Reklama

Zabrały głos w ważnej sprawie

Przyszłe adeptki sztuki pielęgniarskiej – studentki przemyskiej uczelni – postanowiły zwrócić uwagę kobiet na ważki temat profilaktyki raka piersi. Aby przyciągnąć uwagę, a tym samym skłonić panie do tego, by nie zaniedbywały profilaktyki, trzeba było znaleźć wyrazisty przekaz. Stąd odważna sesja zdjęciowa w plenerze, a w październiku – miesiącu walki z rakiem piersi – pojawi się też filmowy instruktaż samobadania piersi z udziałem studentek.

Powodem, dla którego tak wiele kobiet w Polsce nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. By temu zapobiec, warto zwrócić uwagę kobiet na konieczność comiesięcznego samobadania piersi, które jest podstawą w profilaktyce nowotworu piersi.

Taki cel przyświecał studentkom kierunku pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, które zdecydowały się[paywall] przełamać bariery i wystąpić w odważnej sesji zdjęciowej podnoszącej temat.

Odważnej, bo bez koszulek, zwracając uwagę odbiorców na ten element kobiecości, który – w momencie rozwoju choroby nowotworowej – nierzadko kobietom przychodzi stracić. Dlatego tak ważne jest, by panie znały podstawy prawidłowego samobadania piersi i były świadome, jak wielką stanowi oręż w walce z chorobą.

Ta, wykryta na wczesnym etapie, jest wyleczalna. W świadomości społecznej nowotwór piersi wciąż pozostaje chorobą tabu, o której nie chcemy i nie umiemy rozmawiać. Warto to tabu przełamywać – przekonują przyszłe pielęgniarki.

Jesienią film – instruktaż

Reklama

Jest to już druga akcja uczelnianych pielęgniarek, czyli studentek kierunku pielęgniarstwo, wspieranych przez kadrę dydaktyczną.

– Ubiegłoroczna wzbudzała duże zainteresowanie, a nawet podziw, stąd pomysł na jej kontynuację, której finałem będzie film planowany jesienią. W „różowym październiku” ukaże się filmik, w którym adeptki pielęgniarstwa będą namawiać do samobadania, pokazując jego prawidłowe wykonanie, a wszystko po to, by uświadamiać i zapobiegać – mówi dr Edyta Guty, kierownik kierunku.

– Póki co udostępniane są na stronach internetowych i w mediach społecznościowych plakaty, które przykuwają uwagę odważnymi zdjęciami pań – bo czego się nie robi, by zabrać donośny głos w tak ważnej sprawie – uzupełnia opiekunka grupy i wykładowca na kierunku pielęgniarstwo dr Bożena Majchrowicz.

Odważna sesja zdjęciowa zrealizowana została w kwietniu br., w Villi Bolestraszyce, a autorką zdjęć jest Agnieszka Sopel. W ubiegłym roku nawiązujące do tego samego tematu zdjęcia z udziałem studentek wykonano z kolei na Zamku Kazimierzowskim.

Im lepiej poznasz swojego przeciwnika, tym masz większe szanse na to, aby z nim wygrać – mówi popularna maksyma. W kwestii nowotworów piersi sprawdza się w 100 procentach.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama