Reklama

Za nami Dni Gminy Pruchnik. Tężnia solankowa i wieża widokowa uroczyście otwarte!

Pruchnicka społeczność doczekała się wreszcie otwarcia nowej – wyższej i solidniejszej wieży widokowej oraz tężni solankowej, które z pewnością podniosą walory turystyczne miejscowości. Wydarzenie było częścią tegorocznych Dni Gminy Pruchnik.

O planach inwestycyjnych gminy związanych z wieżą widokową i tężnią solankową informowaliśmy na naszych łamach kilkukrotnie. Dotychczasowa wieża widokowa znajdująca się na terenie przysiółka Korzenie udostępniana była turystom od 2014 roku. Jej stan z upływem czasu uległ jednak pogorszeniu, aż w końcu doszło do sytuacji, w której schody na wieżę uległy zawaleniu. Wstępu na obiekt zabroniono i zadecydowano się na zastąpienie go nowym – solidniejszym (stalowo-drewnianym) i wyższym. Dodatkowym pomysłem władz było też wybudowanie w miejscowości tężni solankowej wraz z małą architekturą. Na obie atrakcje trzeba było chwilę poczekać, ale w końcu udało się doprowadzić zamierzenia do szczęśliwego finału. Obiekty otwarto uroczyście i poświęcono podczas Dni Gminy Pruchnik (17 – 18 sierpnia).

Wieża widokowa jest w stanie zachwycić każdego miłośnika natury i fotografii. Jest wysoka na 29 metrów i wyposażona w dwa tarasy widokowe. To solidna, zadaszona i podświetlana konstrukcja ze stali, na którą prowadzą stalowe schody. Z kolei sprzyjająca wypoczynkowi tężnia zlokalizowana w parku wykonana jest[paywall] z materiałów drewnianych. Solankę wdychać można, siedząc na wygodnych ławkach. Z pewnością uatrakcyjni ona miejscowość i poszerzy możliwości zagospodarowania wolnego popołudnia.

Reklama

Oba przedsięwzięcia zostały zrealizowane dzięki rządowemu wsparciu z Polskiego Ładu i kosztowały łącznie 2 mln 245 tys. 932,90 zł (przy czym dotacja wyniosła aż 2 mln). Wykonawcami projektów byli: Konsorcjum Firm Infra-Tel sp. z o.o. z Rybnika oraz Misiura z Niedźwiedzia.

Otwarcie obiektów było kulminacyjnym punktem dni gminy, ale nie brakowało też dobrej muzyki, smacznego jadła i akcentów sportowych oraz atrakcji dla całych rodzin, które przygotowano na stadionie przy ulicy Sportowej. Uroczystości dożynkowe, pokazy i koncerty zgromadziły tłumy mieszkańców. Publiczność bawili w tym roku m.in. Krzysztof Cugowski, zespół Shantel, Cassandra i Mr Max.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/08/2024 19:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama