Przyszłe adeptki sztuki pielęgniarskiej – studentki przemyskiej uczelni – postanowiły zwrócić uwagę kobiet na ważki temat profilaktyki raka piersi. Aby przyciągnąć uwagę, a tym samym skłonić panie do tego, by nie zaniedbywały profilaktyki, trzeba było znaleźć wyrazisty przekaz. Stąd odważna sesja zdjęciowa w plenerze, a w październiku – miesiącu walki z rakiem piersi – pojawi się też filmowy instruktaż samobadania piersi z udziałem studentek.
Powodem, dla którego tak wiele kobiet w Polsce nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. By temu zapobiec, warto zwrócić uwagę kobiet na konieczność comiesięcznego samobadania piersi, które jest podstawą w profilaktyce nowotworu piersi.
Taki cel przyświecał studentkom kierunku pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, które zdecydowały się[paywall] przełamać bariery i wystąpić w odważnej sesji zdjęciowej podnoszącej temat.
Odważnej, bo bez koszulek, zwracając uwagę odbiorców na ten element kobiecości, który – w momencie rozwoju choroby nowotworowej – nierzadko kobietom przychodzi stracić. Dlatego tak ważne jest, by panie znały podstawy prawidłowego samobadania piersi i były świadome, jak wielką stanowi oręż w walce z chorobą.
Ta, wykryta na wczesnym etapie, jest wyleczalna. W świadomości społecznej nowotwór piersi wciąż pozostaje chorobą tabu, o której nie chcemy i nie umiemy rozmawiać. Warto to tabu przełamywać – przekonują przyszłe pielęgniarki.
Jesienią film – instruktaż
Jest to już druga akcja uczelnianych pielęgniarek, czyli studentek kierunku pielęgniarstwo, wspieranych przez kadrę dydaktyczną.
– Ubiegłoroczna wzbudzała duże zainteresowanie, a nawet podziw, stąd pomysł na jej kontynuację, której finałem będzie film planowany jesienią. W „różowym październiku” ukaże się filmik, w którym adeptki pielęgniarstwa będą namawiać do samobadania, pokazując jego prawidłowe wykonanie, a wszystko po to, by uświadamiać i zapobiegać – mówi dr Edyta Guty, kierownik kierunku.
– Póki co udostępniane są na stronach internetowych i w mediach społecznościowych plakaty, które przykuwają uwagę odważnymi zdjęciami pań – bo czego się nie robi, by zabrać donośny głos w tak ważnej sprawie – uzupełnia opiekunka grupy i wykładowca na kierunku pielęgniarstwo dr Bożena Majchrowicz.
Odważna sesja zdjęciowa zrealizowana została w kwietniu br., w Villi Bolestraszyce, a autorką zdjęć jest Agnieszka Sopel. W ubiegłym roku nawiązujące do tego samego tematu zdjęcia z udziałem studentek wykonano z kolei na Zamku Kazimierzowskim.
Im lepiej poznasz swojego przeciwnika, tym masz większe szanse na to, aby z nim wygrać – mówi popularna maksyma. W kwestii nowotworów piersi sprawdza się w 100 procentach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze