportowej , Bohaterów Getta , Czarnieckiego czy Rokitniańskiej szkoda wspominać bo raczej skanseny niż kamienice , nie można tego opisać naprawdę bez zdenerwowania . To tylko nieliczne przykłady , Zasania, i ulicy Grunwaldzkiej i 3-Maja i wielu innych uliczek nie ruszam .Zapraszam również panią konserwator Kot , może wreszcie zobaczy jak naprawdę jak wygląda ten Wolny Królewski Przemyśl , i nie z okien odnowionej siedziby konserwatora. Zapraszam służę za przewodnika i to za darmo. Nie wierzycie , zobaczycie ,
Co to za bzdury ?!? Przecież zespół staromiejski Przemyśla został zdewastowany, zdemolowany i sprofanowany wraz z bestialską i bezmyślną eksterminacją drzew czyli zielonych płuc miasta !!!YOYUTUBE.COM - MAGDA GESSLER PRZECIWNA PRZEBUDOWIE RYNKU W PRZEMYŚLUPO CO DRZEWA W MIEŚCIE? - EKOLOGIA.PL
Dwa słowa: Duda i Kuchciński. I wszystko jasne w tym dramatycznym teatrze narodowym.
Nie wiedziałem, że zespół staromiejski Przemyśla był przedmiotem czci i kultu, skoro go sprofanowano. Co za bałwochwalstwo w tym Przemyślu. No i nie wiedziałem, że drzewa są istotami ludzkimi, skoro je eksterminowano. Co w tym mieście się dzieje? Za chwilę zakażą kosić trawę, bo w nich mieszka jakaś wędrująca dusza. A i z tymi zielonymi płucami w centrum coś nie tak, były owszem, ale w raju.
A zobaczcie ulicę Skalną! To dopiero porażka!
Brawo Panie Sołtys! Kolejny sukces! I teraz dbać aby nie okopcili tego pomnika, np. fajerwerkami.
Pomnik ulice Czarneckiego i sportowa. I wnet będzie A nawet już potrzebny jest punkt uzależnień od hazardu.
I co z tego że za jednym razem , co ma z tego przemyska mieścina że zaszczycił swoja obecnością Wielki Mar szalek Koronny i Zacna I Dama pani Kornhauser. Co z tego oprócz dyplomu i co dalej. Pytam kiedy wreszcie dokończa te odrapane kamieniczki w samym centrum mieściny w Rynku , na ul. Kazimierzowskiej i Franciszkańskiej. T w samym centrum , a poza centrum , wygląd jak po bombardowaniu , totalna ruina. Zapraszam Wojciecha Bakuna na pieszy obchód Wolnego Królewskiego Miasta Przemyśl ale nie spoza szyb limuzyny lecz na pieszą wycieczkę , młody panie Prezydencie jako emeryt piszę się na obchód razem z panem , może być również dziennikarz z Życia , wtedy ocenimy stan stan i wygląd prawdziwego Przemyśla nie tego z lotu ptaka czy z przyciemnionych okien Volwo jak czynił to przez niemal 16 lat Choma , który widział jedynie Rynek i to w części raczej tam koło Szwejka z pieskiem , konikiem i żołnierzykami , oraz wokół przemyskich świątyń tj. Katedr obydwu obrządków , Seminarium D , Franciszkanów i całej Franciszkańskiej , Kazimierzowskiej , Placem zwanym Niepodległości. I dobrze niech będzie estetycznie ale zapraszam dalej co widzę niemal codziennie , gdyż całe życie chodzę , nie jeżdżę na ulice również w ścisły centrum tj. : Słowackiego od Cmentarza Głównego z widokiem na ruiny dawnego Szpitala Wojskowego wraz z Wielkim Murem , ulicę Smolki , dalej Słowackiego niemal do Placu na Bramie po drodze mijając sypiącą się już Synagogę fundacji Scheinbachów (dawna biblioteka) Dalej podobne ruiny kamienic na Dworskiego , Jagielońskiej , w dużej części Mickiewicza , O mojej uliczce Kopernika i okolicznych Sportowej , Bohaterów Getta , Czarnieckiego czy Rokitniańskiej szkoda wspominać bo raczej skanseny niż kamienice , nie można tego opisać naprawdę bez zdenerwowania . To tylko nieliczne przykłady , Zasania, i ulicy Grunwaldzkiej i 3-Maja i wielu innych uliczek nie ruszam .Zapraszam również panią konserwator Kot , może wreszcie zobaczy jak naprawdę jak wygląda ten Wolny Królewski Przemyśl , i nie z okien odnowionej siedziby konserwatora. Zapraszam służę za przewodnika i to za darmo. Nie wierzycie , zobaczycie ,