Pruchnicka społeczność doczekała się wreszcie otwarcia nowej – wyższej i solidniejszej wieży widokowej oraz tężni solankowej, które z pewnością podniosą walory turystyczne miejscowości. Wydarzenie było częścią tegorocznych Dni Gminy Pruchnik.
O planach inwestycyjnych gminy związanych z wieżą widokową i tężnią solankową informowaliśmy na naszych łamach kilkukrotnie. Dotychczasowa wieża widokowa znajdująca się na terenie przysiółka Korzenie udostępniana była turystom od 2014 roku. Jej stan z upływem czasu uległ jednak pogorszeniu, aż w końcu doszło do sytuacji, w której schody na wieżę uległy zawaleniu. Wstępu na obiekt zabroniono i zadecydowano się na zastąpienie go nowym – solidniejszym (stalowo-drewnianym) i wyższym. Dodatkowym pomysłem władz było też wybudowanie w miejscowości tężni solankowej wraz z małą architekturą. Na obie atrakcje trzeba było chwilę poczekać, ale w końcu udało się doprowadzić zamierzenia do szczęśliwego finału. Obiekty otwarto uroczyście i poświęcono podczas Dni Gminy Pruchnik (17 – 18 sierpnia).
Wieża widokowa jest w stanie zachwycić każdego miłośnika natury i fotografii. Jest wysoka na 29 metrów i wyposażona w dwa tarasy widokowe. To solidna, zadaszona i podświetlana konstrukcja ze stali, na którą prowadzą stalowe schody. Z kolei sprzyjająca wypoczynkowi tężnia zlokalizowana w parku wykonana jest[paywall] z materiałów drewnianych. Solankę wdychać można, siedząc na wygodnych ławkach. Z pewnością uatrakcyjni ona miejscowość i poszerzy możliwości zagospodarowania wolnego popołudnia.
Oba przedsięwzięcia zostały zrealizowane dzięki rządowemu wsparciu z Polskiego Ładu i kosztowały łącznie 2 mln 245 tys. 932,90 zł (przy czym dotacja wyniosła aż 2 mln). Wykonawcami projektów byli: Konsorcjum Firm Infra-Tel sp. z o.o. z Rybnika oraz Misiura z Niedźwiedzia.
Otwarcie obiektów było kulminacyjnym punktem dni gminy, ale nie brakowało też dobrej muzyki, smacznego jadła i akcentów sportowych oraz atrakcji dla całych rodzin, które przygotowano na stadionie przy ulicy Sportowej. Uroczystości dożynkowe, pokazy i koncerty zgromadziły tłumy mieszkańców. Publiczność bawili w tym roku m.in. Krzysztof Cugowski, zespół Shantel, Cassandra i Mr Max.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze